Asunto-osakkeeseen kohdistuvan yhtiölainan jakaminen

Anonyymi

Hei,

Osaisiko joku neuvoa ensimmäisen asunnon ostajaa? Tarkoituksena olisi ostaa omistusasunto siten, että omistaisin siitä itse vähemmistön, jotain 25-49% välillä. Kyseessä on uudiskohde, joten suuri osa asunnon velattomasta hinnasta on yhtiölainaa. Haluaisin itse maksaa yhtiölainaa pois kuukausittain yhtiövastikkeen yhteydessä, mutta toinen ostaja haluaisi maksaa oman osuutensa yhtiölainasta pois heti. Onko järjestely, jossa yhtiölaina kohdistuu vain toiseen osakkeenomistajaan, ylipäätään mahdollinen?

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

1

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mahdollinen, tai voihan tietenkin maksaa osan lainasta pois, mutta se jäljelle jäävä osuus kohdistuu kuitenkin koko osakeryhmään.

      Nyt pitää muistaa, että osakeryhmää ei voi jakaa, eli osakeryhmän velvotteita ei myöskään voi jakaa.

      Ainahan voi toki tehdä keskinäisiä sopimuksia vastikkeiden maksusta, mutta kun yksi osaomistaja ei pysty velvoitteistaan vastaamaan, niin muut maksavat.

      P.S. Eivät tulot taida ihan riittää omistusasumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      130
      3684
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      46
      3267
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      141
      2825
    4. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      21
      2582
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2353
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      216
      2137
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      2115
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      121
      1906
    9. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1904
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1891
    Aihe