Kuoleman kauppias taas tuomiolla ,kuin tuo iljetys kehtaakin tehdä itsensä syyttömäksi,eikö sillä ole pääkopassa järkeä,vaan onko huumeet vieneet ,sen vähäsenkin mitä siellä ehkä on ollu.?Linnaan vaan ja iäksi.
Ranta-aholle kovat syytteet.
Anonyymi
59755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Istahti oikeussalin tuoliin kuin kunigas, nojaten taaksepäin kuin ylpeillen.
Salissa istutaan kunnolla,selkä suoras eikä nojailla pöytiin. Tietty riippuu tuomaristakin.
Oli ottanut mukaansa tyhjän kakkulaatikon. Tyhmä kun on ja luulee sanonnan tulee/saa kakkua oikeudessa, tarkoittavan konkreettisesti kakun muodossa.
On se Hel...n tyhmä ,sitä vois kutsua jo aasiksi,no ei Aasikaan noin tyhmä oo .toivottavasti saa todellista kakkua siellä linnassa.
Tyhmä ku talonpojan saapas
Kyllä olen ihan samaa mieltä. Saisi siskokin vielä kunnon tuomion. Isä Esa asunut ihan naapurihuoneistossa ja ei ole tietoinen mistään ?
Käykö sun kodissa vanhempasi jatkuvasti katsomassa mitä teet?
On se suku ihme sakkia ,ei voi muuta sanoa.
Minun vanhemmat varmasti huomaisi jo käytöksestä ,että asiat ei mene normaalisti,kyllä vanhempien pitäis lapsensa tuntea.
Eikös tuo niksa ole ollut etäisempi perheeseen ennen kärähtämistä?
Rosannan ja Katrien unelmamies saa ison kakun. Kumpa se Susanna sisko saisi monta vuotta linnaa - oli mukana todisteiden mukaan amfetamiinin valmistelussa myyntikuntoon. Siellä oli Suskin salatut viestit purettu poliisin toimesta. Voi mennä sitten naimisiin sen prinssinakkinsa kanssa linnassa ja ruveta linnanneidoksi ihan täyspäiväisesti.
Ei suunnitella vielä perheenlisäystä. Oli jopa viemässä lapsensa vankila vierailulle.
Olihan se Sofiakin rakas ja huolis varmaan vieläkin jos ois mahdollisuus,mutta kun ei päässyt ovea pidemmälle.
Suskihan se Cheekin haikailema ex, miksihän täältä poistetaan kaikki missä tuosta mainitaan? Onhan Keekki kuitenkin julkkis.
Onko keekkikin samassa junassa?
Eikös Niko aloittanut itse huumeiden käytön melko nuorena? Ei todennäköisesti osaa ajatella sitä niin vaarallisena, kun itse on ollut sen kanssa niin paljon tekemisissä. En puolusta Nikoa, mutta joku kuolemankauppias sai Nikon koukkuun.
Niko ja Susanna jäi koukkuun nopeaan luksuselämään. Huumepiireissä on jännitystä mitä he kaipaavat.
Ranta-aho on harvinaisen typerä ja yksinkertainen. Todelliset mafiosot ei jää kiinni. Tämä kaveri viettää parhaat vuotensa sellissä. Olisipa kunnon tuomiot, niin että pysyisi parikymmentä vuotta kiven sisällä.
Eikä käytä aineita itse keräävät vaan rahat tyhmiltä siis mafiosot ovat viisaita
Kopralla tuntuu olevan valtit käsissä, leveä iloinen olemus kertoo homman olevan hanskassa ja loppunäytös on pelkkää viihdettä ja silmänlumetta portofio ei pienistä kärsi. Elokuvia ja kirjoja tullee useita, saattaapa päärooliin nousta itse filmaattinen "sankari" Kermaperspoikan asianajajat on parhaasta päästä , miljonäärisuvun pojat ei vankiloissa vanhene meilläkään , saapa nähdä miten tuomiot toteutuu ,ehkä Kopra muuttaa ulkomaille kesken kaiken? Erikoiselta kuulostaa nyt tuo oikeuskuvio ensin myönsi kaikki ,jatkoi vapaalta "bisnesksiä" sisar kuvioissa mukana ja nyt kieltää kaiken höpönä onse äijä tuo Kopra .
Petyin kun tekarilla ei ollut vanginpukua.
Liikemies isolla L-LLÄ.
Niko opiskelee ja hankkii ammatin linnassa. Saa ehkä kivan poikaystävän jonka kanssa perustaa sitten joskus perheen. Lisäksi kuntoilee ja osallistuu kaikenlaiseen harrastustoimintaan. Ehkä hän lukee isoa kirjaa ja ryhtyy saarnaajaksi.
Paras kaveri joku Ruotsin liivipomo. Ne on koko kansainvälinen jengi (jotka oli Dubaissa) kuljettaneet varmaan niin monta sataa kiloa kaikkea mahdollista ympäri Skandinaviaa jemmaan, että rahat riittää vielä kun Rane astuu ulos linnasta. Varmaan siksi ei tunnu paljon liikuttavan.
On aika palikoita kyllä. Yks käyttää nimimerkkiä Padel, ja sitten ne Ranen instassa pelaa padelia🤣. Samaan aikaan Sofia päätti harrastaa padelia😂. Tosin, tämä Sohvan padel saattoi liittyä myös Hannuun🙃
Sofian padel liittyi Hannuun? Mikä tuo juttu on :D
Mutta hyvä että Sofia on päässyt eroon Ranta-ahon perheestä ja ennen kaikkea Suomen oloissa varsin kamalasta rikollisesta, Nikosta! Toivottavasti poika saa pitkän tuomion.
Mielenkiintoista seurata miten pitkä kakku nasahtaa. En jaksa uskoa, että tuo 10 10 menee läpi. Mutta kyllä sellainen 5-7 vuottakin kivitalossa hymyn hyydyttää.
Eikös Sofia potkittu pois komeasti ,Rantiksen perheestä.
Kyllä ovat vanhemmat epäonnistuneet lastensa kasvatuksessa. Ilman läsnäoloa, yhdessä tekemistä ja rakkautta ovat eläneet ja siitä tuloksesta vanhemmat saa nyt nauttia. Ylpeys käy lankeamuksen edellä.
Mikä saa rikkaan perheen lapsen tekemään tuollaista? Ois ollut elämä mukavaa ilman rikoksia
Raha,ei mikään muu. Raha on pahin huume kaikista,sen makuun kun pääsee niin siitä on vaikea irti päästää😊
Nikon elämä on ilmeisesti täysin pilalla. Se on tuhoutunut täysin. Niko sai huumeillaan tuhottua monta elämää ja siinä sivussa tuhoutui hänen omansakin. Nauravatko Niko ja sisko poliisien tyhmyydelle? Oliko se tämän kaiken arvoista Niko? Minä luulen, ettei ollut.
Kyllä se tämänkin raunion hymy hyytyy kun joutuu todellisuuden kohtaamaan.
Nyt vielä oikeuden penkillä naurattaa, kun kuvittelee menevänsä linnaan vain kivojen kavereiden kanssa mukavia juttelemaan ja palloa pelailemaan—veikkaan, että todellisuus on kermaperseelle vähän toinen.
Tätähän on rikospiireissä jo nyt viety kuin litran mittaa ja rahat on kelvannu, ihmisyydellä ei noissa piireissä ole mitään sijaa.
Ilmais asunto ja ruoka yli 20v. ei tarvia enää kaupitella huumeita.
Kyllä täytyy Nikon mielenlaadun olla psykopaatin tasoa,kun taas uusien syytösten jälkeenkin oikeudessa vain naurattaa.
Mikä saa ”hyvän perheen” lähes koko jälkikasvun moraalin noin vinksahtamaan, että huumeidenkaupittelu on vain portfolioon kuuluva bisnes?
Ylimielisyyksissään tämä tollo jatkoi ”bisneksiään”päästessään vielä vapaaksi odottamaan edellisen keissin toimeenpanoa , ei vaan tajunnut,että virkavalta oli näin olettanutkin ja ovela ansa napsahti.
Tyhmyys ja ylimielisyys on Ranta-ahon tapauksessa kohtalokas yhdistelmä.
Kyllä hävettäisi olla noiden vanhempi.
Mikäs juttu se oli, että Niko ja hänen siskonsa ovat hirnuneet poliisien tyhmyydelle? Onkohan tuo totta? En oikein usko, että olisivat niin tyhmiä. Sellainen tunne, että Niko on aika lailla kusessa. Ne nappasivat Nikon.
Eikös se joku signal-viesti ollut? Missä sisko sanoi noin.
Harmi ettei oikeudenkäynti ole julkinen kokonaan , mediatietojen varassa näyttää jotta kuningas "Kopra" pyörittää jenginsä kanssa koko esitystä , olisiko tuomiot jo sovittu valmiiksi minimiin prosessin kautta ,hiljaseloa vuosi pari ja Kopra vapautuu ,tutkintoaika kai lasketaan jopa x3 hyväksi ?parhaat asianajajat apuna ,miljonääriperheestä ,miljonääri liikemies , eiköhän rahalla saa meillä oikeutta siinä missä muuallakin . Kuvattu käytös itseluottamus kohdallaan tietoa eliitin huumekäytöstä ... ,siskokin vastaa vapaalta 9 vuoden vaateesta antaa vihiä vesittymisestä ,ennen aika pientekin diilerit vastasi näistä määristä vankeudesta.
Ei tää tampio mitään pyöritä!
Tyhmyyksissään jäi kiinni jo toisesta maahantuonnista.
Velatko,ne sai yrittämään uudestaan?
Asianajajat tekee palkkansa eteen minkä voi,mutta vahvasti vaikuttaa siltä,että tästä ”veijarista”ollaan tekemässä ennakkotapausta,mitä tuomion pituuteen tulee.
Hyvä niin, annetaan vain kermaperseen elvistellä siellä kiven sisällä, niin näkee kuinka käy kun rupeaa oikeille konnille uhoilemaan.
Suomessa aika monessa asiassa on rahalla suuri merkitys...niin taitaa olla myös tässä.
Olen esim: Ymmärtänyt että ns: maksulliset terveystalot on kaikkien käytössä jos vaan rahat riittää .. nyt kun olen siellä joutunut monta kertaa käymään joka ikinen kerta joku kysyy että onko sinulla työterveys vai vakuutus??? Miksi?????
Eikö sinne saa mennä jos itse maksaa????? typerää asiakkaan lajittelua eli jos sinulla ei ole työterveys tai vakuutus et oikeastaa saa mennä edes yksityiselle lääkärille.
Olet monta kertaa käynyt ja nyt kyselet että saako sinne mennä?
Nuo aika oleellisia tietoja maksajasta,maksaako duuni vai joku muu. Helpottaa sen kysyjänkin työtä,kun voi ennakoida asioita noilla tiedoilla.
Niko nauraa partaansa. Sanokaa minun sanoneen. Rahat jemmassa. Mukava miettiä niitä miljoonia, jotka odottavat parin vuoden päästä. Suomalainen vankila on viiden tähden hotelli. Siellä saa hyvää ruokaa ja saa matkoilla ja pelata lentopalloa.
Siis makoilla.
Sehän on juuri näin. Suomessa vankilassa on todella mukavaa. Niko viihtyy varmasti.
Voi hyvin kuvitella,että juuri tällaisia harhoja Niko elättelee,että pysyisi loota edes jotenkuten kasassa.
Haastattelujen perusteella jää vaikutelma, että lellipoika on vain menemässä linnaan kuin kesäleirille kavereiden kanssa.
Sekin tosin kertoo kuinka hukassa tyyppi on.
Loppu elämä on nyt huolella sössitty, paluuta normaaliin ei ole,näin käy monelle viihdekäytöllä aloittaneellle kohtuullisissa varoissakin oleville tolloille.
Vaikea kuvitella,että kukaan täysjärkinen nainen olisi tyypistä enää kiinnostunut—ja nyt en puhu julkisuudessa kaikin tavoin rimpuilevista tyrkyistä—niitä voi riittää jatkossakin.
Korvaukset ja ulosotot on myös mittavat —isipappako nekin kuittaa?
Pitääkö huhu paikkaansa että Sofian koira oltaisiin takavarikoimassa rikoshyötynä? Vastustaako Sofia sitä vai onko vaan tyytyväinen?
Oho. Rotu on kallis joten miksipä ei.Onko juoru vai totta
Oli koira kun koira,tarvitsee pysyvän kodin ilman jatkuvaa siirtelyä ja riitoja.
Ei pidä paikkaansa.
Kopralla on selkeä taktiikka hiottu huippuasianajajien kanssa , mutta tyhmästi tuossa lähtee ylimielisyyden tielle tämä apulainen Ruissalokin , noh linnassa saa nostella rautoja ja pullistella kyllikseen sitten . Kopran tuomio saattaa lieventyä paljonkin kun tutkinta-ajat lasketaan yhteen, uskoisin tässä muurarien löytävän ratkaisun millä tiilenpäät tasoittuu korkeintaan parivuotta tästä eteenpäin , pantavankeus ja perheen yritykseen töihin, esimerkkejä on eliitin tuomioista joitain ja lisäksi Kopralla oli tuuria , aika on juuri huumemyönteinen hallitusta ja mediaa myöten.
Jos nyt kuitenkin odotellaan lopullista tuomiota tästä Katiska kakkosesta. Ensimmäisestä hän sai 11 vuotta, joten pitkä tuomio on kuitenkin edessä.
Näinpä.
Hermot pettää Lanta-Aholla oikeudessa kun voi saada yli 20-vuoden vankila tuomion ;D
Tuo pääsee luultavasti vankilasta kotiin tai edes ehdolliseen vankeuteen tämän vuoden marraskuun 2. päivä aikaisintaan.
Meneekö kuitenkin kiikkuun?
Luulisi, että miehen huumebisnekset ovat ohi (toivottavasti), koska ei kai kukaan lähde enää tekemään keikkaa ihmisen kanssa, joka jää alvariinsa kiinni . Lisäksi puhuu omaksi edukseen oikeudessa tilanteen mukaan.
Toivottavasti painuu niin syvälle vankilan persläpeen, ettei enää sen lärviä tarvii missään nähdä. Kiitos.