Onko 550e kallis vuokra Jyväskylässä?

Anonyymi

Hei! Olen muuttamassa Jyväskylään, ja olen menossa maksulliseen kansalaisopistoon. Olen työtön, mutta pitäisi saada keskustan alueelta kämppä. Onko 550e liian kallis vuokra opiskelijalle joka meinasi pärjätä vain työttömyystuella ja asumislisällä?

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No se pelkkä vuokrahan ei kerro sitä paljonko ne asumiskulut kaikkinensa on, siihenhän pitää vielä laskea sähkö ym pakolliset mitä asunnosta joudut maksamaan. Myös se kotivakuutus kannattaa ottaa ja monet vuokranantajat nykyään sen vaatiikin. Itse sitten tiedät parhaiten muun kulutuksesi ja paljonko niihin menee rahaa. Onko sen asunnon pakko olla keskustassa jos halvempi löytyisi hiukan etäämpää mutta kuitenkin kävelymatkan päästä?

    • Anonyymi

      Ei ole kallis kämppä 550 euroa kuussa. Jos on yksiö noin 25 nelilömetriä, niin se on kohtuuhinta. Opiskelija voi asua myös laitakaupungilla, mutta siellä voi olla kovin levotonta aluetta, esimerkiksi Keltinmäki tai Pupuhuhta; näissä paikoissa opiskelun taso tulee melko varmasti kärsimään, vaikka vuokrakaksion voisi saada ko. alueilta halvemmallakin.

    • Anonyymi

      Kannattaa selvittää kelan sivuilta myös asumistuen määrä. Ja onko sinulla oikeus toimeentulotukeen.

    • Anonyymi

      Mee alkkismajotuksiin narkkareiden kaa. Saat ruuatkin ilmaseks, ja korvaushoidot. Subu jytää...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe