chilipaprikat

jaana

Olen jo muutamana vuotena laittanut chilipaprikoita siemenistä kasvamaan ja satoakin on tullut. Olisi kiva tietää miten kasvista saisi tuuheamman ja tukevamman, ettei se kasvaisi vain pituutta ja muutamaa hedelmää. Liika auringonvalo tietääkseni aiheuttaa tuon liian pitkäksi kasvamisen?!

Osaako joku kertoa, tarviiko chilin taimia koulia?

kiitän!

5

2746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chilipaprikan siemeniä????

      kiitos jo etukäteen vastauksesta!Itse en ole löytänyt MISTÄÄN niitä!!!Heilp!!!niin ja vieläkö ehdin laittaa kasvamaan vai onko myöhäistä?

      • Nelsonin

        siemenvalikoimassa useita F1-hybridejä, sekä Stocka että Bauhaus myyvät, jälkimmäisellä laajempi valikoima


    • tuuheutuivat

      kun kahden vuoden jälkeen jaoin neljä kasvia omiin ruukkuihinsa. Aikaisemmin olivat kasvaneet samassa ruukussa ja ilmeisesti lisääntynyt tila ja valo innostavat tuuheutumaan. Leikkaamisella ei ole ollut vaikutusta. Liiasta auringonvalosta tuskin on kysymys, sillä tuuheutuminen on tapahtunut erittäin valoisella, melkein paahteisella eteläikkunalla. Sanoisin enemminkin, että syynä venymiseen on valon puute.

      Olen sekä koulinut että ollut koulimatta. Nuo edellä mainittua neljä chiliä kasvoivat kaksi vuotta itämisruukussaan. Toisaalta tänä vuonna olen kasvattanut taimet kennostossa, joten koulinta on pakko tehdä. Tärkeintä tuntuu olevan riittävän vahvan, muttei liian vahvan mullan (eivät viihtyneet yhtä hyvin kylvö-kuin kukkamullassa) sekä kasvutilan takaaminen. Tilaa saa jo pelkästään taimia harventamalla, joten jos multa on alusta asti riittävän vahvaa aikuisille kasveille (saattaa vaikuttaa/haitata/tuhota itämisen), en pidä koulimista välttämättömänä. Kasveille kannattaa kuitenkin ehkä lisätä tyvelle multaa niin, ettei vartta olisi ylettömästi sirkkalehtien alapuolella.

    • Chilien kasvatus onnistuu myös kesällä kasvihuoneessa tai lämpöisellä eteläseinustalla, kuten paprikoidenkin kasvatus. Kasvatin useita chililajikkeita kesällä 2003, mutta kun niitä tuli aivan mahdottomasti, kuivasin loput ja olen käyttänyt kuivattua chiliä sen jälkeen. En ole varsinainen chilifani, joten ainoa edelleen viljelemäni chili on Unkarilainen "mieto" pyöreä chilipaprika, jota voi syödä vaikka sellaisenaan. Unkarin chilistä ja paprikoista enemmän: http://www.cedunet.com/~rte47 . Myös kasvatusvinkkejä.

    • minänen

      Eli chilit tarvitsevat tuuletusta, jotta siitä tulisi tarpeeksi vankka. Mitä enemmän tuulettaa sitä enemmän se kasvaa voimakkuutta ja sitä enemmän tuee satoakin. Esimerkiksi tuuletin olisi hyvä vaihtoehto chilille näin kesäisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2671
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      198
      1021
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      62
      855
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      801
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      59
      692
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      581
    7. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      41
      571
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      555
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      505
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe