Miksi käräjäoikeus on tiukentanut teietopyyntöjä?

Ennen sai tilaamalla kaiken mahdolliseen suoraan sähköpostiin. Eikä tarvinnut syitä selvitellä.
268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Käräjäoikeudet ovat varmaan jo huomanneet, kuinka s-postit nettitietäjien taidoilla avataan jo ennenkuin vastaanottaja ehtii lukea omat s-postinsa

Äänestä

Millä tavalla tiukentanut? Kyllä käräjiltä edelleen asiakirjat saa kun osaa pyytää. Kaikenlaisia käräjäsihteerejä välillä on, joita joutuu valistamaan, mutta ei muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ennen sai tilaamalla kaiken mahdolliseen suoraan sähköpostiin. Eikä tarvinnut syitä selvitellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu