Pihatakka sytytti talon tuleen

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/b3e4bbfd-756e-4dff-877e-0664529496b1
"Pihatakka tai puulämmitteinen palju voi sytyttää tulipalon, kertoo Tukes.
Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) tietoon on tullut tapaus, jossa liian lähelle taloa rakennettu pihatakka aiheutti talon palamisen. Takan asennusohjeissa ei ollut mainittu mitään suojaetäisyyksistä ympäröiviin rakenteisiin.
Myös puilla lämmitettävä kylpytynnyri voi aiheuttaa tulipalovaaran, jos sen asennuksessa ei huomioida turvaetäisyyksiä. Tukes on löytänyt puutteita pihatakkojen ja kylpytynnyreiden käyttö- ja asennusohjeista, joissa ei aina kerrota suojaetäisyyksistä."

Tämäkin on vähän erikoinen asia, jos muuraat pihallesi pizzauunin, joka ei ole edes isokoinen, niin siihen täytyy olla toimenpidelupa/rakennuslupa ja lisäksi paloviranomaisen hyväksyntä.
Pihatakan, grillin yms. saat laittaa pihallesi, eikä tarvi rakennuslupaa tai paloviranmaisten tarkastuksia, vaikka niissä tuli on, kuten pizzauunissakin.
Jos tulisijan asennat katettuun terassiin, niin silloin oli oltava rakennuslupa ja paloviranomaisten hyväksyntä.

Kyllä maalaisjärki jo sanoo, ettei grilliä, pihatakkaa tai muuta, joka kuumenee ja jossa tuli on, niin ei pidä rakennuksen viereen laittaa, vaan riittävä etäisyys.
Näiden muutamien aivokääpiöiden takia lakeja kiristetään ja hankaloitetaan kaikkien muiden ihmisten arkea.
Tuokin henkilö, jonka talon pihatakka poltti oli varmaan asentanut pihatakan kiinni talon puuseinään tai kenties pihatakka oli talon sisällä, mahtoin savuhaitat olla suuret.

1

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottahan tuo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      97
      2925
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1393
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe