https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/b3e4bbfd-756e-4dff-877e-0664529496b1
"Pihatakka tai puulämmitteinen palju voi sytyttää tulipalon, kertoo Tukes.
Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) tietoon on tullut tapaus, jossa liian lähelle taloa rakennettu pihatakka aiheutti talon palamisen. Takan asennusohjeissa ei ollut mainittu mitään suojaetäisyyksistä ympäröiviin rakenteisiin.
Myös puilla lämmitettävä kylpytynnyri voi aiheuttaa tulipalovaaran, jos sen asennuksessa ei huomioida turvaetäisyyksiä. Tukes on löytänyt puutteita pihatakkojen ja kylpytynnyreiden käyttö- ja asennusohjeista, joissa ei aina kerrota suojaetäisyyksistä."
Tämäkin on vähän erikoinen asia, jos muuraat pihallesi pizzauunin, joka ei ole edes isokoinen, niin siihen täytyy olla toimenpidelupa/rakennuslupa ja lisäksi paloviranomaisen hyväksyntä.
Pihatakan, grillin yms. saat laittaa pihallesi, eikä tarvi rakennuslupaa tai paloviranmaisten tarkastuksia, vaikka niissä tuli on, kuten pizzauunissakin.
Jos tulisijan asennat katettuun terassiin, niin silloin oli oltava rakennuslupa ja paloviranomaisten hyväksyntä.
Kyllä maalaisjärki jo sanoo, ettei grilliä, pihatakkaa tai muuta, joka kuumenee ja jossa tuli on, niin ei pidä rakennuksen viereen laittaa, vaan riittävä etäisyys.
Näiden muutamien aivokääpiöiden takia lakeja kiristetään ja hankaloitetaan kaikkien muiden ihmisten arkea.
Tuokin henkilö, jonka talon pihatakka poltti oli varmaan asentanut pihatakan kiinni talon puuseinään tai kenties pihatakka oli talon sisällä, mahtoin savuhaitat olla suuret.
Pihatakka sytytti talon tuleen
Anonyymi
1
279
Vastaukset
- Anonyymi
Tottahan tuo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1865116SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784189Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732915SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2342327Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1202138Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur411458Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2431285Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49905- 62846
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24835