https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/b3e4bbfd-756e-4dff-877e-0664529496b1
"Pihatakka tai puulämmitteinen palju voi sytyttää tulipalon, kertoo Tukes.
Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) tietoon on tullut tapaus, jossa liian lähelle taloa rakennettu pihatakka aiheutti talon palamisen. Takan asennusohjeissa ei ollut mainittu mitään suojaetäisyyksistä ympäröiviin rakenteisiin.
Myös puilla lämmitettävä kylpytynnyri voi aiheuttaa tulipalovaaran, jos sen asennuksessa ei huomioida turvaetäisyyksiä. Tukes on löytänyt puutteita pihatakkojen ja kylpytynnyreiden käyttö- ja asennusohjeista, joissa ei aina kerrota suojaetäisyyksistä."
Tämäkin on vähän erikoinen asia, jos muuraat pihallesi pizzauunin, joka ei ole edes isokoinen, niin siihen täytyy olla toimenpidelupa/rakennuslupa ja lisäksi paloviranomaisen hyväksyntä.
Pihatakan, grillin yms. saat laittaa pihallesi, eikä tarvi rakennuslupaa tai paloviranmaisten tarkastuksia, vaikka niissä tuli on, kuten pizzauunissakin.
Jos tulisijan asennat katettuun terassiin, niin silloin oli oltava rakennuslupa ja paloviranomaisten hyväksyntä.
Kyllä maalaisjärki jo sanoo, ettei grilliä, pihatakkaa tai muuta, joka kuumenee ja jossa tuli on, niin ei pidä rakennuksen viereen laittaa, vaan riittävä etäisyys.
Näiden muutamien aivokääpiöiden takia lakeja kiristetään ja hankaloitetaan kaikkien muiden ihmisten arkea.
Tuokin henkilö, jonka talon pihatakka poltti oli varmaan asentanut pihatakan kiinni talon puuseinään tai kenties pihatakka oli talon sisällä, mahtoin savuhaitat olla suuret.
Pihatakka sytytti talon tuleen
Anonyymi
1
256
Vastaukset
- Anonyymi
Tottahan tuo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.34311603Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko413517- 793067
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1082827- 922686
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam502495Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1582429Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752314- 451491
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �141470