Onko kellään tietoa miten Kiinan sisällä matkustaminen onnistuu? Junalla kuulemma pääsee aika hyvin kulkemaan esim. Shanghaista lähi-alueille, mutta entäs jos haluaa lähteä vaikka Hong Kongiin, niin varmaan pitäisi lentää jo pitkän etäisyyden takia. Onkohan tällaianen matkaaminen kallista? Entä turvallista?
Olisiko muuten hyvä etukäteen varata majoitus koko matkan ajalle vai onnistuuko vaivattomasti paikan päällä?
Kiinassa matkustaminen
6
1361
Vastaukset
- lentäen
junalla ja lentäen pääsee... turvallisia vaihtoehtoja molemmat.
peking-hongkong juna 28h, hinta (hard sleeper) 140 euroo meno-paluu (shanghaista suunnilleen sama). lento peking-hongkong-peking n.300-400 euroa.- masa
ei kyllä sitten maksa Peking - Hong Kong - Peking millään 400 euroa jos on vähänkin järkeä päässä lippujen ostamisessa.
- Xili
Lensin Pekingistä Shenzheniin ja takaisin China Southernilla ja liput tuli maksamaan jotain alle 100 euroa. Jos vain suinkin osaat liikkua / nähdä hieman vaivaa Kiinassa niin pääset todellakin halvemmalla kun lennät eka Shenzheniin ja siitä junalla Hongkongiin.
- yzy1875
junalla on halvin ja lentäminen on kalliin.
- Mari
Pekingistä lentämällä Shanghaihin maksoi normaali hinnalla 128€ mutta siellä on aina jotain tarjouksia menossa joten maksoimme 95€ aamupäivä lennosta siis pelkkä meno.Olen kuullut että myöhäisillan lennot olisivat vieläkin edullisempia. Xian- Peking maksoi 68€ mutta oli myös 89€ lentoja.
Junalla Shanghaista Xianiin maksoi 58€ soft sleepers vaunussa. Junassa matkustaminen oli erittäin mielenkiintoista. Siistit vaunut ja myyntikärryt kulkivat useamman kerran matkan aikana vaunuissa(hedelmä-,virvoke-ja lämmin ruokakärryt).Ravintolavaunu oli erikseen. Matka kesti 16 tuntia.
Varaa hotellit etukäteen vaikka edellisestä majapaikasta netin kautta koska suoraan paikan päällä voi olla hankala saada hotellihuonetta. Kokemusta on!
Yllätyksenä tuli myös se että netin kautta varattu huone oli halvempi kuin se hinta minkä hotelli peri normaalisti. Eli nettihinta piti paikkaansa vaikka hotellin aulassa oli korkeammat hinnat näkyvillä. Tälläisen positiivisen yllätyksen koimme kun maksoimme laskua. Aamiainen ei sisälly automaattisesti huoneen hintaa. Hinta vaihteli 5-11€ samoin laatu.
Jos matkustat manner Kiinan kautta Hong Kongiin ja takaisin sinne, muista ottaa oikeanlainen viisumi.- Paavo
Hard sleeper on myös ihan varteenotettava valinta. Peti toki on kova, mutta hyvä selälle. :-) Ihan oikeasti, kyllä siellä saa rankan päivän jälkeen unen päästä kiinni.
Aamiaisen voi nauttia myös monissa katukeittiöissä paljonkin halvemmalla ja paremmassa ympäristössä. Ja aika yllättäen vielä jonkin verran Aasiaa kiertäneenä Kiinassa ei kertaakaan maha mennyt sekaisin, vaikka tuli syötyä vaikka missä... Ehkä se on sitä karaistumista sitten. Mutta alle eurolla saa jo ihan hyvän aamiaisen nuudelikeittoineen - tietty riippuu vähän kaupungista ja alueesta. Mutta kannattaa kokeilla.
Ja yksi hyvä vinkki: herää kukonlaulun aikaan ja ota osaa läheisessä puistossa aamuvoimisteluun. Päivä alkaa hienosti ja on varmasti mukava kokemus. Sinne vaan paikallisten sekaan, kyllä sopu sijaa antaa ja hyvällä säkällä löydät jonkun opettamaan liikkeitä jos ne eivät ihan samaa tahtia mene kuin muilla. Aamuvoimistelu oli ainakin viimeksi klo 7, mutta siis yleensä auringon noustessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3652265IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk541751Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551389Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.971345- 1531316
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021171Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121162Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851112Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481012