Pientalon älykäs sähköverkko

Anonyymi

https://www.theseus.fi/handle/10024/501369 "Aurinkovoimalan kokonaistuotanto vuodessa olisi 2843 kWh, josta 36 % menisi myyntiin. Arvioitu takaisinmaksuaika laitteilla olisi aurinkovoimalan osalta 12 vuotta ja ilmalämpöpumpun osalta 3 vuotta."

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kohde oli Leppävirroilla eli parikymmentä kilometriä Jyväskylä-Pieksämäki-Varkaus-Joensuu - linjasta pohjoiseen suoraan Kuopion eteläpuolella.

    • Anonyymi

      Uskoakseni aurinkovoiman takaisinmaksuaika on varsin optimistinen. Ilmalämpöpumpulle todennäköisesti vuosi pari lisää.

    • Anonyymi

      Ilmalämpöpumpun takaisinmaksuaika on 3 - 6 vuotta.

      • Anonyymi

        Minulla 100m2 kohtuullisesti eristetyssä talossa 1500e sijoituksen takaisinmaksuaika oli noin 5 vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla 100m2 kohtuullisesti eristetyssä talossa 1500e sijoituksen takaisinmaksuaika oli noin 5 vuotta.

        Mikähän on kohtuullisesti eristetty. Villaa 5,10,15,20,25,50 cm?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla 100m2 kohtuullisesti eristetyssä talossa 1500e sijoituksen takaisinmaksuaika oli noin 5 vuotta.

        Mihin sijoitit sen rahan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän on kohtuullisesti eristetty. Villaa 5,10,15,20,25,50 cm?

        Riippu mitä paikkaa eristää, yläpohjaan eniten ja alapohjaan vähän, seinät keskiten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      329
      12076
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      157
      11164
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      277
      6516
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      250
      5311
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      182
      3768
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3588
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2631
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      117
      2089
    9. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1884
    Aihe