Jos vain naiset saisivat äänestää

Ruotsissa on tehty tutkimus siitä miten miesten ja naisten puoluesympatiat eroavat toisistaan. Sen mukaan jos vain naiset saisivat äänestää, niin ruotsidemokraatit ja Jimmie Åkesson saisivat vain n. 10 prosenttia äänistä, demarit, vasemmisto, vihreät ja keskusta nousisi voimakkaasti, kokoomus ja kristilliset suurinpiirtein samoissa kuin ennekin.

Mikähän tilanne olisi Suomessa?




https://www.msn.com/sv-se/nyheter/inrikes/så-skulle-det-gå-i-valet-om-bara-kvinnor-röstade/ar-AAKD1mh?ocid=msedgdhp

35

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa sama suuntaus, ruotsindemokraatit teidän persut, Suomen persujen äänestäjät mitä oikein haluavat kun tietävät varmasti mitä populismi on, ruotsin vastaava kuinka kyvykäs hallituksessa jos pääsee. Suomessa persut oli hallituksessa ihan tumpelo, kannatuksen romahduksen jälkeen populismi höynäyttää kansan yhtä vuoristorataa, ihmiset on tyhmiä, paremminkin naurettavia, uskovat H-An kuin joulupukkiin, puolue vaikuttaa olevan kultti-lahko johtajan lumossa " uskokaa niin saatte pelastuksen "

      • Anonyymi

        Mistä sinä tiedät mitä suomen naiset äänestää?


      • Ala asiantuntija, hyvin kouluttauneet naiset on tasa-arvoisempia mitä miehet. Saman koulutukseen saaneet, vihreissä ja vasemmalla ajattelevat naiset sosiaallisempia kun saman koulutuksen saaneet oikealla, keskusta jää siihen keskelle.
        Taloudesta naiset mieltävät vähän eritavalla noin yleensä, ei aina, sen huomaa teollisuuden johtajat yleensä miehiä, sen näkee eduskunnassakin eilen kun kokoomuksen Arto Satonen piti esitelmän persu Leena Merelle 3000 euron palkasta työperäisessä maahanmuutossa, Mereltä loppui perustelut katsoi parhaaksi alkaa känkkä ränkäksi.

        Naisilla on hyvä keskustelu taito Saarikko, Marin pystyvät keskustelemaan ilman lunttilappua sujuvasti kun tieto on hallussa on sanakin,
        Kerran Kike joka ei pysty esittää oikein mitään ilman lunttilappua, niin lunttilappu hukkui johonkin asian esittely meni höpötykseksi.
        Peltokangas pystyy esittää asiansa sujuvasti ulkomuistista.


    • Mutta saahan naisetkin äänestää.
      Minkäs verran naisia Ruotsissa on? Miksi sitten nykyisten galluppien mukaan vihreät ja liberaalit niukka naukka pääsisivät ollenkaan eduskuntaan.

      • Et sitten avannut linkkiä? Tai ymmärtänyt lukemaasi?
        Otapa alusta...


      • Paloma01 kirjoitti:

        Et sitten avannut linkkiä? Tai ymmärtänyt lukemaasi?
        Otapa alusta...

        Enhän minä kaikkia epämääräisiä linkkejä mene availemaan.

        Eikä sellainen jossittelu mitään vaikuttaisi vaalitulokseen, koska nyt kuitenkin on niin, että miehilläkin on vielä se äänioikeus, ainakin toistaiseksi vielä, vaikka sukupuolien "tasa-arvossa" ollaankin päästy melko pitkälle.


    • Anonyymi

      • Anonyymi

        HAHHHAAHHHAKRAAH. Valemedia eli persumedia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        HAHHHAAHHHAKRAAH. Valemedia eli persumedia.

        Mikä noista?
        Tuoko suomenuutiset?

        Ei se ole valeuutista. Olen nähnyt uutisvideot niistä haastatteluista. Eikä ne haastateltavat mitenkään persuilta näyttäneet. Niillä alueilla ovat asukkaat todella huolissaan ja peloissaan niistä huumejengien murhista/murhayrityksistä, joita tapahtuu päivittäin, keskellä kaunista päivääkin, kohdistuen jopa niitten jengiläisten ihan syyttömiin omaisiinkin kostomielessä.

        Eikä se ongelma ole pelkästään Göteborgin maahanmuuttajavaltaisilla alueilla.


    • Anonyymi

      Naisilta tulisi ottaa äänioikeus kokonaan pois. Sehän johtaa tuollaisiin "Intersektionaalisiin" femakko-hallituksiin yms. pahaan ja huonoon asiaan.

      Nainen ei näet ajattele järjellä vaan tunteella, joka ei luonnollisesti ole se oikea tapa asioista päätettäessä.

      • Anonyymi

        Mikä sinä olet sanomaa yhtään mitään kenenkään henkilön puolesta ?


      • Siihenhän tuon vasemmistofemakon (näkeehän sen puoluekannan jo leningin väristäkin) aloituksessa pyritäänkin, että miehiltä pitäisi ottaa äänioikeus pois.

        Näkyy tuolla loppukommentissaan hellittävän sen verran, että miehille kuitenkin jäisi 50% valta äänestää (nyt toistaiseksi vielä).


      • Tellukka kirjoitti:

        Siihenhän tuon vasemmistofemakon (näkeehän sen puoluekannan jo leningin väristäkin) aloituksessa pyritäänkin, että miehiltä pitäisi ottaa äänioikeus pois.

        Näkyy tuolla loppukommentissaan hellittävän sen verran, että miehille kuitenkin jäisi 50% valta äänestää (nyt toistaiseksi vielä).

        Sinultahan tuo nimittely ja irvistely sujuu ja siitä puoluekantasi tulee paremmin esille kuin leninkisi väristä :)


      • Paloma01 kirjoitti:

        Sinultahan tuo nimittely ja irvistely sujuu ja siitä puoluekantasi tulee paremmin esille kuin leninkisi väristä :)

        Eihän se mitään nimittelyä ollut.

        Pelkkä kaikkien jo tiedossa olevan asian toteaminen vain.
        Eikös isäsikin jo silloin sinua parebellumin kanssa jahdatessaan tunnistanut sinussa orastavan femakon. Niinhä itse kerroit.


    • Anonyymi

      Suomessa tulisi olla äänioikeus vain miehillä ikäryhmässä 40 - 65.
      Naiset ja miehet em. ikäryhmän ulkopuolelta ovat typeryksiä.

      • Eihän sinun yli seitenkymppisen tarvitse välttämättä äänestää ollenkaan, jos itse tunnet olevasi jo typerys.


    • Minä olen vakuuttunut siitä ettö jos naisilla olisi kaksi ääntä ja miehillä vain yksi, niin maailma olisi parempi paikka elää.

      • Anonyymi

        Amerikkaa ei olisi löydetty. Olmeekit uhraisivat Kolumbiassa kansalaisia
        saadakseen hyvän kansantulon ensin vihollisia sitten omiaan uhraisivat kun viholliset on hoidettu


      • Anonyymi

        Ploma vielä, usein puhutaan psykopaattisesta mielenlaadusa, se on tietysti
        veteen piirretty viiva mutta ei näytetä psykopaatteja työssään

        niitä on, Suomessakin mutta vapaassa maailmassa eli usa australia englanti ...
        jossa näytetään kaikki kansalle - mikä on oikein ja seuraan juuri näitä eikä suomalaisvenäläistä salailua

        niin psykopaattikin voi levittää kuviaan jos on nainen
        http://employees.oneonta.edu/farberas/arth/arth200/orientalism_abu_ghraib.html


      • Anonyymi kirjoitti:

        Amerikkaa ei olisi löydetty. Olmeekit uhraisivat Kolumbiassa kansalaisia
        saadakseen hyvän kansantulon ensin vihollisia sitten omiaan uhraisivat kun viholliset on hoidettu

        Amerikka "löydettiin" vaikka se ei koskaan hukassa ole ollutkaan koska NAINEN uskoi hankkeeseen ja varusti kolme laivaa purjehtimaan länteen, Kolumbus kapteeninaan.
        Kolumbiassa chibchat rakensivat agraaripohjaista, ei väkivaltaista yhteiskuntaansa ja jos espanjalaiset eivät olisi koskaan riistäneet alkuperäiskansojen kulta-aarteita, moni sota Euroopassa olisi jäänyt käymättä.


    • Anonyymi

      Tuskin se on sukupuolesta kiinni vaan siitä kuinka paljon ihminen seuraa yhteiskunnallisia asioita ja ymmärtää päätöksentekoa ja sen seurauksia.

      • Kiva nähdä asiallinen kommenttisi. Olen tuota samaa mieltä.
        Sivumennen sanoen, viikingit kävi Amerikassa ensin.


      • Eliaana kirjoitti:

        Kiva nähdä asiallinen kommenttisi. Olen tuota samaa mieltä.
        Sivumennen sanoen, viikingit kävi Amerikassa ensin.

        Näinhän se on, Eliaana, mutta kyllä naiset usein painottavat ja panostavat eri asioihin kuin miehet. Minä näen mielelläni ns. pehmeämpiä arvoja päätöksien teossa ja minulle sopisi sellainen yhteiskunta jossa käytetään paitsi aivoja myös sydäntä asioiden hoidossa.


    • Anonyymi

      Suurin osa naisista on ihan vietävissä, tunteittensa vallassa kuin Martta-seurassa, joten äänestyskäyttäytyminen on senmukaista.

      • Anonyymi

        Ano 16.52.
        Tuo on ominaista persujen äänestäjille, vihatunne määrää äänestyskäyttäytymistä
        ja some pursuaa persujen etnofobista vihaa.


    • Yle areenassa ohjelma " Orjakaupan synkkä menneisyys "
      Osa synkästä herra rodun menneisyydestä jonka jälkivaikutus jatkuu vielä tulevaisuudessa.
      Tämä herra rahtasi 12 miljoonaa orjaa afrikasta amerikkaan tekemään herralle työtä että herralla olisi hyvä olla.
      Tämä on kaikilla tiedossa.

      Suomessa on hyvinvointia, niin paljon että eduskunnan kyselytunnilla persut edelleen vaativat onko Marinilla kauppakuitit ruokaostoksista ja voitteko esittää mitä kaupasta on ostettu.
      Marin " ei mulla ole kuittia mitä makkaraa on ostettu, sitä vastoin on esittää etuus todiste se sama mikä edellisilläkin pääministereillä

      Kokoomus pysyi asialinjalla kun puhuttiin maakunnista, veroista.

      Maailman murheet niin erillaisia, makkaran siivu kirjoitettu eduskunnan pöytäkirjaan Halla-ahon vaatimuksesta.

      • Anonyymi

        Eli mieskin (H-aho) voi naurettava hiustenhalkoja, tässä tapauksessa makkarasiivun....


      • Anonyymi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli mieskin (H-aho) voi naurettava hiustenhalkoja, tässä tapauksessa makkarasiivun....

        Hame-aho vaatii tietää tarkkaan mitä Sanna Marin syö. Hame-ahon mielestä kuitteja ei
        saa salailla, koska hän ei saa silloin tietää käyttääkö Sanna Marin voita vai Flooraa
        ja syökö reilun kaupan banaaneja ja mitä muuta.
        Siinä on teillä varsinainen "ämmä", joka samaan aikaan on Suomen (fasismimielisen) Äärioikeiston Suuri ja Ainoa Johtaja.
        Kaljuuntuva keski-ikäinen perheenisä, viiden lapsen isä, joka unelmoi uudesta "Kolmannesta Valtakunnasta", jonka johtaja on Hän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hame-aho vaatii tietää tarkkaan mitä Sanna Marin syö. Hame-ahon mielestä kuitteja ei
        saa salailla, koska hän ei saa silloin tietää käyttääkö Sanna Marin voita vai Flooraa
        ja syökö reilun kaupan banaaneja ja mitä muuta.
        Siinä on teillä varsinainen "ämmä", joka samaan aikaan on Suomen (fasismimielisen) Äärioikeiston Suuri ja Ainoa Johtaja.
        Kaljuuntuva keski-ikäinen perheenisä, viiden lapsen isä, joka unelmoi uudesta "Kolmannesta Valtakunnasta", jonka johtaja on Hän.

        Tarvittais Lipposen kuuluisaa viiden metrin kepppiä jolla hutkittais eduskunnan Jussin äärioikea laita sinimustaksi, ei löydy sanoja kuvaamaan tuota röyhkeyttä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarvittais Lipposen kuuluisaa viiden metrin kepppiä jolla hutkittais eduskunnan Jussin äärioikea laita sinimustaksi, ei löydy sanoja kuvaamaan tuota röyhkeyttä.

        Tyhmyyttä se on, mutta juuri se vetoaa hänen äänestäjäkuntaansa.


    • Anonyymi

      Haitta-aho tekee itsensä naurettavaksi kerta kerran jälkeen.

      • Anonyymi

        ...kuten kannattajansakin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe