Niin ne vaan on vasemmistolaiset avoimuuden kannalla

Anonyymi

"Kaupunginhallituksessa Viljo Saukko (vas.) esitti Taimi Maliniemen (ps.) kannattamana, että kaupunki solmisi Paikallis-TV:n kanssa sopimuksen tallenteiden tekstittämisestä vuoden ajaksi. Äänestyksessä kaupunginjohtajan esitys pelkkään suoratoistoon siirtymiseksi vei voiton äänin 8–2. Vastaesityksen puolesta äänestivät Saukko ja Outi Pekkala (vas.). Vastaesitystä kannattanut Maliniemi siirtyi äänestyksessä kaupunginjohtajan esityksen puolelle."

Se taisi tulla Maliniemelle käsky korkeampaa, että aina pitää olla vasemmistolaisia vastaan. Näin se kulkee. Persut on kepun kainalosauvapuolue, vai miten se menikään.

13

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä lopputulos, ei nuita höpinöitä kukaan jaksa moneen kertaan kuunnella, ja vielä veronmaksajien rahoilla haluaisivat omia puheitaa kuunnella.
      Joku tolkku tuohon hommaan ja jaaritteluun sentään!

    • Anonyymi

      Ei tietoa. En ole katsonut edellistä hallituksen kokouksen pöytäkirjaa.

    • Anonyymi

      menikö siellä taas persuedustajalla pasmat sekaisin.

      • Anonyymi

        Niinhän siinä kävi.


    • Anonyymi

      Se on perustuslainvastaista poistaa valtuustotalenteet netistä ja tekstitys ei ole pakollista. Haapaveen keskustan miellestä on varaa tuhlata monisata kertaisesti rahaa turhuuteen, mutta tallenteiden tekstitykseen ei ole muuatta sataa euroa.

      • Anonyymi

        Pitää se joku järjestys siinäkin sirkuksessa olla.

        Kun äänestää hyvää ehdokasta, ei sitä tarvitse kytätä.

        Meillähän on edustuksellinen demokratia, eli kuka työt tekis , jos koko kylä istuu valtuustossa.


    • Anonyymi

      perustuslain vastaista. siellä kytökylän tuulimyllykouho sekoilee.

    • Anonyymi

      Persut ne vain selittelevät mustaa taas valkeaksi.

      Pyörivät kuin tuuliviiri.

    • Anonyymi

      Ihime takinkääntäjä tuo maliniemiki. Kannattaa, mutta äänestää sitte vastaan. Tuo on kyllä niin persumaista toimintaa. Liekkö ope ohjeistanu nuin toimimaan, niin ku ylleensä. On se outua, ku on hallituksenjäsen tuolla lailla talutusnuorassa.

    • Anonyymi

      Avoimuudessa on kehityksen voimaa, sitä pitää kaikessa hyödyntää.

      • Anonyymi

        Vasurit on selvä ainoa avoimuutta edistävä puolue.
        Äänet heille numerot 5 - 18 .


    • Anonyymi

      huvittavaa, kun tämä humaloja räyhäromukeisari on paatostanut, että kepussa ei saa ajatella itse, mutta vaikuttaa siltä, että persut toimii samalla tavalla. jos hallituksen edustajalla on oma mielipide, niin se muuttuu hyvin äkkiä toiseksi. viesti vain ja äänestää toisin, kuin kannattanut. aika säälittävää.

      • Anonyymi

        Ei se takaa avoimuutta että valtuuston kokous on nauhalla! Nämä vasemmiston iskulauseet on niin yksinkertasia, ja semmosiksi ne on tarkoitettukin.
        Hallituksen ei tarvitse tiedotta mitään eikä lautakuntien.
        Valtuusto on kumileim asin jolle tuodaan valmiit asiat.
        Nykytekniikka ei lisää avoimuutta, avoimiahan nuo kokoukset ovat olleet aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2314
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1240
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe