Minä olen aina pitänyt linnuista, eläimistä ja luonnosta. Siksi minua surettaa luonnon saastuminen, ilmaston muutos, uhan alaiset eläimet ja lintu lajien väheneminen. Myöskin luonnon eläinten ja tuotanto eläinten julma ja huono kohtelu itkettää ja surettaa minua. Muistan kuinka lapsena katselin televisiosta kuinka hevosta ruoskitttin ja minä itkin. Kun näin kuinka hylkeen pyydystäjät menivät jäätiköllä pienen, puhtaan valkoisen hylkeen poikasen luokse, jolla oli suuret silmät ja anova katse ja julma mies vain nuiji hylkeen poikasen hengiltä ! Olin aivan järkyttynyt, miksei hylkeitä voi vain ampua heti kuoliaaksi, eikä tuottaa turhaan tarpeetonta, suunnatonta kipua ja tuskaa ? Samoin on monien tuotanto eläinten laita, esim. siat, lehmät, lampaat, niitä ei aina edes tainnuteta ennen kuin aletaan teurastamaan ! Saatikka silloin, kun eläimiä viedään aitauksiin,niin niitä lyödään kepeillä ja potkitaan, joskus lyödään jopa laudoilla. Eläimet eivät ansaitse koskaan huono kohtelua, mikään eläin ei koskaan kosta saamaansa huonoa kohtelua, ei pupu, kissa, koira, sika, lehmä, lammas tai hevonen, vaikka hevosella on erittäin hyvä muisti. Sika on siisti eläin ja ehkä jopa älykkämpi kuin koira. Luonnossa elävä terve susi ei tee ihmiselle pahaa, se ei koskaan hyökkää ihmisen kimppuun, sutta ei tarvitse pelätä. Vain poikasten kanssa liikkuvat emokarhut voivat olla vaarallisia, koska he suojelevat omia poikasiaan. Jumala on luonnut kaikki eläimet ja linnut tähän maailmaan, kaikilla eläimillä on oikeus elää rauhassa ja eläimiä tulee arvostaa ja niiden antaa elää kaikessa rauhassa.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Turhauttavaa tuo piittaamattomuus elämää kohtaan joku tonnikalankalastaja joskus sanoi ampuvansa saaliinsa kiväärillä inhimillisemmän tavan takia ehkä se toivo ei ole vielä menetetty että luonto ja ihmiset eläisivät tasapainossa.
- Anonyymi
Minälin pidän eläimistä ja vähän surettaa se joutsenen poikasen kohtalo mistä luki Iltalehdessä.
Siis eläinsuojelutyötä tekevät nuoret antoivat poikasen jollekkin ulkopuoliselle henkilölle jos sanoi että EHKÄ tietää sen poikasen pesän. Kannattaisi noiden nuorten unohtaa eläinsuojelutyö kun antoivat sen poikasen ulkopuoliselle joka ei tiedä mitään vaikka se piti viedä hoitolaan. - Anonyymi
Ihminen on älykkäin peto!Syö lihaa,ei kuitenkaan niin sivistyneesti,että tappamatta!Tiede ratkaiskoon eläinten määrät luonnossa,ilman tappamista!Ihmisiä sopii lisääkin maapallolle,mutta ei niiden kulutukselle ja ahneudelle!
Vegaanit ovat varmaankin herännäisiä intellektuelleja! - Anonyymi
Tunteikas ja hieno aloituskommentti. Olen märehtinyt samoja asioita ja tullut siihen lopputulemaan, että Linkolan Pena oli fiksuin tuntemani ihminen.
- Anonyymi
Liioittelua riittää Linkola taisi olla turhamainen ja sekava viimeisillä päivillään todellisuus itsessään on ristiriitainen koska kaikki maailmassa virtaa kun taas todellista tietoa saadaan muuttumattomista asioista sanottu antiikin filosofiassa.
- Anonyymi
Pidät ilmeisesti kärpäsistäkin erittäin paljon ja suojelet raatokärpäsiä.
Minä en suojele kärpäsiä, turvauduin jo ilmtorjuntaan niitä vastaan kun alkoivat jo pörinällään häiritsemään yöunia siinä määrin että, hermot melkein menee yö unien lisäksi.
Ilmatorjunta niitä vastaan: RAID.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll21990Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514833- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560