Keskustalle karmea tulos MTV:n tunnekyselyssä

Anonyymi

11

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Annika Saarikko pitää puolueensa … …. ….. saamaa kurjaa tulosta harmillisena asiana. Hänen mukaansa se kertoo kansan keskustaa kohtaan kokemasta hämmennyksestä.

      Keskusta saa MTV:n kuntavaalitentin tunnekyselyssä kylmää kyytiä.

      Empatia-analytiikkayhtiö NayaDaya Oy:n toteuttaman kyselyn mukaan keskusta on kuntavaalipuolueista ainoa, jolla ei ole kolmen yleisimmän tunteen joukossa yhtään positiivista tunnetta. Suurin koetuista tunteista on pettymys (22 prosenttia).

      • Anonyymi

        Aika hyvä tulostus vain 22% pettyneitä, silloinhan 88% kansasta on tyytyväisiä keskustaan.


    • Anonyymi

      Ny pitää kysyy onko a) keskustalla ongelma b) keskusta ongelma kunnalisessa päätösten teossa?

      • Anonyymi

        Keskusta on ratkaisu ei tyhjänmölisijä.


    • Anonyymi

      Selvää se on että keskustan sisältä muutosta parempaan ei tule. Keskustan ulkopuolelta ratkaistaan ongelmat.

      • Anonyymi

        Tarvitaan uudenlaista ajattelua. Eivät ongelmat ratkea samalla ajattelulla,millä ne on luotukin.
        Jokainen päättäjä on osa ongelmaa ja osa ongelman ratkaisua. Aina kun siellä osoitellaan toisia sormella (mitä jokainen puolue vuorollaan tekee) niin katsoppa miten sormeosoittelupistoolissasi kolme sormea osoittaa aina sinuun itseesi päin. Sama koskee meitä äänestäjiä,kaupunkilaisia.
        Ei valittaminen ole vaarallista tai väärin. Sillä tavalla tulee epäkohtia esiin. Mutta ei pysähdytä siihen, koitetaan löytää ratkaisuja. Jos valitukset johtuu siitä, että päätöksen valmistelussa ja päåtöksen teossa on herännyt huoli siitä,onko menettely ollut laillinen,niin silloin on jopa päättäjän velvollisuus tehdä valitus. Niistäkin opitaan se, että päätöksiä valmistellaan paremmin ja oikeiden protokollien mukaisesti. Sekin kertoo paikallisen päätöksenteon kurjistumisesta,jos pienryhmien ainoaksi vaikuttamiskeinoksi jää valitusten tekeminen,silloin on mennyt jotain pahasti pieleen siinä, että määräenemmistö ei edes yritä keskustella, rakentaa kompromissiratkaisuja joiden tukena kaikki voi suopua olemaan,vaikka mikään ryhmä ei yksin täysin saa sitä mitä haluaa.
        Annetaan mahdollisuus muillekin puolueille nyt yrittäö. Mitään ei ole menetettäväö. Haapaveden talous on jo kuralla,ollaan muuttotappiokunta,täällä on liian vähän yrittäjiä ja työpaikkoja ja ihmisiltä on mennyt luottamus päättäjiin mm. hyvävelijärjestelmien vuoksi.
        Nyt voisi olla uuden alku. Äänestä muuta puoluetta kuin keskustaa.


    • Anonyymi

      Tämän takia pitää meidän tehdä ryhtiliikkeen suunta takaisin perustuksille!

    • Anonyymi

      Odotamme virallista kalluppia parempaa tulosta. Näin on ainalti käynyt.

    • Anonyymi

      Keskusta r.p on unohtanut kunnon keskustalaiset sekä Suomen, kun se rupesi leikkimään näyttelemällä
      eurooppalaista liberaalia siinä epäonnistuen. Ottakaa tilastanne nyt oppia. Tukasta kiinni ja reilu ylösveto suokuopasta. Kyllä se siitä!

    • Anonyymi

      Haapavedella Paikkakunnan Pelle on tuhonnut persut.

    • Anonyymi

      Keskusta on myynyt periaatteen hallitusvallalle. Aate on hukassa. Siiksi äänestän seuraavassa ps. Anteeksi sic.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      177
      3346
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2420
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2339
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      2
      1963
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1760
    8. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1623
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1617
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    Aihe