Mekonomenissa selvitettiin moottorin merkkivalon palamisen syyksi imuventtiilien karstoittuminen ja sen myötä katkoja sylintereissä.
Suosittelivat viemään pähkinäpuhallukseen, mutta en ole mistään löytänyt korjaamoa jolta tämä palvelu löytyy.
Osaako kukaan kertoa missä pääkaupunkiseudulla-järvenpään alueella tällainen voisi onnistua?
Imukarstan pähkinäpuhallus
6
6316
Vastaukset 6
- Anonyymi
En tiedä löytyykö moista yritystä. Suurin osa puhaltaa ainakin irto-osia. Irralliset osat voi puhaltaa myös soodalla.
Tuohon imuventtiilin karstaantumiseen on syynä viallinen EGR tai huonolaatuinen moottoriöljy tai niiden yhdistelmä. Olisi tuetysti hyvä tietää onko imusarjakin nokeentunut pahasti. Ensiapuna hae autotarvikeliikkeestä ruiskupuhdistetta ja laita sitä ohjeen mukainen suurin sallittu annos ja tarkistuta EGR-venttiilin toiminta erityisesti vuotamisen varalta. Vaihda sytytystulpat. Ei NGK. Ne pätkii jo paketissaan.
Harkitsisin myös parempilaatuisen moottoriöljyn käyttöä. Se halvin ei ole paras vaihtoehto.- Anonyymi
mieluummin aitojapanilainen NGK tai Denso kuin joku euro- tai jenkkitulppa...
- Anonyymi00006
Anonyymi kirjoitti:
mieluummin aitojapanilainen NGK tai Denso kuin joku euro- tai jenkkitulppa...
Perustelut? Ei tunteella.
- Anonyymi
Oikeasti tuohon karstaantumiseen on syynä suorasuihkumoottoreissa se, ettei bensahöyry imusarjassa huuhtele imuventtiilejä. Mikä merkkivalo tuosta syttyy ja millä tämä diagnoosi on vahvistettu ?
- Anonyymi
Eihän se haittaisi jos vaikka uskaltasi kertoa automerkin ja vaikka mallinkin... Pösö, citroen, vw, bmw, audi....
Kaikkia ei kannata edes alkaa sen enempää ropaamaan, äkkiä myyntiin ennenkuin öljynkulutus hyppää taivaisiin, jakoketju alkaa oireilemaan ja vaihdelaatikko vaatii korjausta.
- Anonyymi00005
VAG-suorasuihkumoottoreiden yksi synti on juuri tuo imupuolen karstoittuminen umpeen. Noita näkee korjaamoilla jonoksi asti ja niin meilläkin, kun noita puhalluksia teemme.
Sen sijaan esim. Fordin 1.0-Ecoboosteissa karstaa ei kerry noin, vaikka sekin on suorasuihkukone eikä imupuolella ole suihkua. Noita olen joskus nähnyt n. 400 tkm ajettuina ja voi luvata, että ei tarvitse pähkinäpuhaltaa koko auton elinaikana. Niin puhtaita ovat vielä noilla kilometreillä.
Mutta VAG polttaa öljyä ja EGR syöttää kuran imupuolelle ja muuta ei sitten tarvitakaan, kun ongelmia on edessä tasaisin välein. Suosittelen välttämään näitä moottoreita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.392976- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei262817- 82726
- 73719
- 71681
- 50645
- 37636
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43601