Mekonomenissa selvitettiin moottorin merkkivalon palamisen syyksi imuventtiilien karstoittuminen ja sen myötä katkoja sylintereissä.
Suosittelivat viemään pähkinäpuhallukseen, mutta en ole mistään löytänyt korjaamoa jolta tämä palvelu löytyy.
Osaako kukaan kertoa missä pääkaupunkiseudulla-järvenpään alueella tällainen voisi onnistua?
Imukarstan pähkinäpuhallus
6
6363
Vastaukset 6
- Anonyymi
En tiedä löytyykö moista yritystä. Suurin osa puhaltaa ainakin irto-osia. Irralliset osat voi puhaltaa myös soodalla.
Tuohon imuventtiilin karstaantumiseen on syynä viallinen EGR tai huonolaatuinen moottoriöljy tai niiden yhdistelmä. Olisi tuetysti hyvä tietää onko imusarjakin nokeentunut pahasti. Ensiapuna hae autotarvikeliikkeestä ruiskupuhdistetta ja laita sitä ohjeen mukainen suurin sallittu annos ja tarkistuta EGR-venttiilin toiminta erityisesti vuotamisen varalta. Vaihda sytytystulpat. Ei NGK. Ne pätkii jo paketissaan.
Harkitsisin myös parempilaatuisen moottoriöljyn käyttöä. Se halvin ei ole paras vaihtoehto.- Anonyymi
mieluummin aitojapanilainen NGK tai Denso kuin joku euro- tai jenkkitulppa...
- Anonyymi00006
Anonyymi kirjoitti:
mieluummin aitojapanilainen NGK tai Denso kuin joku euro- tai jenkkitulppa...
Perustelut? Ei tunteella.
- Anonyymi
Oikeasti tuohon karstaantumiseen on syynä suorasuihkumoottoreissa se, ettei bensahöyry imusarjassa huuhtele imuventtiilejä. Mikä merkkivalo tuosta syttyy ja millä tämä diagnoosi on vahvistettu ?
- Anonyymi
Eihän se haittaisi jos vaikka uskaltasi kertoa automerkin ja vaikka mallinkin... Pösö, citroen, vw, bmw, audi....
Kaikkia ei kannata edes alkaa sen enempää ropaamaan, äkkiä myyntiin ennenkuin öljynkulutus hyppää taivaisiin, jakoketju alkaa oireilemaan ja vaihdelaatikko vaatii korjausta.
- Anonyymi00005
VAG-suorasuihkumoottoreiden yksi synti on juuri tuo imupuolen karstoittuminen umpeen. Noita näkee korjaamoilla jonoksi asti ja niin meilläkin, kun noita puhalluksia teemme.
Sen sijaan esim. Fordin 1.0-Ecoboosteissa karstaa ei kerry noin, vaikka sekin on suorasuihkukone eikä imupuolella ole suihkua. Noita olen joskus nähnyt n. 400 tkm ajettuina ja voi luvata, että ei tarvitse pähkinäpuhaltaa koko auton elinaikana. Niin puhtaita ovat vielä noilla kilometreillä.
Mutta VAG polttaa öljyä ja EGR syöttää kuran imupuolelle ja muuta ei sitten tarvitakaan, kun ongelmia on edessä tasaisin välein. Suosittelen välttämään näitä moottoreita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731203
- 1031201
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔801074Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241055Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i241008Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126920Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6888- 131860
- 58815
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27801Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46711Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka147707Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.72701- 45696
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672- 19647
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12639Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48614