Wallas Safeflame 900, hehkuvastus päällä koko ajan?

Anonyymi

Mistä hakea vikaa kun Wallaksen SafeFlame 900 levyt on lämpiää uudelleen käytön jälkeen vaikka laite ei ole päällä. Tyypillisesti kuumenee kun laittaa akut päälle kun vaikka tuntia aikaisemmin on levyä käyttänyt. Käytön jälkeen levy jäähtyy kylmäksi, eikä kuumene. Sitten jos käyttää akut pois päältä, ja kun laittaa akut uudestaan päälle, laiteen päälevy on niin kuuma (esim 30 min päästä) ettei kestä oikein kädellä koskea.

Pumppu ei käynnisty itsekseen, ei mikään viittaa siihen että palo olisi päällä. Meneekö mulla hehkutusvastus itsekseen päälle ja kuumentaa levyn. Apulevykin lämpenee jonkin verran, eli virtaako lämmin ilma ulos ja kuumentaa samalla toisen levyn? Onko tuo vastus niin iso että päälle jäädessään kuumentaa levyn?

Jos vika on vastus, niin mistä hakea vikaa; vastus oikkarissa vai vuotaako jostain virtaa (pääkytkin)?

3

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hehkuhan se virtaa ottaa. Rele (jos se oli hehkun rele,
      onko näissä muita releitä) näyttää olevan kolvattu oikein kunnolla kiinni piirilevyyn. Voikohan tuota relettä mitata ja mitähän arvoja pitäisi vastaan tulla?

      • Anonyymi

        Jos se on mekaaninen rele, voit kuunnella napsahtaako se päälle, kun virran kytkee. Äänen pitäisi olla selvästi kuultavissa.

        Jos se ei napsahda, se on rikki koska releen pitää todennäköisesti olla auki ilman virtaa. Muitakin releitä on, joten tämä on arvaus.

        Releen vaihtaminen auttaa rikkinäiseen releeseen, mutta jos se on hajonnut jonkun vian takia, uusi rele hajoaa myös. Erityisesti alijännitteellä on tapana hitsata releen kärjet kiinni.

        Ai niin, älä tee itse. Kysymyksestäsi paistaa läpi, ettei homma ole sinun ydinosaamistasi. Polttimen kanssa voi saada paljon pahaa aikaan, jos ei mene ihan oikein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      272
      15281
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      126
      10191
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7136
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6267
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5635
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4826
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2002
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe