Matt 16;24 Silloin Jeesus sanoi opetuslapsillensa: "Jos joku tahtoo minun perässäni kulkea, hän kieltäköön itsensä ja ottakoon ristinsä ja seuratkoon minua.
25 Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänsä minun tähteni, hän löytää sen.
26 Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi sielullensa vahingon? Taikka mitä voi ihminen antaa sielunsa lunnaiksi?
27 Sillä Ihmisen Poika on tuleva Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen tekojensa mukaan.
Mitä olette mieltä päivän sanasta.
7
101
Vastaukset
- Anonyymi
Niin maksaa ja ei ehkä katsele hyvällä sitä, kun täällä kinastellaan keskenämme !!
Se on totta, mutta tämä kina on pientä siihen, miten sen jälkeen tuhannen vuotta meitä ristittyjä tapettiin, isojen Kirkkojen sekä Valtioiden toimesta.
Nytkin Jeesuksen lähetystössä kuolee kymmeniä tuhansia lähetystyöntekijöitä.
- Anonyymi
EI pidä elää menneiden ihmisten synneissä, hekin aikanaan saavat tuomionsa. Pidetään vain huoli omista teoista ja virheistä ja tehdään niistä parannus, kun on elettävä tätä päivää, sillä eilinen on mennyt, nyt on nyt ja huomisesta emme tiedä, herätäänkö edes aamulla. Puhdas omatunto on paras päänalunen.
Olen samaa mieltä, menneisyyttä ei voi muuttaa Jumalakaan.
Parannustahan me joudumme tekemään päivittäin, liha on hauras.
Omantunnon puhtaus on tärkein ja tieto siitä, että Jeesus on lunastanut meidät laista Isälle kelpaavaksi.
- Anonyymi
Oshon "esoteerinen psykologia" -kirjassa Jeesuksen lause "joka kadottaa itsensä löytää itsensä" viittaa ns. kuudenteen kehoon. Lause on täysin epämatemaattinen ennen sitä. Sen jälkeen se on täyttä matematiikkaa.
- Anonyymi
Juutalaisen peite .
Anonyymi kirjoitti:
Juutalaisen peite .
Se on mainittu useaan kertaan Raamatussa, tuskin tiedät merkitystä, sen on sanonut Jumala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032189
- 621334
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2301149Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971125- 101066
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671025IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91932Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175908Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43888