Terve,
Minkä hintainen / ikäinen Bemari on kannattavaa tuoda Saksasta? Malleista kiinnostavat R 1100 RT / R1150 RT sekä LT. Myös K 1200 RS.
Paljonko veroa lätkäistään tuontipyörän hintaan meillä?
Onko kokemuksia BMW-pyörien ostosta Saksasta?
Pyörä Saksasta?
5
3809
Vastaukset
- R 1100 RT
Tehdyt veropäätökset on löydettävissä osoitteessa:
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/05_Taulukoita/index.jsp
näyttää olevan 3000€ - 5000€ välillä (vero ALV)
Saksan hinnat löytyvät myös netistä aika helposti. Siellä ei ilmeisesti tingitä läheskään niin paljon kuin täällä. Kannattaa ostaa toi BMW K 1200 RS. Itelläin on siitä kokemusta, mielestäni erittäin tehokas ja vakaa. muutenkin nautitntoa ajaa tuolla ja monet päät kääntyy kun ajaa ohi :) Eli todella hieno on =)
- RT1100RT
Ostin hiljattain R1100RT:n Saksasta. Pyörä on -97 malli, ajettu 50.000km, huoltokirja löytyy. Ja ennen kaikkea, tuoja on luottomies. Loppuhinta on pikkasen yli 10t€. Jos löydät hyvän tuojan (=luotettava), ostos kannattaa varmasti.
PS. Kävin taannoin ajamassa poliisin käytöstä poistetun K1200RS:n. Kyllä oli fillarilla ajettu. Ihan kelpo tykki, mutta ei mulle!
- Ei kyykkyä!
Ootko tosiaan varma että haluat RS:n? Eikö kunnolla ajettava pyörä olisi parempi, LT tai RT?
- BMW K LT
Onko kokemuksia missä hinnoissa Saksassa
ovat 2002 - 2006 mallisten BMW K LT 1200 hinnat
Mistä osoitteista löytyisi Saksasta ko. pyöriä.
Toine vaihtehto olisi tuttaa jenkeistä Honda Godl Wing joko 1500 tai 1800, onko näistä tietoa/kokemusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14714448Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va446052Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant226027SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685640Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124427HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.624269Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot233934"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692703