Yhteisvalinnan tulokset

Anonyymi

Yhteishaun tulosten julkistus on kumma prosessi. Ensiksi tuo todistusvalinta, joka laittaa hyvinkin kirjoituksissa menestyneet lukemaan varmuuden vuoksi pääsykokeisiin. Toinen on nämä siirtoväylän tulokset. Kyseessä kun on pelkkä keskiarvojen vertailu, joka hoidetaan sähköisesti. Tuloksia kuitenkin pantataan heinäkuulle.

5

1485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      niinpä. tuntuu epäreilulta

    • Anonyymi

      Jes!! Onnea muille valituille :))

    • Anonyymi

      Siirtovalinnan tulokset tulivat mutta UEF avoimen väylää ei saada ulos. Olikohan 200 hakijaa ja 30 paikkaa. Samassa ajassa seulottiin toisen asteen yhteishaussa tuhansista hakijoista opiskelijat satoihin eri koulutusohjelmiin. En tiedä hoksataanko tuolla ihan sitä, että tässä on monella asunnon etsiminen yms. kuviot edessä.

    • Anonyymi

      Eihän sinun avoimen väylän hakijat ole ainoita! Muitakin avoimen väyliä on kuin tuo sinun pieni joukko. Valintakokeissakin on ollut hakijoita kymmenin tuhansin. Sitten on maisteriohjelmat. On noissa kaikissa tekemistä.

      Miksi sinun avoimen väylä pitäisi valita ennen muita? Sama tilanne on kaikilla opiskelun aloittavilla eli paljon järjestettävää. Kyllä se tiedetään joka paikassa! Malttia nyt vaan, enää ei kestä kauan.

      • Anonyymi

        Ei eri hauilla ole tekemistä toistensa kanssa. Siirtohaku ja todistusvalinta julkaistaan oman aikataulunsa mukaan. Miksi niitäkin ei pantata heinäkuulle? Nyt syystä tai toisesta pantataan näitä avoimen tuloksia. En keksi perustetta miksi. Parinsadan hakijan järjestykseenlaitto vie pari päivää tarkastuksineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1473
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      941
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      764
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      697
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe