Uudenmaan, Kanta-Hämeen sekä Päijät-Hämeen maakunnissa uutisoi tuore Iltalehti.
Tanssikielto ei koske ulkoterassitansseja.
Valtioneuvoston päätös voimaan alkaen 09.06.2021. Päätös allekirjoitettu pääministeri Sanna Marinin (SDP) toimesta.
Tanssikielto jatkuu
8
53
Vastaukset
- Anonyymi
Joopa joo, STM:n virkamiehet (tai virkanaiset) jyräävät. Ministeri on usein vain keulakuva. Sitä on sattuvasti sanottu " Virkamies päättää, luottamusmies luottaa".
Onneksi on muutama pienempi tanssilava jo avautunut. Täältä etelästä on sinne aina ainakin 2 h matkaa, mutta sitä aikaa kyllä meillä eläkeläisillä on. Tanssitaan nyt niillä.- Anonyymi
Tanssiporukassa on kuultu ikäviä uutisia tansseista ainoastaan muutama karavaanari eikä ketään haettavia, vaikka oli tultu monensadankilometrin tanssimatkan takaa. Sanoisin että ihan oikein heille nimittäin alueelta, jolta lähtivät on koronan takia tanssit kielletty, joten on niiltä lähteville koronalingoille se silloin i h a n oikein, että eivät pääse kenenkään lähelle tautia levittämään sellaisillekin alueille, joilla tanssia saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tanssiporukassa on kuultu ikäviä uutisia tansseista ainoastaan muutama karavaanari eikä ketään haettavia, vaikka oli tultu monensadankilometrin tanssimatkan takaa. Sanoisin että ihan oikein heille nimittäin alueelta, jolta lähtivät on koronan takia tanssit kielletty, joten on niiltä lähteville koronalingoille se silloin i h a n oikein, että eivät pääse kenenkään lähelle tautia levittämään sellaisillekin alueille, joilla tanssia saa.
Ihmiset pelkäävät näitä korona-alueilta monensadankilometrin säteellä koronaa levittäviä friikkejä eivätkä uskalla tulla paikallistansseihinkaan.
- Anonyymi
Onko se nyt niin vaikea odottaa sinne syksyyn kun alkaa kansa olla rokotettu kertaalleen tai kokonaan.
Kun päästään syksyyn alkaa tauti taas levitä ja paikat on kiinni. Virusvariantteja ilmestyy kokoajan lisää. - Anonyymi
Kyllä ainakin viime lauantaina toisessa jo aloittaneessa paikassa oli tosi mukavasti väkeä. Matkailuautoja jonkin verran eli osa kauempaa liikkeellä. Varttunempaa porukkaa, ainakin eka rokotus jo saatu.
Pirusti kyllä hyttysiä, OFFIA mukaan! - Anonyymi
Intian variantilta ( delta) ei ole 2 kertaa rokotetutkaan suojassa. Uudenmaan ym. tartunta-alueilta himotanssija käyvät muualla tansseissa, levittämässä tartuntaa.
Kyllä tyhmiä on ihmiset, kun ei tätä tajua!!!!!!!!!!!!!!!! - Anonyymi
Ei meitä "Uudenmaan himotanssijoita" nyt niin paljon ole, että se mitenkään koronatilastoissa ikävästi näkyisi! Hatunnosto niille muutamalle tanssilavalle, jotka ovat jo auenneet.
Tanssitaan taas viikonloppuna!!! - Anonyymi
Tulevina viikkoina uusmaalaiset ja hämäläiset tekevät tanssireissuja ympäri Suomenniemen mielenkiintoisin seurauksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään935203Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen543341Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,742710Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621378Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?251228Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096- 461040
- 411036
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2321031