Hei
Perin testamentin kautta (ei sukulainen) omaisuutta. Perintöä voi tietyillä rajoituksilla siirtää rintaperillisille. Voiko tätä testamentin mukaan tulevaa perintöä siirtää lapselle, ilman että tulee kaksinkertainen perintövero? Olen saanut asiasta hyvin ristiriitaista informaatiota.
Kiitos vastauksesta
Perinnön siirto rintaperilliselle - perintövero kaksinkertainen?
7
116
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi ilman tuplaverotusta. Eli jos "luovut perinnöstä" lastesi hyväksi niin sinä maksat perintöveron ja lapset maksavat lahjaveron. Tämä pätee siis silloin, jos lapsesi eivät olet perintökaaren mukaisia perillisiä vainajalle, kuten kirjoitit että ei ole kyse sukulaisesta.
- Anonyymi
Perinnöstä luopuminen ja perintöosan luovutus on 2 eri asiaa,sun tapauksessa jos luovut perinnöstä se palautuu pesään ja näin ollen jakaantuu muiden perillisten kesken,jos taasen luovutat perintöosasi,olet ottanut perinnön vastaan ja edelleen luovuttanut sen kenelle tahdot,silloin maksat perintöveron ja saajat maksavat lahjaveron.
- Anonyymi
Perintö ei koskaan palaudu kuolinpesään, jos joku siitä luopuu. Perintö menee lain mukaan sijaantuloperilliselle, jos perillinen tai testementinsaaja luopuu perinnöstä.
Testamentinsaajan luopuessa perinnöstä lakimääräinen perillinen saa perinnön, jos hänkin on perillisasemassa suhteessa testamentin tekijään. Tällöin perintöveroa maksaa vain sijaantulija.
Perintöosuuden voi myös luovuttaa kenelle haluaa, mutta tällöin perintöveron maksaa luovuttaja ja luovutuksensaaja maksaa mahdollisesti lahjaveroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perintö ei koskaan palaudu kuolinpesään, jos joku siitä luopuu. Perintö menee lain mukaan sijaantuloperilliselle, jos perillinen tai testementinsaaja luopuu perinnöstä.
Testamentinsaajan luopuessa perinnöstä lakimääräinen perillinen saa perinnön, jos hänkin on perillisasemassa suhteessa testamentin tekijään. Tällöin perintöveroa maksaa vain sijaantulija.
Perintöosuuden voi myös luovuttaa kenelle haluaa, mutta tällöin perintöveron maksaa luovuttaja ja luovutuksensaaja maksaa mahdollisesti lahjaveroa.Perintö ei koskaan palaudu kuolinpesään, jos joku siitä luopuu. Perintö menee lain mukaan sijaantuloperilliselle, jos perillinen tai testementinsaaja luopuu perinnöstä.
höpöhöpö,topicin tapauksessa se nimenomaan palautuu pesään,sijaantuloa ei ole jos testamentinsaaja luopuu perinnöstä.
Miksikö sijaantuloa ei ole,no siksi että testamentinsaajan lapset eivät ole perillisasemassa testaattoriin nähden.
Jos olisivat perillisasemassa niin silloin sijaantulo olisi mahdollinen ja luopujan lapset saisivat perinnön. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perintö ei koskaan palaudu kuolinpesään, jos joku siitä luopuu. Perintö menee lain mukaan sijaantuloperilliselle, jos perillinen tai testementinsaaja luopuu perinnöstä.
höpöhöpö,topicin tapauksessa se nimenomaan palautuu pesään,sijaantuloa ei ole jos testamentinsaaja luopuu perinnöstä.
Miksikö sijaantuloa ei ole,no siksi että testamentinsaajan lapset eivät ole perillisasemassa testaattoriin nähden.
Jos olisivat perillisasemassa niin silloin sijaantulo olisi mahdollinen ja luopujan lapset saisivat perinnön.Se on aina sijaantuloa, jos joku perillinen tai testamentisaaja luopuu perinnöstä. Mitään muuta vaihtoehtoa laki ei tunne.
Jollei testamentinsaajan oma perillinen ole sijaantulija, niin sijaantulijoina ovat muut luopujan jälkeen sijaantulevat perilliset. Perillinen/set siis muuttuvat, eikä pesään palauteta mitään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on aina sijaantuloa, jos joku perillinen tai testamentisaaja luopuu perinnöstä. Mitään muuta vaihtoehtoa laki ei tunne.
Jollei testamentinsaajan oma perillinen ole sijaantulija, niin sijaantulijoina ovat muut luopujan jälkeen sijaantulevat perilliset. Perillinen/set siis muuttuvat, eikä pesään palauteta mitään.Höpöhöpö.sijaantulijana tarkoitetaan laissa nimenomaan rintaperillistä.
Topicin tapauksessa testamenttisaanto palautuu pesään ja se jaetaan normaalin perintökaaren mukaisesti,sijaantuloa ei ole varsinaisesti.Sikäli jos testamentinsaaja luopuu testamentista.Silloin testamentti menettää merkityksensä ja perintö jaetaan niinkuin testamenttia ei olisikaan.
Kun perillinen luopuu perinnöstä niin sijaantulijana on ainoastaan lapset,ei siis muu suku.
- Anonyymi
Sijaantulo tarkoittaa sitä että testamentille löydetään vastaanottaja,topicin tapauksessa testamentille ei ole vastaanottajaa mikäli testamentinsaaja luopuu oikeudesta testamenttiin.
Poju on nyt hieman hakoteillä kun ei ymmärrä näitä asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2552683Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172187Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3281912- 1031649
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois901576Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2011264- 671210
- 251131
- 501093
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731036