Mulla on 1,5 vuotias Appenzellinkoira, joka on aina ollut kovin vilkas, seurallinen ja energinen. Nyt kuitenkin nukkuu lähes koko ajan.. Ainoastaan syömään ja lenkille (3-4 kertaa päivässä) lähtee kyllä mielellään. Juoksee kovasti ulkona. Koirani syö hyvin ja monipuolisesti sekä lisäksi popsii mielellään vitamiinit. Nyt kuitenkin oon havainnut, että se nukkuu paljon, iho hilseilee, toinen silmä rähmii (,johon tipat eivä ole auttaneet) ja syö paljon paksuja oksia ja välillä syö ulostetta lenkkeilessään. Eläinlääkärissä terveystarkastuksessa on käynnyt jokin aika sitten ja terveys on kuulemma hyvä.
Lämmin kiitos vastaajille :)
Koira on väsynyt
8
1877
Vastaukset
- Murmur
Kannattaisi tutkituttaa kilpirauhasen tilanne verikokeilla.
Ettei olisi vajaatoimintaa. - roosa
Joku suolistohäiriö? Oksien ja ulosteen syönti viittaa siihen. Silmien rähmintä taas väärään ruokavalioon (kuten oksien ja ulosteen syöminenkin)
Onko juoksu ollut milloin? Valeraskausoireisiin kuuluu haluttomuus.
Mitä koira syö?- ihmettelevä
Koira syö maksaa, sydäntä, jauhellihaa, riisiä, makarooneja, porkkanaa, ohraa, koiranmakkaraa ja koirannappuloita.. Oikeastaan vähän kaikkea. Suolaa en ruokiin laita ollenkaan.
Viimeksi juoksu oli noin kuukausi sitten.
- oireet?!
Kas kummaa, meillä samat oireet. Ihan hämmästyin kun viestisi luin. Itsekin kirjoitin jo aiemmin tuosta keppien syömisestä (ei pureskelusta vaan oikein syömisestä) samoin kakat maistuu.
No, koirallamme oli tuossa helmi-maaliskuussa minulta saatu flunssa, joka sillä muuttui keuhkoputkentulehdukseksi. Parilla antibioottikuurilla vaikutti parantuneen mutta nyttemmin alkoi tuollaiset oireet. Lisäksi pari kertaa oksentanut.
Koira on yllättävän väsynyt (6kk) ja jotenkin romuluisen oloinen; en osaa paremmin kuvailla.
Just tunti sitten soitin Pieneläinklinikalle ja menemme 2.5 varmuuden vuoksi vielä tarkastukseen, oisko sinne keuhkoihin jäänyt jotain. Annoin myös äsken matolääkkeen, koska kevät voi tuoda vaikka mitä maasta esiin.
Viimeksi ottivat verestä tulehdusarvot ja röntgenkuvat keuhkoista.
Matolääkepakkauksessa (Axilur)lukee loisten nimet, joiden häätöön se sopii, ja siinä oli joku keuhkomatokin mainittu. Tuskinpa matokuurista haittaakaan on.
Mutta kiva kaveri on saatava kuntoon! :( - roosa
Ruokavalio näyttää olevan OK. Annatko piimää? Se on hyvää vatsalle. Entäpä öljyt?
Mittaappa koiralta lämpötila pari kertaa päivässä, muutaman päivän ajan. Saat vähän selvyyttä, johtuuko lepäileminen kohonneesta lämmöstä.
Meillä oli muinoin koira, joka söi keppejä ym. ym. lukkuunottamatta pas*aa. Heitti lopulta syömisen pois ja vaikeaa suolistotulehdusta hoidettiin monta kuukautta. - Anonyymi
PONDUS koiran ruoka on hyvä, valmistetaan Pohjois Ruotsissa.
- Anonyymi
Syötkö itse?
Vieras merkki,ei ole siis kovin suosittua joten tuskin edes hyvää.
Missä eläinliikkeessä on myynnissä?
Mitä ruuassa on eniten? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syötkö itse?
Vieras merkki,ei ole siis kovin suosittua joten tuskin edes hyvää.
Missä eläinliikkeessä on myynnissä?
Mitä ruuassa on eniten?Onko sinun Google rikki, kun kyselet kysymyksiä, jotka kyvykkäämpi ihminen selvittää itse hetkessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000