Kuinkas Maritalle on näin käynyt ?? Protestilla on heitetty..
Sähköfirman rahoilla tullee pelastus tuota pikaa, kyse on kuitenkin kulttuurista joka kaupungin syömähammas kaivos ja hotelli toiminnan rinnalla...
https://www.is.fi/yritykset/protestit/protesti-612609/
Protestia pukkaa...
11
1974
Vastaukset
- Anonyymi
siniset talousnerot suunnittelee mitä tekis sähkönrahoilla on jälki sen näköistä
- Anonyymi
Taitaa protesti porukka olla sini/vihreitä sähläreitä niin kun Marko Kaasinen joka näkyy tänäkin vuonna vihreiden riveissä. Takit kääntyy kun tuulen suunta vaihtuu näillä kaupungille laskua tekeville https://www.outokummunkaupunki.fi/keskusvaalilautakunta
- Anonyymi
Kuasisen suksiin voitelu ei vetännä, Kokko hyytyy kokonaan, ja nyt Siniset liittyy tietolähteen mukaan Persuihin. Siniset on niinkö tämä Turpeinen. Ei jyrevää keput, demarit ja koijarit jo Turpeinen hikkaa Persuihin jo elokuussa
- Anonyymi
Kyllä, varsinainen takinkääntäjä tämä mainitsemasi 'herra'
- Anonyymi
Korona vei tulot. Millä se veroja maksaa jos teatteri on ollut puoli vuotta kiinni. Sääli jos joutuu lopettamaan teatterin pidon. Kyllä okussa olisi tarvetta elokuvateatterille.
- Anonyymi
Okussa ei elokuvia näyttämällä leipää saa. Vaikka koronaa ei olisi tullutkaan niin nälän rajamailla menisi toiminta siitä huolimatta..
Kaupunki pelastaa yrittäjän energiarahoilla.. - Anonyymi
Taitaapi nämä elokuvateatterit olla vaikeuksissa vähän joka puolella suomea.
- Anonyymi
Outokummun taiteilija eläkeläiset yrittää jotain mihin ei rahkeet riitä haihattelijat johtaa alamäkeen
- Anonyymi
mistä pitäen kaupunki on yrittäjiä "pelastanut"? auttanut varmasti, mutta ei velkojen maksajaksi rupea. aloittajalla puurot ja vellit sekaisi. harvinaisen kova vitsiniekka tai sitten täysin tietämätön urpo lienee myös väittäessään kulttuurin (mitähän luulee edes tarkoittavan) olevan kaupungin syömähammas. jos jotain ei pakollista rahaa vievää tässä hakee niin kannattaa varmaan aloittaa semmoisesta jolla on jotain taloudellista merkitystä vaikkapa liikuntatoimi, tottakai myös ulkoistamalla teknisen toimen palvelut saataisiin varmasti säästöä paljon, koululla voidaan luokkakokoja kasvattaa reilusti (helposti 100 000€) vuodesassa. "kulttuuri" räpistelee pikkurahalla mutta ilmeisesti todella näkyvästi ja hyvin koska aloittajan kaltainen ignoranttikin on tietoinen että jotain kaupungissa sillä saralla tapahtuu.
- Anonyymi
Kaupungin toiminnassa suurimmat tuhlarit ovat --- Vanha kaivos, hotelliviritys, matkailutoimi kokonaisuutena toiminnot joista pitää päästä eroon veroeuroja tuhlaamasta.
Luokkakoon kasvattaminen ja muiden kunnan ydintoimintojen alasajo ei ole lain mukaankaan mahdollista eikä järkevää.
Kulttuuri on myös täysin tarpeeton osa-alue, siitäkin voi aina tinkiä.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupungin toiminnassa suurimmat tuhlarit ovat --- Vanha kaivos, hotelliviritys, matkailutoimi kokonaisuutena toiminnot joista pitää päästä eroon veroeuroja tuhlaamasta.
Luokkakoon kasvattaminen ja muiden kunnan ydintoimintojen alasajo ei ole lain mukaankaan mahdollista eikä järkevää.
Kulttuuri on myös täysin tarpeeton osa-alue, siitäkin voi aina tinkiä.."kunnan ydintoimintoa" ei ole uimahalli, jäähalli eikä edes pallokenttä. luokkakoot ovat pienet niidenkään kasvattamiseen ei ole mitään estettä, ei sitä toki kukaan halua mutta täysin naurettavaa puhetta lähteä säästämään sellaisesta jonka edes kokonaan lakkauttaminen ei hetkauta taloutta mihinkään suuntaan. matkailutointa kaupungilla ei edes ole tosin ehkä pitäisi olla? tarpeeton on kaupungin omistama osakeyhtiö joka matkailua pyörittää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk635454Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6063528SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842929Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2872759"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961820Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601750Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241366Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141331Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183927