Protestia pukkaa...

Anonyymi

11

1991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      siniset talousnerot suunnittelee mitä tekis sähkönrahoilla on jälki sen näköistä

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kuasisen suksiin voitelu ei vetännä, Kokko hyytyy kokonaan, ja nyt Siniset liittyy tietolähteen mukaan Persuihin. Siniset on niinkö tämä Turpeinen. Ei jyrevää keput, demarit ja koijarit jo Turpeinen hikkaa Persuihin jo elokuussa


      • Anonyymi

        Kyllä, varsinainen takinkääntäjä tämä mainitsemasi 'herra'


    • Anonyymi

      Korona vei tulot. Millä se veroja maksaa jos teatteri on ollut puoli vuotta kiinni. Sääli jos joutuu lopettamaan teatterin pidon. Kyllä okussa olisi tarvetta elokuvateatterille.

    • Anonyymi

      Okussa ei elokuvia näyttämällä leipää saa. Vaikka koronaa ei olisi tullutkaan niin nälän rajamailla menisi toiminta siitä huolimatta..

      Kaupunki pelastaa yrittäjän energiarahoilla..

    • Anonyymi

      Taitaapi nämä elokuvateatterit olla vaikeuksissa vähän joka puolella suomea.

      • Anonyymi

        Outokummun taiteilija eläkeläiset yrittää jotain mihin ei rahkeet riitä haihattelijat johtaa alamäkeen


    • Anonyymi

      mistä pitäen kaupunki on yrittäjiä "pelastanut"? auttanut varmasti, mutta ei velkojen maksajaksi rupea. aloittajalla puurot ja vellit sekaisi. harvinaisen kova vitsiniekka tai sitten täysin tietämätön urpo lienee myös väittäessään kulttuurin (mitähän luulee edes tarkoittavan) olevan kaupungin syömähammas. jos jotain ei pakollista rahaa vievää tässä hakee niin kannattaa varmaan aloittaa semmoisesta jolla on jotain taloudellista merkitystä vaikkapa liikuntatoimi, tottakai myös ulkoistamalla teknisen toimen palvelut saataisiin varmasti säästöä paljon, koululla voidaan luokkakokoja kasvattaa reilusti (helposti 100 000€) vuodesassa. "kulttuuri" räpistelee pikkurahalla mutta ilmeisesti todella näkyvästi ja hyvin koska aloittajan kaltainen ignoranttikin on tietoinen että jotain kaupungissa sillä saralla tapahtuu.

      • Anonyymi

        Kaupungin toiminnassa suurimmat tuhlarit ovat --- Vanha kaivos, hotelliviritys, matkailutoimi kokonaisuutena toiminnot joista pitää päästä eroon veroeuroja tuhlaamasta.

        Luokkakoon kasvattaminen ja muiden kunnan ydintoimintojen alasajo ei ole lain mukaankaan mahdollista eikä järkevää.

        Kulttuuri on myös täysin tarpeeton osa-alue, siitäkin voi aina tinkiä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaupungin toiminnassa suurimmat tuhlarit ovat --- Vanha kaivos, hotelliviritys, matkailutoimi kokonaisuutena toiminnot joista pitää päästä eroon veroeuroja tuhlaamasta.

        Luokkakoon kasvattaminen ja muiden kunnan ydintoimintojen alasajo ei ole lain mukaankaan mahdollista eikä järkevää.

        Kulttuuri on myös täysin tarpeeton osa-alue, siitäkin voi aina tinkiä..

        "kunnan ydintoimintoa" ei ole uimahalli, jäähalli eikä edes pallokenttä. luokkakoot ovat pienet niidenkään kasvattamiseen ei ole mitään estettä, ei sitä toki kukaan halua mutta täysin naurettavaa puhetta lähteä säästämään sellaisesta jonka edes kokonaan lakkauttaminen ei hetkauta taloutta mihinkään suuntaan. matkailutointa kaupungilla ei edes ole tosin ehkä pitäisi olla? tarpeeton on kaupungin omistama osakeyhtiö joka matkailua pyörittää.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      219
      5366
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      53
      4714
    3. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      287
      3271
    4. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      1
      3261
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3255
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3169
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      73
      2810
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2037
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      89
      1970
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1969
    Aihe