Protestia pukkaa...

Anonyymi

11

1969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      siniset talousnerot suunnittelee mitä tekis sähkönrahoilla on jälki sen näköistä

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kuasisen suksiin voitelu ei vetännä, Kokko hyytyy kokonaan, ja nyt Siniset liittyy tietolähteen mukaan Persuihin. Siniset on niinkö tämä Turpeinen. Ei jyrevää keput, demarit ja koijarit jo Turpeinen hikkaa Persuihin jo elokuussa


      • Anonyymi

        Kyllä, varsinainen takinkääntäjä tämä mainitsemasi 'herra'


    • Anonyymi

      Korona vei tulot. Millä se veroja maksaa jos teatteri on ollut puoli vuotta kiinni. Sääli jos joutuu lopettamaan teatterin pidon. Kyllä okussa olisi tarvetta elokuvateatterille.

    • Anonyymi

      Okussa ei elokuvia näyttämällä leipää saa. Vaikka koronaa ei olisi tullutkaan niin nälän rajamailla menisi toiminta siitä huolimatta..

      Kaupunki pelastaa yrittäjän energiarahoilla..

    • Anonyymi

      Taitaapi nämä elokuvateatterit olla vaikeuksissa vähän joka puolella suomea.

      • Anonyymi

        Outokummun taiteilija eläkeläiset yrittää jotain mihin ei rahkeet riitä haihattelijat johtaa alamäkeen


    • Anonyymi

      mistä pitäen kaupunki on yrittäjiä "pelastanut"? auttanut varmasti, mutta ei velkojen maksajaksi rupea. aloittajalla puurot ja vellit sekaisi. harvinaisen kova vitsiniekka tai sitten täysin tietämätön urpo lienee myös väittäessään kulttuurin (mitähän luulee edes tarkoittavan) olevan kaupungin syömähammas. jos jotain ei pakollista rahaa vievää tässä hakee niin kannattaa varmaan aloittaa semmoisesta jolla on jotain taloudellista merkitystä vaikkapa liikuntatoimi, tottakai myös ulkoistamalla teknisen toimen palvelut saataisiin varmasti säästöä paljon, koululla voidaan luokkakokoja kasvattaa reilusti (helposti 100 000€) vuodesassa. "kulttuuri" räpistelee pikkurahalla mutta ilmeisesti todella näkyvästi ja hyvin koska aloittajan kaltainen ignoranttikin on tietoinen että jotain kaupungissa sillä saralla tapahtuu.

      • Anonyymi

        Kaupungin toiminnassa suurimmat tuhlarit ovat --- Vanha kaivos, hotelliviritys, matkailutoimi kokonaisuutena toiminnot joista pitää päästä eroon veroeuroja tuhlaamasta.

        Luokkakoon kasvattaminen ja muiden kunnan ydintoimintojen alasajo ei ole lain mukaankaan mahdollista eikä järkevää.

        Kulttuuri on myös täysin tarpeeton osa-alue, siitäkin voi aina tinkiä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaupungin toiminnassa suurimmat tuhlarit ovat --- Vanha kaivos, hotelliviritys, matkailutoimi kokonaisuutena toiminnot joista pitää päästä eroon veroeuroja tuhlaamasta.

        Luokkakoon kasvattaminen ja muiden kunnan ydintoimintojen alasajo ei ole lain mukaankaan mahdollista eikä järkevää.

        Kulttuuri on myös täysin tarpeeton osa-alue, siitäkin voi aina tinkiä..

        "kunnan ydintoimintoa" ei ole uimahalli, jäähalli eikä edes pallokenttä. luokkakoot ovat pienet niidenkään kasvattamiseen ei ole mitään estettä, ei sitä toki kukaan halua mutta täysin naurettavaa puhetta lähteä säästämään sellaisesta jonka edes kokonaan lakkauttaminen ei hetkauta taloutta mihinkään suuntaan. matkailutointa kaupungilla ei edes ole tosin ehkä pitäisi olla? tarpeeton on kaupungin omistama osakeyhtiö joka matkailua pyörittää.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      192
      4294
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      124
      3687
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      260
      3133
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      9
      1821
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      180
      1494
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1325
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1238
    8. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      100
      1068
    9. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1055
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      894
    Aihe