Olisiko kenelläkään tietoa miten voisin päästää myymään ilmapalloja Vappuna?Joku osoite,puh.nro. tai jotain...Kiitos etukäteen!!!
ilmapallojen myynti
7
5012
Vastaukset
- Nimetön
siis,sitä vaan tarkoitan,että niistä vappu palloista pyydetään nykyää niin härskejä hintoja (että päätä huimaa..)viime vappunakin oli pakko ostaa (hampaat irvessä =( ) muksulle se "vappupallo"kun kysyin myyjältä hintaa,niin sopersi naama punasena ja ihan nolona/häpeissään pallon hinnan...huh,huh..HYVÄÄ VAPPUA kaikille myös teille härskeille "rahakiskureille" !!!!
- pepe
ei enää kukaan juurikaan osta katukauppiailta ilmapalloja kun niitä saa joka kaupasta kuten esim etolasta. on kolmee erikokoo ja hinnat 4 - 10 egen välissä joten sieltä ainakin minä hain omat pallot lapsille.
hauskaa vappua vaan kaikille. - No huh!
pepe kirjoitti:
ei enää kukaan juurikaan osta katukauppiailta ilmapalloja kun niitä saa joka kaupasta kuten esim etolasta. on kolmee erikokoo ja hinnat 4 - 10 egen välissä joten sieltä ainakin minä hain omat pallot lapsille.
hauskaa vappua vaan kaikille.No olitkos myymässä niitä palloja?
Minä olin! Sattuikin kaksi kertaa samalle ajalle, ensimmäinen ja viimeinen.
Kyllä se on kuoleva laji tuo pallojen torimyynti. Ensinnäkin tavallisilta kauppiailta loppuu markkinat kun marketit syytää tavaraa niin halvalla, toisekseen myös eri järjestöt (mm. SPR) myy palloja ja kaventaa näin osuutta, kolmas syy on se, etteivät nämä nykyiset foliopallot kestä kastumista juuri lainkaan vaan väri (karamelliväri) hankautuu pois ja palloja menee pilalle. Ahneuksissaan monet kauppiaat lähes pakottavat myyjänsä myymään niitäkin värinsä menettäneitä palloja, tajuamatta (tai eivät he ainakaan myönnä) sitä, että yksikin huono pallo nipussa vaikuttaa myyntiin NEGATIIVISESTI.
Myös myyjien opastus on PERSEESTÄ eli sitä ei ole.
Monilla pallokauppiailla on useita myyjiä ja myyjillä helvetin huonot olot. Näin oli ainakin tänä Vappuna.
Tuo myyjien olojen järjestäminen (lämmin taukotila) ei ole kummoinenkaan "savotta", mutta eipä näy kiinnostavan kauppiaita.
Kyllä juttu on niin, että jos Vappuna haluaa tehdä jotain mukavaa niin parasta hankkia hyvää ruokaa, juomaa ja ystäviä ja touhuta Vappu heidän kanssaan unohtaen muut "bisnekset". - puhut
No huh!
2.5.2005 12:06
pepe kirjoitti:
puhut ihan paskaa
- piksi61
Vappupallojen myynti torilla on todella härskiä bisnestä. Pallo ilman kaadua maksaa 100 kpl tukkupakettina 2-3 euroa kpl. Laitat siihen pullosta kaasuseoksen ja hinnaksi 25-35 euroa. Hinta siis kymmenkertaistuu. Marketissa sama pallo maksaa 5-6 euroa. Ei haittaa vaikka torimyynti lakkaisi. Ostakoon ne joilla on rahaa haaskattavaksi asti.
- vappu18
Olen myyjänä torilla palloja. Hinnat 3 - 10 eur.
- Anonyymi
Tänä vuonna ainakin hakemuksia otetaan vastaan [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117104
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324188törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/363655Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621337Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111000