Morjens!
Omistan tällä hetkellä 23 jalkaisen hitaasti keikkuvan lasikuitukipon ja olen tässä jonkin aikaa katsellut seuraavaksi veneeksi teräksestä valmistettua laivaa. Tällä hetkellä nettiveneessä on tarjolla muutamia 1900-luvun alkupuoliskon ihan varteenotettavia vanhoja hinaajia joita olen katsellut mielenkiinnolla.
Kysymys kuuluukin, olisko joku vanha konkari, jolla on kokemuksia moisen veneen omistamisesta?
- Onko kuinka työläs korjailla / laittaa (tosin harrastustahan tässä ollaan hakemassa, niin perus nikkarointi ei haittaa)
- Mitkä ovat kustannukset verrattuna lasikuituveneisiin?
- Paljonko tuollainen alle 20 metrinen 40,000 kiloa painava hinaaja juo polttoainetta?
- PK-seudulla, kuinka kivenalla on löytää moiselle laituria/talvisäilöä.
- Onko kuinka haastavaa käyttää yksin / pienellä miehistöllä?
Mitään modernia pikaliipparia en ole hakemassa, vaan tiedän suunnilleen minkälainen souvi olisi edessä. Haluaisin vaan kuulla joltakin mielipiteitä, joka olisi vastaavanlaisella joskus pelaillut. Googlesta ei kysymyksiini just ollut hyötyä.
Otan mielelläni neuvoja ja hyviä vinkkejä asiaan liittyen vastaan!
Vanhan teräslaivan omistaminen
4
696
Vastaukset
- Anonyymi
Selvitä ensin paljonko pohjassa on paksuutta jäljellä, niin pystyt laskemaan alkukustannukset. Runko pitää puhaltaa ja maalata 4-5 vuoden välein vaikkei jäissä liikkuisi. Yleensä nuo ovat läpivuoden vedessä joten telakointi kustannuksia ei vuosittain tule. Kaikki riippuu mielestäni siitä, miten hyvin pidetyn vehkeen onnistut löytämään, eli miten paljon joudut lähdössä pistämään siihen rahaa kiinni. Harrastus käytössä huoltokustannukset jäävät tietysti paljon pienemmiksi verrattuna ammattikäyttöön.
- Anonyymi
Sen verran olen asiaa seurannut, ettei polttoainekulut ole ne kaikkein ratkaisevammat noissa laivahommissa.
Kiitoksia vastauksista!
Sen verran selvittelin, ettei tuo polttoaineenkulutus tosiaan aivan mahdotonta näissä vehkeissä ole.
Oliko kenelläkään kokemuksia saaristossa liikkumisesta moisilla laitoksilla? Onko tuleeko näillä kuuloonkaan esim kallioon kiinnittyminen vai onko suosiolla jätettävä ankkuriin ja siitä jollalla maihin?- Anonyymi
Saimaan vesistön äärellä syntyneenä ja kasvaneena tuli noita laivamiesten puuhia seurattua.
Mummolakin oli saaressa. Joka kesä tukkilaiset tulivat meidän rannoille niputtamaan ja tervahöyry lastasi naapurisaaresta propseja.
Jos rannan syvyys riitti, niin työnsivät hinaajan keulan aivan rantaan kiinni ja vetivät siitä propun (vaijerin) rantakallioon istutettuun renkaaseen.
Sedällä oli tuollainen vanha rautalaiva, joka oli aivan rannassa kiinni, joten en näe siinä mitään muuta ongelmaa kuin että pohja täytyy olla kunnossa - eli tervettä peltiä.
Eihän sitä pidä tietenkään tahallaan mennä kolistelemaa, jottei maali naarmuunnu, mutta ei se pohja saa mennä pienestä raapaisusta puhki, jos sattuu johonkin osumaan.
Helpompihan tuollaisella laivalla on mennä lähelle rantaa kuin esim. purjeveneellä kun laivan peräsin ja potkuri ovat siellä aluksen toisessa päässä.
Jos syvyys riittää ja perään saa riittävän pidon - ankkurin tai poijun, niin mikä ettei retkisatamaan pääsisi.
Keulaan täytyy kyllä löytää jostakin kunnon portaat tai tikkaat, sillä niissä laivoissa täytyy usein kiivetä melko korkealle.
Ureinwohner
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puhut olevasi hyvä ja kiltti ihminen
Mutta todellisuudessa oletkin itsekeskeinen ja omahyväinen. Kaiken pitää pyöriä sinun ympärilläsi, kuten esimerkiksi tää1652244Kimmo Kivelä mikä pösilö.
Kirkkoherra kehtaa kitistä saamastaan kunniamerkistä. Onpa törkee äijä. Ei niin pientä ojaa että meidän kirkkoherralla311687- 561398
Olisin halunnut...
Olisin halunnut jutella kaikki asiat selväksi. Olen joskus kirjoittanut tänne huonossa mielentilassa ja todella ajattele981358- 1251275
Tänään on mun viimeinen päivä kanssas Sun
Tänään on mun viimeinen päivä Kanssas sun, täydellinen Ennenkuin mun mentävä on Kaihtimien välistä valo Tunkeutuu uniisi2091068Hyvä kuolema?
Niin.. minulta taas raskaamman puoleinen aloitus.. Olen kuunnellut äänikirjaa hyvästä kuolemasta keskiajalla ja siinä o1021030- 681028
Ollila työt
Ei kyllä ole kehumista näiden töistä!!Paitsi isä Ollila kyllä jaksaa ajella ja kyylätä mitä muut tekee.241025Nyt faktoja tiskiin mies
Kerro kaikki syyt miksi en kiinnosta. Arvaan jo joitain, mutta haluan kuulla ne sinulta.771005