Sipilän Suomi toi yrittämisen halua ja kykyä

Meillä pitäisi olla enemmän poliitikkoja, jotka ponnistelevat liiketoiminnan, vaurastumisen ja yritteliäisyyden puolesta. Kun katson vaalikonekarttoja, näitä poikkeusyksilöitä on häviävän vähän.

Ylitarjontaa on niistä, jotka ovat valmiita viemään rahasi ja kaventamaan vapauttasi.
Toivon, että näissä vaaleissa vasen laita saa köniinsä ja pahasti. En kuitenkaan pidättele hengitystäni, koska lahjatonta vetoa vasemmalle riittää.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistan hyvin sellaisetkin ajat, kun isänmaamme vasemmalta laidalta löytyi talouden lainalaisuudet tuntevia edustajia.

      Enkä puhu nyt oikeistodemari Väinö Tannerista, vaan eduskunnassa oli enemmänkin tehtaiden lattialla oppinsa saaneita talousrealisteja. Heidän tilalleen ovat astuneet politrukit, jotka uskovat ilmaisen rahan ehtymättömyyteen.

      Nyt vasemmiston ajattelussa ovat pinnalla jatkuva velkaantuminen, kaiken verotuksen kiristäminen ja kaikenlaisen sääntelyn väsääminen. Hyvin vähäistä on ymmärrys siitä, missä vauraus todellisuudessa syntyy.

      Voittoa tekevää yritystoimintaa voidaan jopa vihata. Niiden tekemän varallisuuden jakajista on toki kroonista ylitarjontaa.

      https://blog.kauppalehti.fi/metrossanukkuja/muodissa-haluan-jakaa-muiden-rahat-toisille

    • Anonyymi

      Luin kyselystä, jonka perusteella suomalaiset haluavat valtiolta apua painonhallintaan! Vastuu ei ole siis yksilöllä itsellään, vaan yhteiskunta on syypää jopa lihomiseen.

      Kyselyn perusteella sokeriveroa kannattaa kuusi kymmenestä vastaajasta. Myös suolan ja rasvan erillisverottaminen saa kannatusta, vaikka eihän verottajan lähtökohta voi olla käyttäytymisen ohjaaminen, vaan verotulojen kerääminen.

      Valtiovarainministeriön sokeriverotyöryhmä päätteli jo vuonna 2013, ettei sokeriveroa kyetä neutraalisti toteuttamaan. Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa tosin viesti viime lokakuussa, että hän kannattaa veropohjan laajentamista sokeripitoisiin tuotteisiin.

      Verotuksen kiristäjiä löytyy siis vasemmalta oikealle. Minulla on unelma, mutta se karkaa kauemmas ja kauemmas. Tähän viittaa sekin, että STTK:n uuden kyselyn perusteella kunnallisveronkin korotukset nauttivat laajaa kannatusta.

      Suomalaisille eivät nykyiset verot selvästikään riitä, vaan osa kansasta vaatii lisää veroruoskaa. Masokistejako me olemme vai mikä meitä vaivaa? Uusi lentoveroko maailman pelastaa?

    • Anonyymi

      Sipilän olisi tullut jatkaa.

      • Anonyymi

        Ehdottomasti !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehdottomasti !

        Aika olisi vaatinut muuta kuin opettelevaista tyttöä pääministeriksi.


    • Anonyymi

      Millä kaupoilla Sipi sai 600 Miljoonaa. Väyrys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      207
      4466
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2511
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1482
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1171
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1099
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      102
      1051
    7. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1036
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      131
      977
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      107
      957
    10. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      882
    Aihe