Sipilän Suomi toi yrittämisen halua ja kykyä

Meillä pitäisi olla enemmän poliitikkoja, jotka ponnistelevat liiketoiminnan, vaurastumisen ja yritteliäisyyden puolesta. Kun katson vaalikonekarttoja, näitä poikkeusyksilöitä on häviävän vähän.

Ylitarjontaa on niistä, jotka ovat valmiita viemään rahasi ja kaventamaan vapauttasi.
Toivon, että näissä vaaleissa vasen laita saa köniinsä ja pahasti. En kuitenkaan pidättele hengitystäni, koska lahjatonta vetoa vasemmalle riittää.

6

75

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistan hyvin sellaisetkin ajat, kun isänmaamme vasemmalta laidalta löytyi talouden lainalaisuudet tuntevia edustajia.

      Enkä puhu nyt oikeistodemari Väinö Tannerista, vaan eduskunnassa oli enemmänkin tehtaiden lattialla oppinsa saaneita talousrealisteja. Heidän tilalleen ovat astuneet politrukit, jotka uskovat ilmaisen rahan ehtymättömyyteen.

      Nyt vasemmiston ajattelussa ovat pinnalla jatkuva velkaantuminen, kaiken verotuksen kiristäminen ja kaikenlaisen sääntelyn väsääminen. Hyvin vähäistä on ymmärrys siitä, missä vauraus todellisuudessa syntyy.

      Voittoa tekevää yritystoimintaa voidaan jopa vihata. Niiden tekemän varallisuuden jakajista on toki kroonista ylitarjontaa.

      https://blog.kauppalehti.fi/metrossanukkuja/muodissa-haluan-jakaa-muiden-rahat-toisille

    • Anonyymi

      Luin kyselystä, jonka perusteella suomalaiset haluavat valtiolta apua painonhallintaan! Vastuu ei ole siis yksilöllä itsellään, vaan yhteiskunta on syypää jopa lihomiseen.

      Kyselyn perusteella sokeriveroa kannattaa kuusi kymmenestä vastaajasta. Myös suolan ja rasvan erillisverottaminen saa kannatusta, vaikka eihän verottajan lähtökohta voi olla käyttäytymisen ohjaaminen, vaan verotulojen kerääminen.

      Valtiovarainministeriön sokeriverotyöryhmä päätteli jo vuonna 2013, ettei sokeriveroa kyetä neutraalisti toteuttamaan. Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa tosin viesti viime lokakuussa, että hän kannattaa veropohjan laajentamista sokeripitoisiin tuotteisiin.

      Verotuksen kiristäjiä löytyy siis vasemmalta oikealle. Minulla on unelma, mutta se karkaa kauemmas ja kauemmas. Tähän viittaa sekin, että STTK:n uuden kyselyn perusteella kunnallisveronkin korotukset nauttivat laajaa kannatusta.

      Suomalaisille eivät nykyiset verot selvästikään riitä, vaan osa kansasta vaatii lisää veroruoskaa. Masokistejako me olemme vai mikä meitä vaivaa? Uusi lentoveroko maailman pelastaa?

    • Anonyymi

      Sipilän olisi tullut jatkaa.

      • Anonyymi

        Ehdottomasti !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehdottomasti !

        Aika olisi vaatinut muuta kuin opettelevaista tyttöä pääministeriksi.


    • Anonyymi

      Millä kaupoilla Sipi sai 600 Miljoonaa. Väyrys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      703
      3133
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1003
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      879
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      805
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      593
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      55
      592
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      507
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      498
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      83
      490
    Aihe