Kriittinen korkeakoulu kirjoittajakoulu

Anonyymi

Yritin hakea tonne Kriittisen kirjoittajakouluun, mutta en päässyt. Onkohan kukaan hakenut sinne useamman kerran? Eikö siellä ole joka vuosi samat hakutehtävät? Niin pähkäilin vaan tässä, että ei sinne voi enää hakea toista kertaa, koska panin ihan parastani niissä tehtävissä, eikä vaan riittänyt. Ja sama tehtävä joka vuosi, niin uskottava se on.. Tai siis lähinnä tarkoitus kysellä, että jos joku on pyrkinyt usseemman kerran, niin lähetättekö sen saman vaan seuraavana vuonnakin :D Ihan hyvä että en päässy, koska en selvästi ole materiaalia jne.

4

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sinne kannata mennä. Tuollainen kirjoittamiskoulutus tappaa luovuuden ihmisestä, kun mallina on että saa kirjoittaa vain tietyllä vallalla olevan muodin mukaisella tavalla. Esimerkiksi adjektiiveja ja adverbejä ei saa käyttää ja aiheeksi kelpaavat ainoastaan tietyt muotiaiheet, kuten sukupuoltaan vaihtavan miesnaisen taistelu patriarkaattia vastaan.

      • Anonyymi

        Opiskelen kriittisessä ja tämä ei ole totta. Siellä on opettajina monenlaisia ihmisiä, monenlaisia kirjallisiä ääniä ja omaäänisyyteen kannustetaan.


    • Anonyymi

      Eikös tämä ole muutenkin maksullinen koulu?

      Olen vähän samaa mieltä, ettei kannata mennä ellei halua tuottaa vain sitä mitä tuotetaan jo valmiiksi (ja mahdollisesti kirjoittaa best sellereiden jatko-osia haamukirjailijana).

      Kehottaisin vain lukemaan ja kirjoittamaan todella paljon, niin oma ääni pääsee kehittymään.

    • Anonyymi

      TIetääkö kukaan muuten voiko Kriittisessä korkeakoulussa opiskella työttömänä ollessa? Lasketaanko se sivutoimisiksi opinnoiksi, varsinkin kun kuuluu vapaan sivistystyön piiriin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe