Kriittinen korkeakoulu kirjoittajakoulu

Anonyymi

Yritin hakea tonne Kriittisen kirjoittajakouluun, mutta en päässyt. Onkohan kukaan hakenut sinne useamman kerran? Eikö siellä ole joka vuosi samat hakutehtävät? Niin pähkäilin vaan tässä, että ei sinne voi enää hakea toista kertaa, koska panin ihan parastani niissä tehtävissä, eikä vaan riittänyt. Ja sama tehtävä joka vuosi, niin uskottava se on.. Tai siis lähinnä tarkoitus kysellä, että jos joku on pyrkinyt usseemman kerran, niin lähetättekö sen saman vaan seuraavana vuonnakin :D Ihan hyvä että en päässy, koska en selvästi ole materiaalia jne.

4

1123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sinne kannata mennä. Tuollainen kirjoittamiskoulutus tappaa luovuuden ihmisestä, kun mallina on että saa kirjoittaa vain tietyllä vallalla olevan muodin mukaisella tavalla. Esimerkiksi adjektiiveja ja adverbejä ei saa käyttää ja aiheeksi kelpaavat ainoastaan tietyt muotiaiheet, kuten sukupuoltaan vaihtavan miesnaisen taistelu patriarkaattia vastaan.

      • Anonyymi

        Opiskelen kriittisessä ja tämä ei ole totta. Siellä on opettajina monenlaisia ihmisiä, monenlaisia kirjallisiä ääniä ja omaäänisyyteen kannustetaan.


    • Anonyymi

      Eikös tämä ole muutenkin maksullinen koulu?

      Olen vähän samaa mieltä, ettei kannata mennä ellei halua tuottaa vain sitä mitä tuotetaan jo valmiiksi (ja mahdollisesti kirjoittaa best sellereiden jatko-osia haamukirjailijana).

      Kehottaisin vain lukemaan ja kirjoittamaan todella paljon, niin oma ääni pääsee kehittymään.

    • Anonyymi

      TIetääkö kukaan muuten voiko Kriittisessä korkeakoulussa opiskella työttömänä ollessa? Lasketaanko se sivutoimisiksi opinnoiksi, varsinkin kun kuuluu vapaan sivistystyön piiriin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      55
      8709
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6560
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5897
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3790
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3193
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      61
      3089
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      151
      1823
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1746
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1438
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1186
    Aihe