Vain 1200 miljoonaa kehitysapuun

Mitä mieltä on porilaiset Suomen maksaman kehitysavun määrästä?
Sehän on nyt vain 1200 000 000 euroa.

Olisiko meidän syytä korottaa sitä ja näyttää muulle maailmalle mallia!
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Onneksi kehitysavun nykytasoa ja korotusta vastustavat vain persut!
Persut pitää eristää! Porin kaupungin tiemestarille pitää antaa palkankorotus, kunniamerkki ja ilmaiset aamupalat perheelleen, kun poisti rohkeasti oppositiopuolueen, persujen Christa Lahton kuvia kaupunkikuvasta.
Kiitos demarit!

Äänestä

Kehitysapumme on vain 1200 miljoonaa niin se tekee vain 218 euroa per nokka vauvasta vaariin.

Perhe, jossa 4 henkeä, maksaa kehitysapua vain 873 euroa vuodessa!

Punavihreät, kokomusta ja kepu, kiitos teille!!!

Äänestä
  • Olihan siellä edellisellä hallituksessa persutkin. Kiitos pitää antaa kaikille puolueille tasapuolisesti.
    Persuttietysti vastustivat kaikkea muutakin, mutta olivat äänestyksissä kannattamassa vastustamiaan asioita.
    Selkärangaton puolue.

    Äänestä

  • Vaun 873 euroa...Eihän se ole juuri mitään? Vai mitä duunarit?? On se ihan helvetisti rahaa.

    Äänestä

Kehitysapuun tärvätyillä rahoilla palkkaisi maahan 4800 lääkäriä vuodeksi 250.000 e palkkakululla.

Äänestä

Maksamme "velkaa" 1,2 euroa miljardia omien vähävaraistemme kustannuksella. Olisikohan sille rahalle löytynyt jotain muuta käyttöä?

Äänestä

Juu ja kotiinsa saapuneet "rauhan"turvaajat ovat sitten anonyymejä ja tunnistamattomia,kasvottomia etteivät afgaanit pääse antamaan viimeistä voitelua.Ei siinä paljon auta vaikka annettiin sinnekkin 800 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja olisi hyvä tietää mistä antaja on saanut moiset valtuudet.

Äänestä
  • Se oli sitä kokoomuksen Naton nuoleskalua. vaikka Suomiei onneksi kuulukaan koko sotaliittoon.

    Äänestä

Samaa mieltä! Otetaan lisää lainaa ja korotetaan summa ainakin puolella.

Äänestä
  • Pori uusi kaupunginvaltuustoko asian päättää? Tirks, tirks.

    Äänestä

  • Mitä siitä sitten sano, JHL demari luottamusmies.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pori uusi kaupunginvaltuustoko asian päättää? Tirks, tirks.

    Ne nyt eivät ole saaneet päätettyä, kuin omien kavereidensa asiat ja aatetoverien. Tänään pääsee monelta punaiselta poru, kun ei enää olekaan valtuustossa....nyyh....

    Äänestä

Kannattaako muuttaa kohta sinne minne kehitysapu annetaan?

Äänestä
  • Se riippuu elämäntilanteesta, kielitaidosta, työllistymismahdollisuuksista ja monista muistakin asioista.
    Niin ja nykyään maan koronatilanteesta.

    Äänestä

Avustukset mielellään maito ja maissi jauheena, fyrkat tuppaa kadota eliitin taskuun 👺👹

Äänestä

Se on 1245 000 000 euroa,,,eipäs vähätellä. Silti tänne ängetään loisimaan ja heille lapataan rahaa tuon edellisen lisäksi.

Äänestä

Pst! Tämä on vihapuhetta, kehitysapumiljardimenoista ei saa puhua, kuten nähtiin MTV3-vaali”keskustelussa”, jossa puheenjohtajatar keskeytti röyhkeästi Halla-ahon puheen, kun hän mainitsi tämän yhden säästökohteen.

1245 miljoonaa, meidän rahaa poltetaan kehitysavun nimissä korruption mustaan aukkoon!

Äänestä

Lisää rahaa voisi antaa kyllä, ja ne rahat voitaisiin ottaa vihervassarien suojatyöpaikoista kuten vaikka satakunnan museo jossa kukaan ei käy koskaan katsomassa mitään.Isolla rahalla tehdään näyttelyitä joihin tulee shampanjaa latkivat kutsuvieraat helsingistä, sitten ruokaillaan ja ryypätään vielä museon piikkiin ja ainoat jotka puolijuoksua näyttelyä kiertävät ovat koululaiset joilta kysytään "Mennäänkö museoon käymään, vai tehdäänkö matematiikan koe?" voitte arvata kumman muksut valitsee.

Kiinni kaikki teatterit ja museot ei niitä tarvitse kukaan muu kuin suojatyöpaikkalaiset.Säästyneet rahat voidaan antaa sitten vaikka afrikkkaan gepardihattuisille uima-altaan korjausta varten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä mieltä on porilaiset Suomen maksaman kehitysavun määrästä?
Sehän on nyt vain 1200 000 000 euroa.

Olisiko meidän syytä korottaa sitä ja näyttää muulle maailmalle mallia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu