Yksi tuttuni on pyörittänyt todennäköistä valelaskutusfirmaa jo varmaan vuosikymmenen. Hän on miljonääri ja ajaa autoilla joita ei saa viisinumeroisilla summilla.
Onko se niin, että poliisi ei oikeasti tee mitään näille? Tätä hommaa vierestä seuranneena rikos todellakin kannattaa.
Ja en ole häntä vasikoimassa koska ei mulla ole mitään todisteita asiasta, enkä varsinaisesti tunne asiaa ja eiköhän hänestä nyt ole jokunen rikosilmoituskin tehty ilman minuakin ainakin netissä olevien keskustelujen perusteella.
Poliisia ei vain tunnu kiinnostavan? Jännä homma. Mutta ehkä eniten ihmetyttää että yritykset maksaa näitä aiheettomia laskuja.
Ehkä jonkun anonyymin ilmiannon voisin tehdä ihan vain nähdäkseni johtaako se mihinkään? Missä tällaisen voisi tehdä?
Valelaskuttaja
10
2543
Vastaukset
- Anonyymi
Lähetä hänelle lasku !
- Anonyymi
Ei koijaria voi koijata
- Anonyymi
Kyse on näytöstä. Esitutkinnassa kerätään näyttöä mahdollisesta hämärästä tai rikollisesta toiminnasta. Sen jälkeen joko tutkinnanjohtaja tai syyttäjä tekevät syyttämättäjättämispäätöksen tai vievät asian käräjille.
Vihje ei auta mitään, ellei se ole idioottivarma. Poliisi ei lähde tuhlaamaan aikaansa asioihin, joissa hyötysuhde on huono. - Anonyymi
SMT jaksaa. Nyt uusin yritys laitettu naisten nimiin..
- Anonyymi
Mikä on naisten nimissä oleva SMT?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on naisten nimissä oleva SMT?
Suomen Myyntitalo, kotipaikka Tampere, mutta toiminta on lakannut viime lokakuussa.
Nyt on sitten hyvä aloittaa puhtaalta pöydältä samalla, vanhalla ja hyväksi koetulla menetelmällä. Siis periaatteessa, jos kyseessä on harmaa alue. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen Myyntitalo, kotipaikka Tampere, mutta toiminta on lakannut viime lokakuussa.
Nyt on sitten hyvä aloittaa puhtaalta pöydältä samalla, vanhalla ja hyväksi koetulla menetelmällä. Siis periaatteessa, jos kyseessä on harmaa alue.SMT Media Oy ? Ei kai ? oo uus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SMT Media Oy ? Ei kai ? oo uus.
Tuon kotipaikka on Kuopiossa ja postiosoite Espoossa, perustettu 2019.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14344572/suomen-myyntitalo-oy--smt-oy
https://www.is.fi/yritys/smt-media-oy/kuopio/3005200-4/
Ei ole lainkaan mitään nettisivuja, ja se kyllä herättää jo oikopäätä epäilyksiä. Itse asiasta en toki tiedä, minua ei ole huijattu.
- Anonyymi
Kumpi on laitettu naisten nimiin?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1043627Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1162277Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192252Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62173Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81894- 361566
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581026Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36950Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71909Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47860