Vanhempaa venettä ehkä hankkimassa, kuinka kauan tuollainen VP 2002 kestää? Onko jotain elvytysjuttujajos periaatteessa muuten ok kunnossa?
Volvo Penta 2002
16
2580
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kyseessä on suljetulla makeavesi/glykolikierrolla ja lämmönvaihtimella varustettu kone niin voi kesätä vaikka kuinka pitkään. Jos taas raakavesijäähdytteinen (mitä nuo yleensä ovat) niin käyttöikä on rajallinen - varsinkin jos vene on ollut merellä. Pakokäyrä ja kansi syöpyvät puhki ja korjauksen mielekkyys on siinä ja siinä. Suurimpaan (?) osaan veneistä joissa alun perin ollut merivesijäähdytteinen 2000 -sarjalainen lienee jo vaihdettu uusi makeavesijäähdytteinen.
- Anonyymi
Varaosat voivat myös olla ongelma. Venepaikkanaapurilta hajosi makeavesijäähdytteisestä 2000-sarjalaisesta makeavesipumppu. Merkkiliike myi ei-oota. Seurakaveri onnistui sitten löytämään jostain huoltoliikkeestä hyllyyn unohtuneen pumpun.
Täältä voi ihmetellä mitkä kaikki osat ovat "out of production":
https://www.marinepartseurope.com/en/volvo-penta-cat-7726000.aspx
Yanmarin osalta en ole vastaavista ongelmista kuullut, ainakaan GM-sarjan kanssa. Mutta sen 10-muunnoshan jäikin pois tuotannosta vasta 2005 ja pienintä 1GM10 tehdään vieläkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varaosat voivat myös olla ongelma. Venepaikkanaapurilta hajosi makeavesijäähdytteisestä 2000-sarjalaisesta makeavesipumppu. Merkkiliike myi ei-oota. Seurakaveri onnistui sitten löytämään jostain huoltoliikkeestä hyllyyn unohtuneen pumpun.
Täältä voi ihmetellä mitkä kaikki osat ovat "out of production":
https://www.marinepartseurope.com/en/volvo-penta-cat-7726000.aspx
Yanmarin osalta en ole vastaavista ongelmista kuullut, ainakaan GM-sarjan kanssa. Mutta sen 10-muunnoshan jäikin pois tuotannosta vasta 2005 ja pienintä 1GM10 tehdään vieläkin.Ostin kaiken varalta kevättalvella 2021 2QM15 Yanmariin jäähdytysvesipumpun. Oli hyllytavaraa em. suomalaisessa verkkokaupassa. Nyt on omassa hyllyssä odottamassa tarvetta.
Moottori on alunperin merivesijäähdytteinen mutta on muutettu makeavesijäähdytteiseksi melko "uutena". Kone on asennettu arvokilven mukaan 1979. Moottori on yhä käytössä ja edelleen luotettava. Käy ja käynnistyy hyvin.
- Anonyymi
Volvo ei ole hyvä merimoottori tästäkin syystä.
- Anonyymi
Käytännössä on ikuinen, kun tekee korjauksia, jotka tulee eteen. Kyllä siihen löytyy osia., mutta kalliita on.
- Anonyymi
Nimenomaan käytännössä ei ole. Teoriassa on mahdollista elvyttää mutta mitään käytännön järkeä siinä ei ole.
- Anonyymi
EI ole järkeä pistää vanhan romun korjaamiseen uuden koneen hintaa.
Korjaamisessa näet tulee kuluja myös töistä, ei pelkästään osista.
Kansi ja pakomutka ovat vielä helppoja, mutta kun jossain vaiheessa menee dieselsuuttimien, ruiskutus- ja siirtopumpun korjaamiseksi puhumattakaan koneen laakereista ja nokasta, eipä enää onnistukaan Bilteman työkaluilla veneessä.
Paska jonkkaan ja uusi tilalle. Vanha kone on vahvasti ostohintaa laskeva tekijä.
Uusi moottori asennettuna on 10 000 euron keikka, kun samalla kannattaa uusia äänieristys, pakoputkisto ja usein potkuri.- Anonyymi
Mitään teknisiä syitä ei ole, miksi mainitut komponentit eivät kestäisi esim. 10 000 tuntia.
Merivesimoottori ei mene liki suolattomassa Itämeressä miksikään, kunhan se ymmärretään tyhjentää talveksi ja suojata. Joka kerta.
- Anonyymi
Itselläni kesti raakavesijäähdytteinen 32 kesää hyvällä huollolla. Viimeisen viiden vuoden aikana tuli kaikenlaista kuumenemisongelmaam, starttivaivaa ja savutusta. Vesivuotoja myös siellä täällä kovan putkiston osalta. Tieto siitä että jokainen kesä ja käynnistys on entistä lähempänä viimeistä, yhdistettynä alitehoisuuten alun perinkin, johti siihen että meni VP:n syyskamppikseen vaihtoon. Uusi kone ja vetari, kaikkine hilppeineen (potkuri, hallintalaite, ja repullinen huolto-osia) asennuskustannukset oli melko lailla tarkkaan 13500 eur. Uusi kone D1-30.
- Anonyymi
Todella kalliilta kuulostaa! Kaveri asennutti juuri 3YM30:n alle 10 000 €. Osa hintaerosta tulee akselivedosta ja siitä, ettei potkuria vaihdettu, mutta on tuossa silti muutama tonni ylimääräistä.
- Anonyymi
Oma kone makeavesijäähdytteinen, pientä ruostetta siellä täällä, mutta toimii edelleen hyvin. Huollot tehty säännöllisesti, menee kuitenkin ehkä vaihtoo sitten kun vetolaitteen kumi tulee 7 vuoden ikään.
- Anonyymi
Osta varakone. Noita on varmaan koko ajan myynnissä. Muutaman satasen tai korkeintaan 700 joutuu varmaan maksamaan. Jos löytyy ehjä kone varakoneeksi kohtuuhintaan, on siinä tietysti se hyvä, että vian sattuessa voi suoraan heittää uuden tilalle muutaman tunnin aherruksella ja nostamatta edes venettä vedestä. Näin voi siirtää uuden koneen hankintaa useita vuosia. Ja lopuksi saat siitä varakoneesta omasi takaisin, kun myyt sen.
- Anonyymi
Kai se varakonekin on jostain syystä pois veneestä nostettu....
Savuttavan paskan tilalle toinen savuttava paska. Nerokasta.
Ja päälle tuntikausien työ vittumaisessa asennossa paskoilla työkaluilla.
Harrastakaa mieluummin vaikka shakkia.- Anonyymi
Mä olen kaksi varakonetta ostanut ja myynyt. Toista käytin 10 vuotta ja myin sen sitten toimivana pois, toisen myin tarpeettomana ja toimivana pois 8 vuoden jälkeen muutaman satasen voitolla. Kyllähän niitä vaihdetaan ihan varmuuden vuoksikin pois. Minä myin koneen pois, kun vene lahosi ympäriltä. Eihän se tietty yhtä hyvä ratkaisu ole kuin uusi kone, mutta jos kustannukset on 13 500 euroa vs. 500 euroa ja epäilee muutenkin, että vene kohta vaihtuu, niin voi olla houkuttelevaakin. Ja sen hajonneenkon koneen voi säilyttää varaosina tai myydä osina pois, jolloin voi saada enemmän rahaa kuin ehjän koneen myynnissä.
- Anonyymi
Sama koskee koko venettä. Jos kone laukeaa, varavene veteen.
Ja tietysti yhteen vaimoon tyytyminen on harvinaisen tyhmää. Sehän hajoaa ja lakkaa antamasta (sinulle) ihan takuulla.
Itsehän vaimo kyllä saa metrilenkkiä muualta yli tarpeen.- Anonyymi
Näin on. Armeijan oppien mukaan kaikkiin varusteisiin sovelletaan sääntöä: 1=0 ja 2=1.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963999Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562827Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881413Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228944- 49936