Eikös isännöitsijältä vaaditakaan enää taloteknistä tuntemusta? Meillä on ollut noin vuoden verran uusi isännöitsijä, joka on vasta tullut alalle, eikä hänellä ei tunnu olevan minkäänlaista käsitystä talotekniikasta. Kyllä vanhan isännöistijän aikaan hommat toimi.
Vastaukset 12
- Anonyymi
Isännöitsijä on "kapellimestari", joka ei välttämättä osaa soittaa. Tärkeintä on osata pitää hommat käsissä ja viedä asioita sovitusti eteenpäin.
- Anonyymi
Näinhän sen PITÄISI olla, mutta kyllä meidän orkesteri joutuu ohjailemaan tämä meidän "nuorta" isännöitsijää. Sovitut asiat joudutaan sopimaan uudelleen tai ainakin muistuttelemaan, ettei ole päässyt unohtumaan. Tuo talotekniikan tuntemuksen puuttuminen kyllä pelottaa itseäni, sillä meillä on vanha taloyhtiö, jossa on pian suuremmat remontit käsillä ja tähänkin tullaan tarvitsemaan isännöitsijän asiantuntemusta.
-Aloittaja - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän sen PITÄISI olla, mutta kyllä meidän orkesteri joutuu ohjailemaan tämä meidän "nuorta" isännöitsijää. Sovitut asiat joudutaan sopimaan uudelleen tai ainakin muistuttelemaan, ettei ole päässyt unohtumaan. Tuo talotekniikan tuntemuksen puuttuminen kyllä pelottaa itseäni, sillä meillä on vanha taloyhtiö, jossa on pian suuremmat remontit käsillä ja tähänkin tullaan tarvitsemaan isännöitsijän asiantuntemusta.
-AloittajaTehkää kuntoarvio jos ei vielä ole, hallituksen on helpompi miettiä "että mitä seuraavaksi".
- Anonyymi
Kun valitsee isännöitsijäksi rakennusinsinöörin niin homma on hallinnassa. Mm. Lahdessa moni isännöitsijä on.
- Anonyymi
Olisit onnellinen, ettei sotkeennu tekniikkaan, pelkkä kirjanpitäjä tulee asukkaille 90 % edullisemmaksi. Pykmestarit ovat umpityhmiä, jopa merkonomi tyhjentää heidän tilinsä alta aikayksikön.
- Anonyymi
Nykyisin pyydetään konsultaatio tarvittaessa aina erikseen tekniseltä isännöitsijältä, jollainen on yleensä toimiston palkkalistoilla.
- Anonyymi
Jos ei osaa niin pitää kysyä neuvoa. Jos rekkakuski eo osaa perettää autoa kuormauspaikkaan niin pitää pyytää apua peretyskuskilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei osaa niin pitää kysyä neuvoa. Jos rekkakuski eo osaa perettää autoa kuormauspaikkaan niin pitää pyytää apua peretyskuskilta.
Sitten on ne puupäät, jotka luulee osaavansa kaiken mahdollisen, myös sen mistä ei ole mitään ymmärrystä.
- Anonyymi
Kiinteistöliiton, mikä on isännöitsijöiden hallitsema, mukaan hän on operatiivinen toimitusjohtaja.
Hän istuu siis toimistossaan edes käymättää vuosiin taloyhtiössä, tietäen mikä on parasta.
Mielellään hän ostaa teknisiä konsulttialveluja , varsinkin omasta yhtiöstään. Lasku ja myöhemmät vastuut jäävät kuitenkin taloyhtiölle ja sen hallitukselle.
Ainoa mikä toimii kuin junan vessa on laskutus ja varsinkin nämä erillisveloitukset. - Anonyymi
Ei vaadita. Kuka tahansa voi käydä muutaman kuukauden IAT- kurssin vaikka merkonomipohjalta. Eräässä kahden hengen konttorissa kumpikaan ei tajua talotekniikasta mitään ja se näkyy.
- Anonyymi
Isännöitsijä ei ole kapellimestari vaan pankinjohtaja, joka ottaa kymmenyksensä kaikesta mikä pöydän läpi kulkee.
Jos palkkaat ns. hallinnollisen isännöinnin et saa paljon muuta kuin kirjanpidon ja lisäksi paljon isommat kulut kuin ottaisit tilitoimistolta itse kirjanpidon.
Isännöille ei ole pakollista ammattipätevyyttä, kuka tahansa saa perustaa isännöintitoimiston.- Anonyymi
Eli kiinteistövälitys menee samaan kategoriaan. Ainoastaan heillä taitaa olla jotain vaatimuksia, vaikka ala ei herätä luottamusta noin yleisesti.
Ammattikoulussa taitaa olla jokin isännöitsijä koulutus kuitenkin. Se nyt ei vielä käsiään pese joka asiassa. Rakennusinsinöörin käsissä hommat hoidetaan akateemisesti, siten ettei edes kukaan huomaa mitään tehdyn. Mikäpä se hyvä olis.
Korkeaa laatua saa kyllä etsiä. Eipä taida löytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1621073En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44727Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi26678Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128676- 44659
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää162575Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36570Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52570Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l179530