Koronarokotus risteilyllä?

Anonyymi

Miksei varustamot tarjoa koronapiikkiä risteilyn kylkiäisenä? Sillä tavalla saisivat houkuteltua epäröiviä asiakkaita. Onhan laivoilla muutenkin tarjolla erilaisia palveluja.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska laivalle pitäisi ottaa iso joukko sairaanhoitohenkilökuntaa vähäiselle pistettävien määrälle.

      Eikä tämä juttu kuulu laivamatkailuun! Miksi sinun on pakko keksiä tällaisia tyhmyyksiä ja häiriköidä!

    • Anonyymi

      Hyvä idea. Risteilyillähän on muutenkin sairaanhoitohenkilökuntaa. Olisi jotain tekemistä heilläkin kuin pelkkien sairaskohtausten tai Heimlich-otteiden odottelua.

      • Anonyymi

        "Risteilyillähän on muutenkin ". Väärä tieto. Tavallisesti yksi ainoa eikä hänkään yleensä sairaanhoitaja. Joku ensiapukoulutuksen saanut.

        Koronarokotteessa paikalla pitää olla myös lääkäri. Sekä mahdollisen voimakkaan allergiareaktion nopea yhteys tehohoitoon. Helikopteri ei täytä tuota vaatimusta, ellei se päivystä koko ajan laivalla.


    • Anonyymi

      Miksei varustamot järjestä laivoilla miehille ja naisille maksullisia seksipalveluja? Molemmille sukopuolille sekä naista että miestä. Miksei?

      • Anonyymi

        Joo, virikkeellisiä ajanvietepalveluja.


    • Anonyymi

      On jo.
      Tallink tarjoaa yhteistyössä virolaisen lääkärikeskus Confidon kanssa virolaisille matkustajille mahdollisuuden ottaa koronarokote matkan aikana Helsinki-Tallinna-reitin Starilla ja Megastarilla 17.6. ja 18.6.2021. Suomalaisten tai muiden maiden kansalaisten ei ole mahdollista ottaa rokotetta laivalla

    • Anonyymi

      Olen ollut siinä käsityksessä että Tallink tarjoaa rokotuksia joka vuorolla Helsinki-Tallinna-välillä ja myös suomalaisille

      • Anonyymi

        Käsityksessä saa olla ihan vapaasti.


      • Anonyymi

        No mitä täällä mesoot?
        Mene ja ota!


    • Anonyymi

      Myös nainen voi olla seksituristi!!!

      Suomalaisnaiset suuntaavat seksimatkoille Gambiaan, Jamaikaan ja Senegaliin.

      Länsimaalaisille naisille seksipalveluita tarjoavista gambialaismiehistä käytetään nimitystä bumster. Monien taka-ajatuksena on päästä rikkaisiin naimisiin länteen
      Suomalainen seksiturismi on muuttunut paljon viime vuosikymmeninä. Nykyään naiset ovat seksituristeja siinä missä miehetkin.
      Niitä vähän ressukoita kavereita ei voi kauheasti syyttää. Lehdelle saatettiin kertoa, että olen neljäkymmentä enkä saanut kertaakaan, voitteko auttaa. Mielestämme teimme ainakin osittain kristillistä laupeudentyötä, Pylkkänen sanoo.
      Naisten seksimatkat
      Pylkkänen tietää kertoa, että myös naisten seksimatkailu alkoi yleistyä samaan aikaan, kun itsenäinen matkailu muutenkin yleistyi.
      Helsingin Sanomat kirjoitti perjantaina suomalaisten naisten valitsevan nykyään mielellään itselleen ulkomaisen kumppanin.
      Helsingin yliopiston yliopistonlehtori Elina Penttisen mukaan miesten ja naisten seksiturismissa on merkittäviä eroja etenkin sukupuolten rooleihin, toiveisiin ja ajatuksiin liittyen. Samat tarinat voivat kuitenkin toistua kummankin sukupuolen kohdalla.
      - Sanotaan, että naiset hakevat usein enemmän romanssityyppistä juttua, semmoista poikaystäväsuhdetta. Sekin on toki suhteellista. On paljon naisia, jotka haluavat yksinkertaisesti selkeän kaupallisen seksisuhteen ja nauttivat siitä, että heillä on enemmän varallisuutta kuin miehellä.
      Naiset myös ylläpitävät poikaystävää turistikohteessa lähettämällä rahaa. Toisaalta on myös pateettisia rakkaustarinoita. Penttinen muistuttaa, että terveen järjen käyttö on sallittua, ellei jopa suotavaa. Usein mielikuva seksiturismissa on juurikin se, että turisti mies tai nainen hyväksikäyttää paikallista.
      Kuten Pylkkänenkin, myös Penttinen on sitä mieltä, ettei seksiturismi ole irrallinen muusta turismista tai globaalista kulutuskulttuurista. Hänen mukaansa rajanveto on äärimmäisen vaikeaa ja jopa lentoyhtiöiden voi katsoa hyötyvän seksiturismista.
      - Se on osa länsimaista kulutuskulttuuria ja välillisesti siitä hyötyy moni, joka ei ole suoraan seksibisneksessä kiinni, esimerkiksi muut työntekijät kuin prostituoidut, paikalliset ravintolat ja hotellit.
      - Kaikki on yhteydessä toisiinsa. Seksin kaupallistuminen on niin valtavirtaistunut, että sitä pidetään jopa yksilön oikeutena, lehtori toteaa
      http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2014080918550235_ma.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      39
      13918
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5481
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4278
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3561
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    7. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      3049
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2939
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2801
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      39
      2517
    Aihe