Reddit-ryhmien seuraavat meme-osakkeet...

Anonyymi

Sellaiset osakkeet kuin Vaxart (VXRT) ja Citius Pharmaceuticals (CTXR) saattavat olla seuraavaksi nousussa.

Kummallakin on oma alaryhmänsä Reddit-sivustolla (r/VXRT ja r/CTXR). VXRT sai viime viikolla osakseen hehkutusta Yasmeen Rahimilta (hän on Piper Sandler - yhtiön analyytikko) joka arvioi osakkeen $18 dollarin arvoiseksi. VXRT:n osake on tällä hetkellä joku $7.86/kpl.

biopharmcatalyst.com-sivuston mukaan VXRT:llä on arviolta $156 miljoonan USD verran käteistä ja pystyvät sen mukaan rahoittamaan toimintaansa n. 28 kuukauden ajan. Saman sivuston mukaan CTXR:llä olisi rahaa noin $100 miljoonan USD verran rahaa, ja se olisi riittävästi rahoittamaan heidän toimintaansa jonkun 70 kuukauden ajaksi.

Kummassakin tapauksessa kuitenkin tarpeeksi niin että nämä yhtiöiden ei ehkä ihan pian tarvitse alkaa myydä omia osakkeitaan.

Ortex.com-palvelun mukaan noin 25% VXRT:n osakkeista on tosin lainattu shorttaukseen joten VXRT:n osakkeilla on jonkun verran mahdollisuus mennä hinnassa alas tästä syystä. CTXR:llä vastaava määrä on noin 13%.

15

1565

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosin se että jotain osaketta hehkutetaan redditissä ei takaa että sen arvo tulee nousemaan.

      Esimerkeiksi tästä voi ottaa Clover Health Investments (CLOV) ja Naked Brand Group Limited (NAKD). Näitä on kumpiakin hehkutettu redditissä jo ainakin pari-kolme viikkoa mutta kummassakin tapauksessa osakkeiden arvot ovat viime aikoina mennyt enemmänkin alaspäin.

      • Anonyymi

        Toinen samanlainen on SNDL (Sundial Growers). Heillä on joko äänekäs fanklubi taikka sitten paljon jäseniä jonkun kiinalaisen some-mainostajan kautta. Yhtiön osake on hitaasti mutta varmasti menettänyt arvoaan ja jos sen hinta pysyy $1 alapuolella yli 30 päivää, se saatetaan poistaa pörssistä kokonaan. Aika riskialtista ostaa tämän yhtiön osakkeita siis.


    • Anonyymi

      Vaxart kehittää olevia rokotteita 5 eri virusperäistä tautia vastaan. Erikoista näissä rokotteissa on että ne otetaan pillerinä ja - toisin kuin tavallasiai Pfizerin/Modernan/jne rokotteita, Vaxartin rokotteita ei tarvitse säilyttää kylmässä kuljetuksen aikana.

      Se että kylmäsäilytystä ei tarvitse helpottaa rokotteen jakelua erityisesti köyhemmissä maissa ja pienillä paikkakunnilla. Se myöskin avaa mahdollisuuden sisältää rokotteita sellaisten yhtiöiden tuotevalikoimaan jotka lähettävät reseptilääkkeitä postitse. Yhdysvalloissa näihin kuuluvat mm. Express-Scripts ja Amazonin vastikaan ostama PillPack.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hän käyttää mm. tätä sivustoa sen katsomiseen mitkä osakkeet ovat milläkin hetkellä saanut eniten "mainintoja" (mentions):

        https://www.quiverquant.com/wallstreetbets/

        Huom! Eniten mainintoja saaneet osakkeet eivät välttämättä tule menemään enemmän ylöspäin hinnassa. Hyviä esimerkkejä tästä ovat nuo ylempänä mainitut CLOV ja NAKD.


    • Anonyymi

      Höpöhöpö

    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Yksi toinen mikä on saanut Redditissä jonkun verran huomiota on SENS (Senseonics Holdings, Inc)

    • Anonyymi

      Tulikivi on kokenut positiivisen käänteen. Siinä vaiheessa, kun senttiyhtiö kokee positiivisen käänteen, osakkeella on tapana nousta voimakkaasti ja sijoituksessa kannattaa olla mukana.

      Tulikiven käyttökate (rullaava 12 kk):
      Q1/19 5,3 %
      Q1/20 9,4 %
      Q1/21 13,8 %
      Käytän tässä käyttäkatetta, koska Tulikiven investoinnit ja suuret poistot ovat vihdoin loppuneet ja voidaan alkaa nauttimaan työn tuloksista.

      Tulikiveltä on saatu posarit 18.12.2020 ja 5.5.2021 (liikevaihto kasvaa 6-13%). Kuitenkin Q1/2021 tilausvirta kasvoi 20,5% (v/v) ja Q1/2021 tilauskanta kasvoi 18,2% (v/v), mikä lupaa noin 9,2 m€:n Q2/2021-liikevaihtoa (liikevaihto kasvaisi Q2/2021 24%:a (v/v)). Ei kahta ilman kolmatta, joten seuraava posari saataneen ennen juhannustansseja.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      96
      736
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe