Onko Kuntavelholla jo käsi ojossa?

Anonyymi

Uusi valtuusto valittu. Onko Kuntavelho jo soitellut ja ilmoittanut että nyt olisi Sysmälle "kalenterissa 500 000 eurolla tilaa"?

Kitkiäjoen ja Kuntavelhon pöytälaatikosta löytyy aina parikymmentä maailman mullistavaa elivoimaisuusprojektia joilla veronmaksajien rahat saa "imuroitua" tehokkaasti omaan "yksityisen-sektorin" taskuun.

Joko Järvinen on perustanut oman kuntakonsultointi firman? Vai maksaako Kuntavelho ex-kyläpäällikölle edelleen kynnysrahaa ruskeissa kirjekuorissa? Ei taida kannattaa enää.

Bisnesidea Järvisen Liikenteelle: muuta firman nimi Järvisen Jyrkkä Ei Liikenteelle Oy:ksi, muunna bussit asuntovaunuiksi, parkkeraa ne Otamon vapaille mökkitonteille ruostumaan ja ala vuokrata niitä kansainvälisille turisteille. He ihastunee bussien ikkunoista avautuvan tuulivoimalan industrialistisiin näkymiin ja meteliin.

Loppuu aikakin se ilmaston tuhoaminen bussien pakokaasuilla.

3

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jani Aalto on kuuleman mukaan tarkoitus palkata kuntaan kehitysjohtajaksi laittamaan elinkeinoelämä kukoistamaan.

      • Anonyymi

        Onhan sekin parempi vaihtoehto kuin palkata vastuuton konsultti imuroimaan rahat kunnalta.


    • Anonyymi

      Hän on myös luvannut hoitaa uimahallin pitkäaikaistyöttömien avulla nollakustannuksilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      86
      6338
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe