Olin snäpis sä kun lähetin kuvan naamastani henkilölle jonka tunne mutta hln otto kuvakaappauksen ja levetti sen eteenpäin en tiedä mitä mun pitää tehdä mua pelottaa koska he voivat tehdä ihan mitä vaan.
Pitääkö tehdä rikoilmoitus? Auttakaa!
KUVAKAAPPAUKSEN OTTAMINEN ILMAN LUPAA
8
287
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmiannatko itsesi?
- Anonyymi
Kuvan luvaton käyttö on rangaistavaa. Rikosilmoitus.
- Anonyymi
Asiasta olisi voinut syntyä jopa keskustelua, kun sen olisi aloittanut ihan älyissään oleva.
- Anonyymi
Kyll mä oon älyisään? Miten niin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyll mä oon älyisään? Miten niin?
Mä en vaan tiedä mitä pitää tehdä oon 17v ja mua pelottaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mä en vaan tiedä mitä pitää tehdä oon 17v ja mua pelottaa
Oopa roikkunut netissä kohta 30-vuotta enkä ole ensimmäistäkään kuvaani sinne pistänyt.
- Anonyymi
Yksittäistä henkilöä et saa kuvata edes yleisellä paikalla. Et missään muuallakaan ilman henkilön lupaa. Kojelautakameralla et saa kuvata asuntovaunua taikka asuntoautoa siis sisälle toisen asuntoon.
- Anonyymi
Johan pomppas. Yleisellä paikalla SAA kuvata ihan mitä tahansa. Kuvaaminen katsotaan sallituksi kaduilla, toreilla, metsissä tai muilla vastaavilla yleisillä paikoilla. Yleisiksi paikoiksi katsotaan myös muun muassa koulut, kirjastot, ostoskeskukset sekä metroasemien ja lentoasemien aula- ja odotustilat. Julkisilla paikoilla kuvaamisen oikeus perustuu Suomen perustuslakiin.
Sen sijaan kuvaaminen katsotaan aina kielletyiksi muilla kuin yleisillä paikoilla, mikäli kuvan kohde ei ole antanut lupaa kuvaamiseen. Jos kohde oleskelee kotirauhan suojaamassa paikassa, on katsottu, että lupa on välttämätön. Kotirauhan piiriin kuuluviksi tai sen kaltaisiksi paikoiksi katsotaan muun muassa asunnot, mökit, asuntovaunut, hotellihuoneet, peseytymistilat, käymälät sekä muut asuntoihin läheisesti liittyvät rakennukset. Yksinkertaisesti lupa tarvitaan aina silloin, kun kyse ei ole yleisölle vapaasti avoinna olevasta alueesta. Näiden lisäksi kuvaaminen on rajoitettua julkisilla paikoilla, joihin yleisöllä ei ole vapaata pääsyä. Tällaisiksi paikoiksi voidaan katsoa esimerkiksi tehtaat ja ravintoloiden kabinetit. Kuvaaminen on kuitenkin sallittua tällaisissakin tilanteissa, mikäli kuvaamisen kohde antaa siihen luvan. Jos lupaa ei myönnetä, on kuvaaminen rangaistavaa, mikäli se tapahtuu yksityisyyttä loukkaavalla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682600
- 622552
- 681752
- 241577
- 201500
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91430- 151352
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81157- 251076