Uusi Skoda Octavia Scout on hämmentävän monipuolinen kokonaisuus. Siinä on perheauton tilat, se etenee huonoillakin teillä kuin maasturi, se jaksaa vetää väsymättä peräkärryä tai venettä, ja se suoriutuu ohituksista kuin urheiluauto.
Tähän ei Toyotoista vaan ole
Anonyymi
2568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ja sit mä heräsin ja tajusin että untahan tää vaan oli
Joo kyllä nuo ominaisuudet ovat täyttä unennäköä....Toyotassa.
Joo kyllä nuo ominaisuudet ovat täyttä unennäköä..... Toyotassa kaikki on paremmin. Sorry että edellinen viesti jäi kesken.
Mitä on paremmin, ei ainakaan vertailujen ja testien mukaan.
Skoda voittaa kaikki testit, ei Tojolla sanan sijaa. Uusi Octavia Scout on hieno peli 200 hv diesel on taloudellinen ja voimaa on.
Miksi nää Skoda Keijot näkee unta Toyota osiossa, ainiin eihän kukaan hereillä oleva viihdy siellä skoda ketjussa.
Onhan se Tojo hyvä pappojen lyhyille kauppamatkoille, ei muuhun käyttöön.
Kyllä sillä Yariksella yhden pikkulapsen tarhaan vie, mutta ei juurikaan muuta.
Toyotat on kestäviä autoja. Niissä ei koskaan ole vikoja. Tekniikka on lähes ikuista ja ruostumattomuuden vuoksi myös pitkäikäisiä. Ruostuminen on Ranskalaisten ongelma näin on aina ollut ja on edelleen.
OMAPOJU TOYOTA TULEE JO TEHTAALTA RUOSTEESSA KORI 80 MIKRONIA POHJASSA 20 MIKRONIA RUOSTESUOJAUS PUUTTUU KOKONAAN MORJENS.
Otetaampa Toyota Land Cruiser, ja lähdetäämpä kokeileen, kumpi siellä maastossa oikein menee. Skeidallahan ei edes ole mitään vastaavaa.
Siitä vaan ottamaan mutta riittääkö sulla saldo?
Toinen on maastoauto ja toinen farkku, oletko ihan terve. On noilla hiukan ero hinnassakin.
Soda miehellä on hiiren kalut mutta norsun halut.. Noin tiivistettynä.
Verrataanhan TM:n testeissäkin aina 50 000€:n saksalaisia 30 000€;n Japanilaisiin, joten oletko itse ihan terve, kun et sellaista näe? On hiukka ero siis hinnassakin. Mikseivät testaa esim. 50 000€;n Japsi vs. 30 000€:n saku? Oletkos huomannut sellaista testiä missään?
Tojomiehellä ei sojota.
No kyllä. Toyon rav 4 vastaan skoda octavia talvitestissä. Toyo lähes 30 tonnia kalliimpi ja persiilleen meni. Kaukana skodan bojoista.
Hölmö aloitus. Toyotalla ei ole mallistossa korotetulla maavaralla olevaa nelivetofarkkua. Pitäisikö mennä Skoda-osioon kehumaan Land Cruiseria, kun sillä merkillä ei ole vastaavaa tarjota?
Kertoo lähinnä aloittajan heikosta itsetunnosta, ei muusta.
Onneksi on jokaiselle jotain. Merkkejä ja malleja riittää.
Kovalla tahdilla tulee sähkiksiä kaikilta merkeiltä joten merkki voi olla melkein mitä tahansa.
Myös VW konsernin kötös voi tulle kyseeseen kun sähkön myötä ei tarvi kärsiä siitä vaihteistosta.
Tilalle tulee softaviat.
Mukavahan tuolla skodalla on tiputtaa toyotat valoissa.
Sinun skoda 120L ei tiputa kuin oman itsetuntosi nollille valoissa.
No onhan tuo nyt sanomattakin selvää. Pitäis verrata suunnilleen samanhintasia ja tyylisiä keskenään. Eli toyon corolla vs skoda octavia ja sit jos lantikka tai paremmin vaikka toyon hcr vai mikä hcv ja siihen skodan karoq, niin siinä vertailuparit. Lantikka nyt selvästi isompi työkone. Turha noita ihan eri tyylin vehkeitä on muuten verrata.
Jaa niin mitäs vertaamista niinkään. Skoda pesee noinkin verraten toyot, niin että toyomiehiä taas harmittaa ja usko omaan itäkippoon horjuu tosi kovasti. Sehän vie mielenrauhan ja eukkokin joutuu kärsimään äkeästä ukosta.
TIlasin auton noin vuosi sitten ja sain syksyllä. Auton RAV4 PHEV. EI ollut Skodalla tai Volkkarilla mitään vastaavaa, eikä kyllä juuri muillakaan.
Piti olla neliveto ja töpseli-hybridi ja hyvä suuntavakaus.
Ei tämä mikään unelma-auto ole mutta ei ollut edellinen samanhintainen neliveto Audikaan.
Sellaista se vaan on. Kaikkea ei samaan pakettiin saa. On oma asia hakeeko niitä parhaita ominaisuuksia vai vähiten huonoa. kokonaisuutta Minulle sopii vähiten huono. Jollekin toiselle pitää olla jokin huippuominaisuus.
Toyotan RAV4 karkasi käsistä TM:n talvivertailussa ammattilaisilta. Tämä ei kerro ainakaan hyvää hallittavuudesta ja ajettavuudesta. Neliveto on siinä lähinnä avustava ei kuuri muuta.