Kokeilin tänään ensimmäistä kertaa taannoin ostamaani Suzuki DT-85 moottoria. Oli aika sykähdyttävä kokemus kun laitoin pakin päälle ja hevosvoimat eivät kirjaimellisesti pysyneet pilttuissaan, vaan vene karkasi osin laiturin päälle. Hetken tutkiminen antoi tulokseksi että koneessa on eteenpäinvaihde jatkuvasti päällä. Neutraaliasennossa kaukosäädin tosin kliksahtaa kuten pitääkin ja kierrokset ovat suht alhaalla. Kuitenkin sekä eteen- että taaksepäin vaihtaessa, samoin kuin neutraalilla, vaihteisto toimii eteenpäin. Myöskin käsikaasun lisääminen onnistuu niin eteen- kuin taakse asennossa.
Viittaavatko oireet johonkin vakavaan, vai vain säätöhommeliin? Mistäpäin pitäisi aloittaa? Tiedän suurinpiirtein miten päin ruuvimeisseliä pidetään kädessä, mutta ei toivoakaan esim. ammattislangin ymmärtämisestä.
Kiitos asiallisista vastauksista!
Suzuki DT-85 vaihde jumittunut
2
88
Vastaukset 2
- Anonyymi
Tänään kiristelin vaihdevivustoja sillä tuloksella että käsikaasu ei enää mene päälle muuten kuin vapaa-asennossa. Muuten sama kuin ennenkin, ei väliä missä asennossa kaukosäädin on, potkuri työntää eteenpäin.
Vaihdevivusto näyttää liikkuvan kuten pitäisi, ainakin kopan alaosassa olevaan vaaka-asennossa olevaan tankoon asti, jota alemmas en näe.
Auttakaa nyt hyvät ihmiset, maakrapuilu saisi jo riittää minulle. - Anonyymi
Älä säädä vaijereita vaan irrota vaihdevaijeri koneen päästä ja koita laittaa vapaalle käsin vipua käyttämällä. Potkurista pyörittää käsin jos menee vapaalle. Jollei moottorin vivusta toimi vaihteet niin sitten on vaihteensiirto koneen sisältä rikki tai säädöt pielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493