Tarviiko vaihteita vaihtaessa hellätä kaasua

Jos ajan 2-tahti 50cc mopolla, tarviiko kaasun anto lopettaa kun vetää kytkimen sisään ja laittaa isomman vaihteen?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei se mikään pakko ole.saa ne vehkeet muutenkin rikki.

Äänestä

Mitä kaasua annat? Happi, typpi, vety?

Äänestä

Hieman vähentää kaasua on tervettä. Kuvittele miten rekkakuskit ennen vaihtoi ilman kytkintä vaihteita sovittamalla pers/korvatuntumalla moottorin kierrokset sopivaksi että rattaat pyöri samalla nopeudella ja sitten vaihdekepillä siirrettiin rattaat toisiinsa ati akseleilla ja lisättiin kaasua. Se oli kokemusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos ajan 2-tahti 50cc mopolla, tarviiko kaasun anto lopettaa kun vetää kytkimen sisään ja laittaa isomman vaihteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu