Miten löysit IOK:n ja kuinka se on muuttanut elämääsi?

Anonyymi

Hei!

Kiinnostaisi tietää miten olet löytänyt IOK:n ja kuinka se on muuttanut elämääsi? Minulla on IOK ja olen sitä lukenut vaihtelevalla menestyksellä. Joskus innostun, sitten taas en. Välillä se voi olla jopa pari vuotta hyllyssä koskemattomana, mutta sitten palaan kirjan pariin. Itselleni suurin kompastuskivi on Tekstiosa, joka on raskasta luettavaa, käsitteiden pyörittelemistä. Tuntuu siltä, etten saa siitä yhtään mitään irti. Harjoituksista sen sijaan joskus ymmärrän jotakin ja Opettajan kirjasta. Onko teidän elämässänne tapahtunut ihmeitä?

5

1802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teksti osa on raskasta lukea jos sitä lukee iok lasit päässä ja et huomaa kuinka käsitteiden pyörityksessä sinun ajatuksiasi manipuloidaan. Eikä aina edes hyvässä.

      Ei ole tapahtunut eikä tapahdu ihmeitä. Mutta kun luet iokta, niin kohta uskot ihmeisiin, sillä sen varaan kirja perustuu. Se ei kuitenkaan tarkoita, että ihme olisi ns. totta tai, että sen taustalla olisi jotain yliluonnollista. Kaikille elämän tapahtumille löytyy luonnollinen peruste. Ihmeet ovat manipulaation tuotosta. Mutta niin sinutkin on koukkuun saatu.

      Se mitä näihin new age ihmeoppaisiin, uskontoihin ja uskomuksiin on tullut syvennyttyä tämä iok eroaa selvästi surkeimpana, monien uskontojen plakiaattina. Vaikka väitetään tekijä saaneen testit muulla tavoin. Vähän omaa - paljon kopioitua.

      Surullista on se, että muutamat henkilöt jotka kirjan varjolla ovat alkaneet kallonkutistajaksi ja pitävät vastaanottoa kuin konsanaan oikeat terapeutit. Luennolla näitä kutistajia kuultuaan ymmärtää jokainen, että iok ei anna mitään pätevyyttä tai taitoa näille keskustelijoille. Mutta haitat voivat olla peruuttamattomia yksilölle joka erehtyy menemään manipuloitavaksi. Eli, tässäkin opissa yksilöiden tilanteita ja ongelmia käytetään vastuuttomasti hyväksi, sanoman levittämiseen.

      Luentoja messuilla ja tapahtumissa kuuntelemalla avautuu hyvin opissa olevat opin lukemattomat ristiriidat ja ennen kaikkea se manipulointi joka näyttää uppoavan kuulijoihin kuin lämmin veitsi voihin. Otollista maaperää ovat ne jotka eivät pysty kyseenalaistamaan saarnaajan väitteitä. Niin, oppi itsessään "kieltää" kyseenalaistamisen. Se on ensimmäinen merkki jolloin pitäisi kuulijan herätä huomaamaan opin perimmäinen tavoite. Jos luulet, että se on sinun auttaminen, niin saatat erehtyä.

      • Rakaudella krittkkiisi:
        Anonyymi
        20.06.2021 22:55

        Minut opastaa Kurssin pariin kysymys mitkä on vaihtoehdot. Koen suurta kielteisyyttä tuossa kuvauksessasi, mutta kielteisyyskö on maailman tai ihmisen ilo ja autuus tai elämäntehtävä.
        No ei tietenkään vastaat järkevänä ihmisenä, siis kuka vetää rajat, missä on raja arvostelulle ja missä kiitokselle, myötäelämiselle ja yhteistyölle ja vastaväitteile. Kurssin mukaan rajan vetää jokaisen oma ego jolloin se on aina jossain muualla kuin pikäjänteisessä yhteistyössä.
        Sano joku maailmanhistorian tapanhtuma jossa on pysyvä yhteistyön ominaisuus.
        Koska en itse tätä osa nähdä uskon että Kurssin opetuksessa tämän löydän.
        Se löyty ajattelijan omasta mielestä itsensä ajattelijan löytämänä jolloin sitä jakamalla näkee ja kokee ihmeen, joka asiassa joka hetki.
        Se on mielen muutoksen ihme


      • Anonyymi
        enkelipallo kirjoitti:

        Rakaudella krittkkiisi:
        Anonyymi
        20.06.2021 22:55

        Minut opastaa Kurssin pariin kysymys mitkä on vaihtoehdot. Koen suurta kielteisyyttä tuossa kuvauksessasi, mutta kielteisyyskö on maailman tai ihmisen ilo ja autuus tai elämäntehtävä.
        No ei tietenkään vastaat järkevänä ihmisenä, siis kuka vetää rajat, missä on raja arvostelulle ja missä kiitokselle, myötäelämiselle ja yhteistyölle ja vastaväitteile. Kurssin mukaan rajan vetää jokaisen oma ego jolloin se on aina jossain muualla kuin pikäjänteisessä yhteistyössä.
        Sano joku maailmanhistorian tapanhtuma jossa on pysyvä yhteistyön ominaisuus.
        Koska en itse tätä osa nähdä uskon että Kurssin opetuksessa tämän löydän.
        Se löyty ajattelijan omasta mielestä itsensä ajattelijan löytämänä jolloin sitä jakamalla näkee ja kokee ihmeen, joka asiassa joka hetki.
        Se on mielen muutoksen ihme

        "Sano joku maailmanhistorian tapanhtuma jossa on pysyvä yhteistyön ominaisuus."

        Tuo on aika subjektiivista. Mutta vaikka tuollaista ei omasta mielestä löytyisikään, se ei tarkoita että IOK on tarpeellinen. Syystä että IOK lupaa paljon kuten kaikki vastaavat kaupalliset tuotteet mutta ei oikeastaan anna muuta kuin itsestäänselvyyksiä.


    • Anonyymi

      Ihme on ajatusmallin muuttuminen pelosta rakkauteen. Siis mielentilan muutos.

    • Et ole ainoa joka on tuskaantunut. Itse olen löytänyt johdonmukaisuuden joka pitää mielenkiinnon yllä. Lisäksi kokemukset kuten tuon kaupallisuuden niinkuin tuossa kaverikin, joku tosiaan lyö rahoiksi valmistamalla sen paperin, painomusteen, kirjan, myymälät jne... Nykymaailma ei tule tomeen ilman rahaa, se vain on hyväksyttävä. Onko se yksin kurssin syy tai onko kurssin sisältö siihen syy, tässä sitä pyöritellään
      Näkökulmasta on kysymys ja sen näkökulman vaihtamiseen kurssi rohkaisee.
      Rauhan opettaminen on tosivaarallista joillekin, manipulointia pahimmillaan. Liittykäämme kivääriyhdistyksiin jotta rauha säilyy??
      Kurssi itse ilmoittaa että se ei ole jokaiselle, polkuja on muitakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1956
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1849
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1753
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1369
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1255
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1219
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1102
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1056
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      953
    Aihe