Raahessa rakennustyömaa

Kauhukseni huomasin Pattijoella aloitetun rakennushankkeen. Lipsuuko teknisessä toimistossa asiakaspalvelu helteillä? Veikkaan että siellä on luvassa jollekin hoitokokouksia, onhan kyseisen tontin rakentamista jarrutettu henkilökunnan pitkäjännitteisellä työllä jo noin kaksikymmentä vuotta? Ehdottaisin että yrittäisivät vielä tosissaan tehdä jotain. Ehdottaisin kysymään neuvoa Oulun ja Helsingin viisailta. Ehkä ne keksisivät jonkin keinon keskeyttää työmaa. Voisiko syynä käyttää esimerkiksi sitä että siinä ollut ennen talo. Samalle tontille rakentamin täytyy olla laitonta?

6

1543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä niin saapui lestakulttuuri pattisjoelle kesken pesiksen.no pattisjokihan on lahkolaisten tyyssija.

    • Anonyymi

      Ei se ole Raahessa kun se on Pattijoella. 😌

    • Anonyymi

      Ei kai tuohon noin huonoon paikkaan ainakaan omakotitaloa tule. Ehkä joku liiketila.

    • Jos joku on niin erikoinen että haluaa Raahessa vielä rakentaa tai laajentaa, niin mielestäni virkamiesten pitäisi kannustaa rakennushankkeeseen ryhtyvää. Kun tällainen henkilö tai oikeushenkilö tulee asioimaan niin häntä ei pitäisi päästää pois ennenkuin rakennuslupa on laitettu vireille! Virkamiehet osaisivat täyttää paperit hetkessä. Nythän on tilanne että kiusataan ja annetaan puutteelliset neuvot ja yritetään väsyttää asiakas luopumaan hankkeesta. Käyntien välillä porukalla keksitään uusia vaadittavia papereita. Tämä kaikki että hankkeita alkaisi mahdollisimman vähän. Työtaakkahan saattaisi kasvaa liian suureksi. Sitten ihmetellään kun muuttotappio kiihtyy ja kaupungin henkilöstön palkkasumma kasvaa. Alkaa olemaan ainoa kasvun tie purkaa vanhaa ja rakentaa uutta mutta on se tehty Raahessa niin vaikeaksi että suurin osa hankkeista jää silleen.

      • Anonyymi

        Noin siinä pakkaa käymään, kun poliittiset ja uskonnolliset taustat menevät ammattitaidon edelle,


    • Kateellinen

      Mielestäni tässä maan(Raahen)tavassaan ei ole kyse ollenkaan poliittisista/uskonnollisista syistä/intresseistä. Mielestäni tasa-arvo toteutuu hyvin! Mutta tämä valittamiseniha on nyt sitä maalittamista joka ei ole hyväksyttävää! Mutta kun muuhun ei pysty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3524
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2404
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2264
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2148
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      87
      1169
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1087
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      996
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      949
    Aihe