Raahessa rakennustyömaa

Kauhukseni huomasin Pattijoella aloitetun rakennushankkeen. Lipsuuko teknisessä toimistossa asiakaspalvelu helteillä? Veikkaan että siellä on luvassa jollekin hoitokokouksia, onhan kyseisen tontin rakentamista jarrutettu henkilökunnan pitkäjännitteisellä työllä jo noin kaksikymmentä vuotta? Ehdottaisin että yrittäisivät vielä tosissaan tehdä jotain. Ehdottaisin kysymään neuvoa Oulun ja Helsingin viisailta. Ehkä ne keksisivät jonkin keinon keskeyttää työmaa. Voisiko syynä käyttää esimerkiksi sitä että siinä ollut ennen talo. Samalle tontille rakentamin täytyy olla laitonta?

6

1505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä niin saapui lestakulttuuri pattisjoelle kesken pesiksen.no pattisjokihan on lahkolaisten tyyssija.

    • Anonyymi

      Ei se ole Raahessa kun se on Pattijoella. 😌

    • Anonyymi

      Ei kai tuohon noin huonoon paikkaan ainakaan omakotitaloa tule. Ehkä joku liiketila.

    • Jos joku on niin erikoinen että haluaa Raahessa vielä rakentaa tai laajentaa, niin mielestäni virkamiesten pitäisi kannustaa rakennushankkeeseen ryhtyvää. Kun tällainen henkilö tai oikeushenkilö tulee asioimaan niin häntä ei pitäisi päästää pois ennenkuin rakennuslupa on laitettu vireille! Virkamiehet osaisivat täyttää paperit hetkessä. Nythän on tilanne että kiusataan ja annetaan puutteelliset neuvot ja yritetään väsyttää asiakas luopumaan hankkeesta. Käyntien välillä porukalla keksitään uusia vaadittavia papereita. Tämä kaikki että hankkeita alkaisi mahdollisimman vähän. Työtaakkahan saattaisi kasvaa liian suureksi. Sitten ihmetellään kun muuttotappio kiihtyy ja kaupungin henkilöstön palkkasumma kasvaa. Alkaa olemaan ainoa kasvun tie purkaa vanhaa ja rakentaa uutta mutta on se tehty Raahessa niin vaikeaksi että suurin osa hankkeista jää silleen.

      • Anonyymi

        Noin siinä pakkaa käymään, kun poliittiset ja uskonnolliset taustat menevät ammattitaidon edelle,


    • Kateellinen

      Mielestäni tässä maan(Raahen)tavassaan ei ole kyse ollenkaan poliittisista/uskonnollisista syistä/intresseistä. Mielestäni tasa-arvo toteutuu hyvin! Mutta tämä valittamiseniha on nyt sitä maalittamista joka ei ole hyväksyttävää! Mutta kun muuhun ei pysty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4341
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      110
      4079
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      162
      2789
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2537
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 136
      2162
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2097
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1993
    9. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      52
      1911
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1742
    Aihe