Kaupungin sopimusten tarkastukset, viranhaltioiden edesottamukset ja kilpailuttamiset ovat edenneet viranhaltijoiden mahdollisiin korvausvastuisiin. Lautakuntien listoille on tullut viimeaikoina salaiseksi määrättyjä pykäliä,
Kaupungin tarkastuslautakunta on tehnyt hyvin työnsä vaalikaudella.
Kaupungin tarkastuslautakunta on tehnyt hyvin työnsä vaalikaudella.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Kyllä joo, mutta loppujen lopuksi mitään ei tapahdu.
100 prosenttia kaupungin omistama Pieksämäen vesi ensimmäiseksi. Tulot juoksee kun vesi virtaa mutta ei pysty maksamaan sovittua ensimmäistä lainan lyhennystä 250000€ .
Toiminta holtitonta ja valvonta ammattitaidotonta.
Älähän nyt, jämptisti on hoidettu hommat, kesämökit on saatu juhannuskuntoon jne.
Yksi iso rakennushanke tais jäädä Jäppilän tien varressa runkovaiseen. ELY keskus avusti 36000 € ja kaupunki antoi runsaasti korona tukia. Vesterinen ja Artsi on luvannut viedä puolueosasto kaverin hankkeen maaliin. Siitähän voi tulla Vaalijalan taidepesula ja vammaisten ratsastusterapia keskus.
Vesi tulee ja menee, kaikki hyvin. Puhdistamo saneerattiin. Paremminkin menisi ilman liituraitaa, joka paskoo työnantajan housuihin.
Sivistystoimessa rakoilee mm.
Miksi Vesi ei pysty yhtiöittämis sopimuksessa 5 vuotta sitten sovittuja lainan lyhennyksiä maksamaan. Hallitukselta haettiin kahden ensimmäisen 250000€ maksun lykkäystä. Meno näyttää kaikkea muuta kuin siltä että raha on tiukassa.
Velat jäi vesiosuuskuntaan mutta infra siirrettiin Vesilaitokselle.
Kaupunki+omistaa+100+%+Pieksämäen+veden.+Elinkeinoketku+myisi+koko+yhtiön+Artsin+kanssa.++Asiaa+on+valmisteltu+salassa.+Veden+hinnalle+käy+samoin+kuin+sähkön++hinnalle.+
Pieksämäen+veden+henkilöstö+on+jäämässä+eläkkeelle+ja+kaupungin+ykkösvouhake+alkoi+öyhöttämään.
Vaalijala raidaa siitä paikan itselleen, meni kahvit väärään henkeen naureskellessa.
Onhan tässä viikko aikaa valtuutetuilla laittaa kunnallisvaali huumassa luvatut mökkitiet kuntoon. Nyt on ilmat kohdillaan ja vilkas liikenne mökkiteillä on alkanut.
Miten entiset maalaiskuntalaiset valtuutetut ja heidän tukijansa voikaan olla niin sisäänpäin lämpiävä.
Oma lehmä ojassa! Siinä syy.
Tiet lupasi torin kulmilla laittaa kuntoon nämä viiden kärki äänimäärän saaneet demarit. Ne kun ei voi kieltäytyä mistään mitä pyydetään. Naiset käyttää valitettavasti kärkimiehiä hyväkseen.
Irtisanotulla ässä hihassa. Kaupungin kuorma-auto ja iso kauhakuormaaja ajoi hiekkaa ja tasoitti mökkititietä 10-15 vuotta sitten kahdelle kaupungin rakennusmestarille Itäkeskuksen alueella. Taisi työmaalla olla kaupungin urakoitsija traktorikaivurikin.
Ennen tuli peräkärrit täynnä auton perässä mökille päin. Nyt kuskataan liikennemerkkejä, netoni laattoja, raakaa ja höylättyä puutavaraa kaupungin varastoalueille. Aidan sisään niitä ei saa kun lukot uusittu.
Uutta on kun särkyneet renkaat, vanteet, iskarit ja jouset maksaa tien omistaja.
Aina kun antaa niin saa.
No kukas muu ne rikkoutuneet vanteet yms maksaa, itsehän sinä autoasi ajat monttuihin,ne voi väistää tai pudottaa nopeutta niin ettei mene rikki auto
Kaupungin virkamiesten osaamatonta toimintaa kuvaa hyvin myös viime kesän tilanne kuvaus Pieksämäen sinilevätilanteesta. Lehdessä oli juttu että Pieksäjärvessä ei ole havaittu sinilevää. Joka päivä kun rantareittiä kuljin min jo viikkoja aiemmin tätä kommenttia oli sinilevää lautoittain rannoilla että onkohan terveystarkastajat ihan asian tasalla.
Entisen kaupungin talon ulkoseinässä pitää tehdä itkumuuri.
Entisen kaupungin talon parkkipaikasta mielenosoitusleiri. Viikon mielenosoitus maksaa 20 euroa/henkilö. Maksuun sisältyy autonlämmitystopasta virta mobiililaitteisiin, vesipisteestä vesi, ulkovessa ja telttapaikka. Alueelle tulee roskikset ja kondomiautomaatit. Virvokkeet voi ostaa jokainen itse lähikauppiailta.
Juvantie 39 B, ympäristötoimi onko luvallinen kaatopaikka
Vuonna 2011 myönnetyn ympäristöluvan mukaan alueella vastaanotetaan, käsitellään, välivarastoidaan ja hyödynnetään puupohjaisia jätteitä, pysyviä rakennus- ja purkujätteitä, maa- ja kiviainesta sekä jälkikompostoidaan biojätettä.
Voisit osoittaa kysymykseesi sähköpostilla ympäristötoimelle, täällä se menee hukkaan. Palstaa lukee vain joukko mielenterveysongelmia tai muuten hulluja.
Sosiaalitoimen kummallinen toiminta, jossa paikallinen yritys tarkistaa laskut ja veloittaa kaupunkia työstä. Ryppääseen kuuluu entisiä kaupungin työntekijöitä ja tehdään kalleimman mukaan. Sosiaalitoimi ei ymmärrä vammaisten ja ikäihmisten liittyvistä asuntojen muutostöistä johtuvia kustannuksia on perustelu toiminnalle. Kaupungin tuettujen asuntojen korkeat vuokrat ja maksut on sosiaalitoimen mukaan salassa pidettäviä. Vertailu muihin kuntiin osoittaa, että on paljon parannettavaa toiminnassa. Monelle vanhempien perilliselle jää varoista putsattu vanhus ja epätietoisuus toiminnan oikeuden mukaisuudesta.
Hoitokustannukset pitäisi kilpailuttaa.
Kaupungin metsien hoitoa tulee seurata erityisesti, kun myrsky on kaatanut paljon puita
Pieksämäellä. Korjataanko myrskytuhot ensisijaisesti isäntien metsistä ja toissijaisesti kaupungin metsistä ei kiireellisinä töinä ja tuleeko hävikkiä?
B mielisairaalan kohdalle ilmaantuu tuulen kaadoille metsänhoito yhdistyksen metsuri joka katkoo puut ja myy pomonsa kanssa kaupungin tyyliin puut omaan laskuun.
Kaupungin metsät, sorakasat, laanit on kuvattu tronella viikottain virkavallan toimesta. Leivättömän pöydän ääressä tuomiot jaetaan kaupungin ”lottoporukalle”.
Teknisen johtajan toimiston ovella on jono kun ilmiannataan muita sortaneita varkaita. Suurin osa niin nuoria ettei pääsekkään eläkeputkeen.
Abel+hinnat+hävisi+netistä.+Hoidettavalta+otetaan+85%+tuloista+vuokraan.+Lopulla+pitää+maksaa+lääkäri+ja+lääkekulut.+
Ei+siitä+jää+mitään+perunkirjoitukseen+kun+päiväkahveista+ja+ruokailuista+maksetaan+elämän+aikaiset+säästötilit+tyhjäksi.
Appivanhemmat asuu eri paikkakunnallla ja hinnoissa on satasien ero kuukaudessa. Kyllä pitää tehdä asiointinipaperit kuntoon lakimiehellä ennen, kuin kaupunki vie säätöt ja omaisuuden perillisistä ns. edunvalvonnan nimissä. Pahimmassa tapauksessa kymmenien tuhansien velat jää sosiaalitoimen kerryttävät maksettaviksi lapsille.
Velat ei periydy Suomessa.
Velat periytyy Suomessa, jos perikunta erehdytetään ottamaan perintö. Ainostaan kieltäytyminen perinnön vastaanottamisesta estää velkojen periytymisen.
Normitapauksessa , ilman erehdyttämistä velat eivät periydy lienee ihan nyrkkisääntö. Kukaan ei ota vastattavakseen - merkkistä perikuntaa.
Kun vanhempien edunvalvonta on siirretty yksityiselle lakitoimistolle, jokainen vanhempien tapaaminen maksaa perillisille useita satasia, mikäli lapset haluaa vanhemmilleen esim. järjestää perhetapahtuman, käyttää kirkossa tai haudalla kukkia viemässä. Jokaiseen hoito-ohjelmasta poikkeavaan tarvitaan lupajärjestelyjä, joista edunvalvonta laskuttaa satojen erojen summia.
Lahkojen bisnestä tehdään räikeästi vanhuksilla.
Missä kaupungin insinööri? Olisin tiedustellut kaupungin jätejärjestelyiden tiedottamisesta, kun vastaanotto paikka on rakennustyömaana.
Selvyyden vuoksi hyvä selvittää. Sluibit konnat pitäkää varanne sherlock pieksu on kintereillänne....
Lekurilta saa VP:tä , kun juoksu alkaa hyytymään.
Vesitornin länsipuolelta ajettiin 32 kalliomursketta mökkitielle. Tälläinen kalliomurske on puhkonut kymmeniä autonrenkaita. Kun tätä ei opita niin tien omistaja maksaa renkaiden korjauskulut.
Onneksi näissä rengasongelmissa on aina ammatitaitoiset kaupungin vesi rakennusmestari ja tievaltuutettu mukana.
Murske taitaa olla vedenpuhdistamon takaa kun niin teräväkivistä.
Kunnallistekniikan työmailta ajettua ylijäämätavaraa betonirumpuputkineen on putsasin takana oleva tavara. Sisäinen tarkastus etenee...
Soramursketta urakoitsijat ajaa mökkiteille, koska se on halvempaa ja riittävän kantav. aa.
Miten veturitallin vuokrasopimukset jakselee? Yrittäjät siirtyi toisiin tiloihin. Elinkeinotoimen sisäinen tarkastelu jatkuu...
Periaatteessa sossut sössii session. Salattiin valtuuston kokous YouTube 28.6.2021.
Puheenjohtaja ei osaa käyttää nuijaa ja tietokonetta yhtä aikaa. Tehdäänkö salainen koeäänestys itäradasta.
Sikamaista. Lähetys salattiin uudelleen. SDP ON FSB.
Arto Arto. Itärata ei ole Väyläviraston hanke. Tuulipuisto samanlainen hanke kuin Veturitori.
https://www.youtube.com/watch?v=SYMkshx_Zkw
Seuraa Artoa
Puheenjohtajalle pitää palkata sihteerikkö nuijaa käsittelemään.
Pieksämäelle tulisi rakentaa toinen "veturitori" esim Naaralle.
Arto hyytyi kokouksessa.
Jyväskylän yritys rakensi urheilu hallin ja Lehto Maaselän koulun. Molemmat onnistui hyvin. Mihin perustui kaupungin päättäjien luulo että vain paikalliset osaa rakentaa. Ei kai voideltu matkoja taikkulaan sponsori mielessä.
Kuka rakensi meluvallin ja Kukon suon kaatopaikan ympäristöluvan vastaisesti ? Lehdessä oli juttua ja näytäisi etenevän kaupungin sisäisenä tarkastuksena.
Lehtijutusta päätellen alkaa korvausvastuut painaa mieltä monella. ”Selvitellään paljonko aiheunut kustannuksia kaupungille. ”
Kaupunki kuittaa ja veronmaksajat maksaa. Ei kannata huolestua. Raadetaan vaan työtä niin saa kaupunki veroeuroja.
Kuitaisikohan kaupunki asuntovelatkin, hoitomaksut jne?
Roukojärven itärannan mökit käydään kaikki tarkastamassa. Samalla tarkastetaan vesi, huussit, kompostit, tonttien siisteys , polttopuutilanne ja tontilla varastoidut rakennustarvikkeet versus luvallinen rakentaminen kaavan mukaan.
Jokainen rakentaa kustannuksellaan itselleen ja kaupunki veroeuroilla. Kaupungin sisäinen tarkastus etenee... ja mökkiläiset työllistää paikkakuntalaisia. ”Ottakaa varas kiinni” huudellaan, kun tavarat polttelee..
Revontuligolfclubilaiset, Tahkon lomaclubseurapiiriläiset ja ravurit...
Uusi tarkastuslautakunta jatkaa ellisen jalanjäljillä.
Ensimmäisessä kokouksessa näki kenen kahvipöydässä uudet valtuutetut istui ja kuka johti puhetta.
Näillä suomi.24 keskusteluissa näkyy että valtuutetut ovat saaneet uudet läppärit ja älykännykät ja oppineet käyttämään niitä.
Joillekin elämän arki on palannut kun yrittää ladata akkua ja päivittää neljä vuotta vanhoja laitteita.