Liittyneekö tuo lehtijuttu Hrynsalmeen. Täällähän noita poroja on.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008061211.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008061211.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Liittyneekö tuo Hyrynsalmeen mutta on täälläkin laitonta uhkailua, piilo uhkailua, öykkäröintiä jonka turvin yritetään ..
Nämä kuitenkin näkyy olevan hyvin hinnoteltu jos kärsijä haluaa perätä oikeuksiaan. Mikäs siinä jos vara pussissa , käsky pysyä pois yhteisistä asioista ja käsky mennä kotiin . Huonommillakin ihmisillä on suoja joka sitä jaksaa ruveta käyttämään.
Enkä tarkota tuota lehtiartikkelia vaan yleensä.
Taitaa liittyä hyvinkin vahvasti Hyrynsalmeen. Olihan se takavuosina aikamoinen veto kun alkoi kuulua juttuja erään henkilön sukupuolen vaihdoksesta. Kaikki eivät vissiiin koskaan tule ymmärtämään erilaisuutta. Rilla oli tänään kaupassa ja koira vahti kuskin paikalla autoa.
Yleisesti on hyvä että uhkailu olipa se mitä vaan on hintatasoltaan köyhästä kallista.
Monella tuntuu kuitenkin olevan resusseja, !! niitähän voi kärsineet tarkistella. Todisteethan säilyy. Eikö me asuta oikeus valtiossa. Tuo artikkeli kainarissa jonkunmoinen ennakkotapaus mitä saa ja mitä ei.
Keltä ihmeeltä se on pois jos joku vaihtaa sukupuolta?
Terveydenhuollon resurssit ovat rajalliset, tee johtopäätös.
Olen muunsukupuolinen ollut jo tiedostaessani, 70-luvulla, etten ainakaan ole tyttö. Olin 4 v. Eihän tuohon aikaan tajuttu vielä mitään ja tein kuten muutkin olin tyttö, nainen,vaimo, äiti, jne. Ongelmiahan siitä kulissina olosta tuli. Vieläkin törmään viranomaisiin joiden pitäisi ammattinsa ja ikänsäkki mukaan tajuta, ilman rautalankaa mikä on muunsukupuolinen ja suhtautua sen mukaan.
Muunsukupuoliset eivät välttämättä halua leikata värkkiään muuksi eivätkä ole seksuaamisesti suuntautuneet toisin kun syntymätodistuksen mukaan on laitettu. Seksuaalisuutta ei edes välttämättä ole(Aseksuaalisuus) , eikä se siis ole ongelma näille henkilöille itselleen, ongelma se on valitettavasti muille. Sukupuolia ja seksuaalisuutta on montaa kirjoa.Se on henkistä laatua tai biologista laatua.
Yleensä sukupuolen tiedostaminen on alkanut jo varhaislapsuudessa ja se ei muutu joka viikko tai 10v.välein silloun kun saa olla ilman painostusta sellainen kun on.
Köyhälläkin on oikeus ja suoja silloin kun solvataan ja uhkaillaan asiattomasti . Olipa tapaus mikä tahansa , halvimmalla pääsee pitämällä suunsa kiinni .
Minua saa solvata, ei tunnu missään. Itte tietää kuka on se riittää, antaa huulten lepattaa. Eikö?
Kylläpä täällä on opittu tämä seikka tietään. Sitä solvataan joka ottaa itteensä ja se joka ei välitä, otetaan rankat keinot käyttöön.
Onneksi itse olen kovaluu ja voin väittää että voitan! Säälu että lähiomaiset joutuu kärsiin myös kiusaamista. NÄILLE PRKL. Ei kannata antaa periksi.
Viimiseen hengen vetoon taistellaan oikeuden puolesta.
Mistä tietää että on oikeassa? Siitä kun 200 moraalisesti arveluttavia tyyppejä kimpussa pyörii 1 ihmisen nujertamiseksi. Korpi lakia käytetään 1 ihmisen nujertamiseksi. Siitä vaan! Mitä enemmän laittomia ja moraalisesti varustautuneita vastustajia sitä enemmän potkitaan vastaan.Se katsokaas on niin että oikeustajusen ihmisen vastustaminen porukassa on kuin bensiiniä liekkeihin heittäis. Sitä tietää olevansa oikealla asialla.
Täällä ei ole Korpilakia, täällä vallitsee autiomaan korppikotkalaki. Vastenmielisiä, kaljukaulasia,raadonsyöjä populaatio.
Sellaiselta se on pois jolla ei omassa elämässä ole mikään kohdallaan.
Kateutta kun ei itse pysty samoihin asioihin elämässään, millä helpottaa oloaan.
Tällaisia pidän luonnevikaisina luusereina, ovat yleensä niitä joutavia öykkärisuunsoittajia vain, kaikki inhoaa pohjimmiltaan muttei kukaan kehtaa sanoa mitä sisimmässään ajattelee pannasta.
Yleensä ovat koko ikänsä äitinsä ja isänsä helmoissa asuneita, napanuoraansa koskaan katkaisemattomia uppanoita.
Uroteot ovat selän takana kaikista paskan puhuminen ja heikompien kiusaaminen.
Minä olen pari tällaista ojoon laittanut omin konstein jotka minua kiusasivat tarpeeksi pitkään.
Hyvä kun tämäkin on laitettu.
Tuollaiset pösilöt olivat jossain muualla kun aivoja jaettiin.
Anna kaikkien kukkien kukkia...ja ota huomioon että sinäkin voit kukkia etkä kakkia vain suustasi.
Meinaatko että pallo päässä ei järkeä ole....
Tämä rikoksesta epäilty on erittäin sairas ihminen öykkäröinti päälle karkaamisia jatkuvaa varastelua jne jne ...
Koirantappajalla menny kuppi nurin.
On ollut kuppi nurin koko elämän. Nyt voi olla monta salireissua edessä taitaa olla kaikkien mitta täynnä.
Nykyinen poroisäntä on hoitanu hommansa hyvin, toisin kuin edellinen. Ei ole ollut porot ihmisten kiusana. Kiitos siitä.
Kyllä net öykkäröijät ja suun soittajat on aivan muualla jotka joutas vastuuseen .
Onkohan kirjoittaja täysin ajan tasalla joka asian suhteen????vai onkohan kirjoittaja itse kyseinen henkilö ??????.
Puskaradion ja median varassa poroton olen, kuitenkin kohtalaisessa sielun ja ruummiin voimissa oleva realisti.
jokainen vastaa omista suusnsoitoistaan, niin poroisäntä kuin kaikki muutkin. kannattaa harkiten hoitaa suunsoitot
Juuri näin.mutta taitaa nyt jolloin olla vaikeet ajat edessä . mutta sitä saa mitä tilaa