Äänekosken Lukioon pääsee suomen toiseksi huonoimmalla keskiarvolla 5 58.
Onko vika opetuksen tasossa, vai mikä mättää?
Onko vika opetuksen tasossa, vai mikä mättää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kokkeli on tehnyt tehtävänsä
Ja se kyllä näkyy suvustasi.
Pakkohan sitä on pitää alaalla että vasemmistolaisten kersatkin pääsis edes johonkin kouluun
Niihän se pyykkipulveri uppoa nenääs.
Tais osua jo toisen kerran hermoos. Meetkö nut nesteen vai shellin hätäkokoukseen
Eikös se olekkaan hyvä asia enää, että kaikki halukkaat pääsisivät opintielle? Koulutus on paras pääoma, jonka vanhenpi voi lapselleen antaa. Oma nuoreni kävi kunnialla lukion, kylläkin huippupistein ja on nyt insinööri isolla paikkakunnalla, huonoista taustoista huolimatta. Suon jokaiselle nuorelle hyvän opiskelupaikan ja hyvän tulevaisuuden, suothan sinäkin.
Ja joku vielä ylpeä ko koulusta?
Sinne otetaan ihmisiä, jos mahtuu. Ei siellä mitään ihmeen sisäänpääsyrajaa ole
Äänekosken lukio on sentään jossakin kärkisijoilla. Terveyskyselyn mukaan se loistaa oppilaiden pahoinvoinnissa.
Miten voit verrata tuloksia muihin, koska et tuloksia näe. Liekö olet nähnyt Äänekoskenkaan tuloksia. 😂
Kysy koululta tai vaikka vastaavalta kuraattorilta.
hys hys
Jaahas nyt luotaantyöntävä savolaispersoona, työtön opettaja, pommittaa lukiota 😂 10 kuukautta jo mustamaalannut Koulunmäen koulua ja opetustoimen johtajaa. No jotenkinhan se päivä pitää saada kulumaan 🤭
Hänestä en tiedä, mutta et voi kumota tosiasioita lukiolaisten jaksamisesta.
Äänekoskella epämieluista asioista vaietaan, kun pitäisi tarttua toimeen asioiden parantamiseksi.
Tämä on yleinen ongelma Suomen lukioissa. Paineet ovat kovia, kun paperit ratkaisee jatkokoulutuspaikat. Äänekoskella tilanne on paha, kun kaikki halukkaat pääsevät kouluun. Ennen keskiarvoraja rajasi heikoimmat pois.
Olet siis hakenut lukionkin opettajan paikkoja tulematta valituksi. Siksi täällä katkerana, nimettömänä huutelet nilkkimäisesti. Mene juttelemaan asioista kasvotusten.
Aika epätoivoista kehitellä tarinaa jostakin työtä hakevasta opettajasta.
Karu on fakta vaa on, että Äänekosken lukiossa voidaan heikoiten lähialueen toisen asteen oppilaitoksista.
Asiassa ei ole tehty mitään vaan yritetään vaientaa se. Vastaavan kuraattorinkin mukaan tutkimus ei pidä paikkaansa.
Voi lapsiparat.
Mikä on totuus? Toivon paikkakunnan lehtien selvittävän asian.
Toivottavasti ei satu mitään ikävää ennen kuin tilanteeseen puututaan. Sen jälkeen vastuuottajista on pula.
Heheheee, Anu luotaantyöntävä savolaispersoona, työtön opettaja, tökkii nyt lukiota. Kolulunmäen koulua ja opetusjohtajaa tökkinyt jo kymmenen kuukautta. Taitaa päässä heittää koko ajan enemmän ja enemmän 😵💫 Toivottavasti hänet saadaan hoitoon ennen kuin mitään vakavaa ehtii tapahtua!
Aika epätoivoista etsiä joku työtön opettaja ketjuun. Sinusta siis oppilaat saavat voida pahoin ilman, että asialle tehdään mitään?
Oletko vastaava kuraattori. Kommentit kuulostavat häneltä.
Epätoivoista etsiä 😁 Luotaantyöntävää savolaispersoonaa ei tarvitse etsiä epätoivoisesti, hän on täällä jo 10 kk nimettömänä mustamaalannut Äänekosken koulupuolen toimijoita. Katkera, koska ei ole saanut hakemiaan paikkoja...eikä muuten saa. Hänet tiedetään koulupuolella laajasti.
Mistä sinä työttömänä voit tietää, mitä lukiolla tehdään ja mitä ei? Siellä on hyvä henkilökunta, joka varmuudella tekee kaiken voitavan sen eteen, että asiat menevät parhaalla mahdollisella tavalla. Tiedän asian.
Työttömänä?
Henkilökunta on ok, mutta miksi siellä ei tehdä riittävästi opiskelijoiden hyvinvoinnin eteen?
Asiasta ei oikein saa edes puhua. Tiedän paremmin asian kuin sinä.
Mitä Mira muuta?
Mira...sukunimi vielä kiitos!
Et muista sukunimeäsi?
Taitaa olla Kämäräinen.
Hys hys
Ei sillä ole väliä, jos nuoret voivat pahoin.
Tämähän on hyvin yksinkertaista: aloituspaikkojen runsas määrä suhteessa hakijamäärään laskee sisäänpääsykeskiarvoa. Ei sisäänpääsykeskiarvo sinänsä kerro mitään lukion opetuksen tasosta. YO-kirjoitusten tulokset sensijaan kertovat paljonkin. Tämä on simppeli asia ymmärtää lukion käyneelle ylioppilaalle!
Juuri näin!
hys hys