Museo hanke

Anonyymi

Taisi olla Pyhtään kannalta hyvä että ei luontomuseo tullut tänne. Vai mitä miltä olette?

8

1123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Museohan ei ole esinenäyttely, vaan sen tarkoitus on myös harjoittaa tutkimustoimintaa. Kisan voittaneella Imatralla oli tarjota museolle tutkimusalustaksi alueellaan mm. laajat ja osittain jo luonnontilaan siirtyvät valtionmetsät ja vuosisataiset eräperinteet. Pyhtään argumentteja oli saada lisää matkailijavirtaa ABC:lle ja uudelleen avatulle leijuntakeskukselle sekä etääpänä sijaitsevalle Loviisan ruukkialueelle. Moottoritien varsikaan ei lene luontomuseolle kaikkein myyvin sijoituspaikka. Eli yhteenvetona: Kisan voittaneella Imatralla oli tarjota jotain museohankkeelle, kun taas Pyhtää oli enempi ottamassa.

    • Anonyymi

      Riihimäki olis ollut paras paikka

    • Anonyymi

      Valtakunnalliset museot on perustettu yleensä teemaa tukevaan ympäristöön: Metsämuseo Punkaharjulle, Lasimuseo Riihimäelle, Rautatiemuseo Hyvinkäälle, Maatalousmuseo Loimaalle, Saamelaismuseo Inariin jne...

      Pyhtäällä ei, Valkmusaa lukuun ottamatta, ole oikein sellaisia luontoarvoja jotka olisivat tukeneet luonto- ja erämuseota paikkakunnalle. Munapirtin saaristolaisympäristö nyt olisi, mutta sekin on jo pilattu lentokentän melusaasteella. Muuten alueen luontotyyppi on viljeltyä tai talousmetsää.

    • Anonyymi

      Riihimäki olisi ollut paras, hyvä sidos erämuseoon. Junallakin pääsee sinne. Imatra on syrjässä. ja HELEVETIN ankea paikka.

      • Anonyymi

        Imatran museoon tulee olemaan paikalliselta rautatieasemalta parin sadan metrin matka. Nyt museolle haluttiin vaan luontoympäristö, kun Riihimäki on kaupunkia. Ja onhan Riksussa jo metsästysmuseo muistuttamassa menneestä aseteollisuudestaan.

        Toki Imatra on syrjässä, mutta kun asiaa kysytään lappeenrantalaisilta, niin ei se ole. Kuka sitten mistäkin vinkkelistä asiaa katsoo.


      • Anonyymi

        Tämä keskustelu menee nyt jo ohi Pyhtään, mutta kerran vielä.

        Valtakunnallisen museon päätehtävänä on harjoittaa omaa tutkimustoimintaa ja samalla tukea muuta alansa tieteellistä työtä. Museonäyttelyitä järjestetään samalla suurta yleisöä palvelemaan.

        Riihimäki on toki viehättävä ja vireä paikkakunta, mutta se kuuluu Helsinki - Hämeenlinna - Tampere kasvukäytävään, jonka kaavoituksellinen ja luonnollinen kehityssuunta on tiheä kaupunkiasutus. Tässä mielessä ja tulevaisuuttakin ajatellen Saimaan - Vuoksen alue sopii olemassa olevine luontoarvoineen paremmin luontomuseon ja sen tutkimushankkeiden sijoituspaikaksi.

        Ei mulla muuta. Hyvää kesänjatkoa pyhtääläisille ja muillekin.


    • Anonyymi

      Nythän siitä Pyhtäänlinnan Bistrostakin tuli museo, jotain sai sentään Pyhtääkin.

    • Anonyymi

      Hah Ismon ravintola museo. En käsitä miksi siihen taloon piti tehdä ravintolatila? Mutta kunta maksaa vuokraa tilasta jatkossa ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe