Siksikö kun kuskit ovat pösilöjä?
Miksi peugeot on pösö?
11
351
Vastaukset
- Anonyymi
Pösilö on myös aloittaja..
- Anonyymi
aika moni pösökuski on läski
audisisko- Anonyymi
Kuten myös moni Audilla ajava mies on kaljuuntunut kaljamaha.
- Anonyymi
Mä luulin kakarana että Peugeot on automerkki ja Pösö on malli :D
- Anonyymi
Pösö on syntynyt siitä, kun joku on aikoinaan kuullut, että yllättäen merkkiä ei lausutakaan "peukeot" vaan jotenkin eri tavalla, ja kuulemaansa matkimaan pyrkiessään on päätynyt tuohon pösöön vaikka sekin menee hieman pieleen.
No ei vaiteskaan, eiköhän tuo ole ihan vaan samaa sarjaa oleva "suomalaistettu" kutsumanimi kuin vaikka mersu, rellu, volsu/volokkari, lantikka, massikka, saappi, volovo tai viiatti.- Anonyymi
täälläpäin se lausutaan peukku
- Anonyymi
Komisario Columbo lausui hienosti 403:staan.. jotenkin "Pjyyshou"
- Anonyymi
Kyllä se Peugeot on Ranskaksi aika lähellä Pösöö, siitä se lempinimi tullut on, eikä hassumpi nimi ja autona ihan toimiva peli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se Peugeot on Ranskaksi aika lähellä Pösöö, siitä se lempinimi tullut on, eikä hassumpi nimi ja autona ihan toimiva peli.
2008 on aivan huippu auto. Suosittelen.
- Anonyymi
Autoista parhain, eikä vain pelkkä auto vaan samalla myös harrastus, ellei jopa elämäntapa.
- Anonyymi
No jos ei parhain, niin tosi hyvä kuitenkin ja kaikista merkeistä eniten parjattu kateellisten toimesta. Varma ykkönen siinäkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672794
- 2012057
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501812- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91501- 811214
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961010