Välillä ihmetyttää, mikä on todellisten toimien taso Itämeren hyväksi, kun jo 15 vuotta on ollut "pakollista" käyttää veneen septitankkia, jota sitten tyhjäillään imutyhjennyspaikoilla.
Vaan miten homma toimii käytännössä: Kotikaupunkini Helsinki on tehnyt listan asemistaan pelkillä paikannimillä, eikä mene takuuseen toimiiko vehkeet. Virallinen asiaa liputtava Pidä Saaristo Siistinä ry on tuonkin vuoksi jättänyt omalta kartaltaan muut kuin omat (merialueella lähinnä Saaristomerellä sijatsevat) asemat pois.
Guuglettamalla ei "septityhjennys kartalla" tuota muita tuloksia kuin edellä mainitut.
Onko siis niin, ettei kukaan/mikään taho ole oikeasti tehnyt ajantasaista sähköistä palvelukarttaa, josta voisi katsoa, mistä lähin piste löytyy (saati, että voisi tarkistaa, onko se käytettävissä/toimintakunnossa)?
Tämän toteuttaminen ei olisi temppu eikä mikään kun omaan toimintaansa rahaa kinuavien tyhjästä polkaistujen ja tyhjyyteen katoavien itämerikeräysten lisäksi on olemassa vakiintuneitakin Itämeren puolesta puhuvia toimijoita (PSS, John Nurminen, Itämerihaaste yms.). Pisteet kartalle kera mahdollisten lisätietolinkkien, pumppuihin QR-koodit, joiden kautta niiden ilmoitetut toimintahäiriöt ilmestyvät suoraan kartalle ja paikallisille pistevastaaville, jotka käyvät tarkistamassa tilanteen. Ja jokaiselle pumpulle oma varaosasarja valmiiksi.
Siis: onko tuollainen tai jonkinlainen kartta jo olemassa vai olenko niin nolo, etten vain löydä sitä? Laittakaa linkkejä jakoon!
Septitankkien tyhjennyspaikat kartalla?
4
484
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä, vieläkö julkaistaan kirjaa missä kaikki retki-, palvelu- ym. satamat lueteltuna ja pisteinä kartalla. Siinä ainakin ennen oli septiasemat.
- Anonyymi
Navicons kartta apsissa on septit, niin Suomen, kuin Ruotsinkin osalta...
- Anonyymi
Aloittaja:
Ok. Eli nettisivut puuttuu. Todella erikoista kun huomioi, miten paljon älämölöä veneilijöiden merta rehevöittävät päästöt herättää.
Erikoista erityisesti siksi, että itsekin voisi tehdä google mapsin, jonka linkkiä voi jakaa.
Eipä siis kun askartelemaan "Itämeren puolesta"-hengessä. Tämmöinen kolmannen sektorin harrastelu on siis tuloksekkaampaa kun kaikenmaailman pelastakaa Itämeri rahalla(ja maksakaa keräysorganisaation palkat 70% tuotoista)-keräykset. - Anonyymi
Maatalous ei ole pystynyt vähentämään ilmastopäästökään yhtään 20 vuoden aikana huolimatta sitä varten maksetuista tuista.
Aina asioita ei tehdä todellisen muutoksen aikaansaamiseksi. Jos tankit on piilossa, niistä ei ole kuluja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393