Puoliplaanaria olen hankkimassa. Rahat eivät riitä kuin noin 30-vuotta vanhohin veneisiin. Nyt olisi mahdollisuus suurin piirtein samanhintaisiin ja kuntoisiin Bella 8001 ja Belmar29 veneisiin. Kummatkin täyttäisivät tarpeeni. En vain saa oikein päätettyä kumpi olisi parempi. Onko jollain kokemuksia tai tietoa kummastakin, niiden heikoista ja hyvistä puolista?
Bella vai Belmar
3
710
Vastaukset
- Anonyymi
Itsellä Bella 8002 88hp yanmar. 9 kesä menossa ja tyytyväinen ollut. Tilaihme, pärjätty hienosti perheen kanssa. Kulutus 7,5l/h ja hyvä matkanopeus 12solmua, max 15. Nyt ensimmäinen kesä sisävesillä. Miinuksena: Perä on iso, kölin pienuus ja vastatuuleen hankala yksin kylkikiinnittyä kun painoa ei ole kuin 2,5t ja sen takia asensin keväällä keulapotkurin. Kölin pienuus aiheuttaa myös kovalla kelillä ohjaamista jos ajetaan myötäiseen. Mutta on kovassa kelissä tullut mentyä ja hyvin pärjätty.
Belmar29 en osaa sanoa muuta kuin valmistusmuotit oli myynnissä taannoin. Osta muotit ja ala valmistamaan Belmaria :D - Anonyymi
Bellan runko lienee paksua umpilaminaattia. Samoin pahoja tyyppivikoja ei liene. Ennustaa pitkää ikää :) Belmarista ei ole näkemystä.
- Anonyymi
Belmar näyttää olevan peräti tonnin eli 40% painavampi mitä miltei saman kokoinen Bella (2500/3500kg). Mitähän tuo kertoo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 371782
- 50818
- 69766
- 108730
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7651Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t33619Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27580Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti
2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.15549Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta
Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.141461- 51453