Bella vai Belmar

Anonyymi

Puoliplaanaria olen hankkimassa. Rahat eivät riitä kuin noin 30-vuotta vanhohin veneisiin. Nyt olisi mahdollisuus suurin piirtein samanhintaisiin ja kuntoisiin Bella 8001 ja Belmar29 veneisiin. Kummatkin täyttäisivät tarpeeni. En vain saa oikein päätettyä kumpi olisi parempi. Onko jollain kokemuksia tai tietoa kummastakin, niiden heikoista ja hyvistä puolista?

3

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä Bella 8002 88hp yanmar. 9 kesä menossa ja tyytyväinen ollut. Tilaihme, pärjätty hienosti perheen kanssa. Kulutus 7,5l/h ja hyvä matkanopeus 12solmua, max 15. Nyt ensimmäinen kesä sisävesillä. Miinuksena: Perä on iso, kölin pienuus ja vastatuuleen hankala yksin kylkikiinnittyä kun painoa ei ole kuin 2,5t ja sen takia asensin keväällä keulapotkurin. Kölin pienuus aiheuttaa myös kovalla kelillä ohjaamista jos ajetaan myötäiseen. Mutta on kovassa kelissä tullut mentyä ja hyvin pärjätty.
      Belmar29 en osaa sanoa muuta kuin valmistusmuotit oli myynnissä taannoin. Osta muotit ja ala valmistamaan Belmaria :D

    • Anonyymi

      Bellan runko lienee paksua umpilaminaattia. Samoin pahoja tyyppivikoja ei liene. Ennustaa pitkää ikää :) Belmarista ei ole näkemystä.

    • Anonyymi

      Belmar näyttää olevan peräti tonnin eli 40% painavampi mitä miltei saman kokoinen Bella (2500/3500kg). Mitähän tuo kertoo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3538
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3419
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      91
      2962
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2703
    5. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      71
      2590
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2505
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      14
      2175
    8. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1444
    9. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1338
    10. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      387
      1274
    Aihe