Eturauhasen koepalat

Anonyymi

Moikka!
Oon menossa kk päästä eturauhasen tähystyksern/koepalojen ottoon ja saanut huonot ohjeet.. Mietityttää missä asennossa olen selällään, kyljellään vai peppu pystyssä? Onko kivulias toimenpide? Monta hoitohenkilöstöön kuuluvaa on paikalla? Miten näyttöönoton jälkee uiminen, seksi, matkustelu jn? Huonosti löytyy tietoa..

5

763

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulta otettiin koepalat joskus 10 vuotta sitten. Muistaakseni se tapahtui kylkiasennossa, mutta ei kait sillä kovin isoa merkitystä ole. Pari henkilöä oli paikalla, mutta jos on opetussairaala, niin helposti voi olla isokin porukka. Toki heidän läsnäolonsa voi kieltää. Näytteenoton jälkeen oli jonkin aikaa kipuja (kipulääke auttoi) ja ainakin viikon tuli verta virtsatessa. Ei varsinaisesti mikään miellyttävä kokemus.

      Jos syöpää haetaan, niin miksi otetaan koepalat? Magneettikuvaus on nykyisin käytetty menetelmä.

      Jos löytyy eturauhasen liikakasvua ja ehdotetaan höyläystä, niin mieti kaksi kertaa: https://keskustelu.suomi24.fi/t/16668111/eturauhasen-hoylays-ja-toipuminen

      • Anonyymi

        Syöpää kait haetaan. Olen vasta 51v ja kärsinyt eturauhasvaivasta jo 8 vuotta. Lääkkeet ei auta kunnolla. Nyt tuli eka virtsaumpi ja olin sairaalassa 3yötä ja nyt edelleen joudun katetroimaan joka päivä useasti, normaalisti virtsaa ei tule kuin satunnaisesti, ehkä kolmisen kertaa viikossa. Johtuukohan ummesta? Rauhasesta? Vai mistä? Tätäkään ei ole kukaan kertonut. Olen jo tutkinut höyläyksiä ja laser vaihtoehto tuntuu itsestäni parhaimmalta, jos siihen mennään. Tosin sitä ei tehdä asuinkaupungissani, tiedä sit millanen operaatio mennä toisen kaupungin sairaalaan toimenpiteeseen. Huonosti on infottu. Ja tietty seksi operaation jälkeen pelottaa, onnistuuko mitn. Olemme kuitenkin vaimon kanssa ihan aktiivisia seksin suhteen.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuokin Seppo Aaltonen toimii Terveystalo Kampissa Helsingissä.
        https://www.terveystalo.com/fi/References/Specialist/?Specialist=41295&Name=Seppo-Aaltonen

        Tällainenkin minulle ennestään tuntematon hoito löytyy:
        https://www.eiransairaala.fi/fi/Palvelut/Urologia-ja-urologiset-toimenpiteet/Rezum

        Onkohan kenelläkään kokemuksia?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe