11kk uros kultsi pomottaa vanhempia pikkukoiria,ne ei tykkää tästä. Mikä avuksi? Olisiko neuvoja ettei tarvitse laittaa pentua uuteen kotiin.
Pentu pomottaa vanhempia koiria
Anonyymi
366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jäähytä. Portin taakse jäähylle pieneksi hetkeksi joka aikeestakin. Ei mene kauaa, että sisäistää homman. Älä jätä pentua valvomatta vanhempien kanssa, laita eri tilaan.
Annat kaikki koirat uuteen kotiin, jos olet niin kädetön piskinomistaja, että tällaisia tarvitsee kysyä keskustelupalstalla.
Miten tämä "pomottaminen" ilmenee?
pentu on siinä iässä että yrittää mahtailla ( kuten teinit ainakin) tilanne rauhottuu aikaa myöten, kunhan jaksat puoli vuotta- vuoden, ja kiellät aina kun huomaat pomoilia. Tosin valtasuhteet saattaa muuttua, niin että pennusta tueekin se pomi, ja sitten taas tilanne on rauhallinen, jos vanhemmat koirat hyvöksyvt uuden johtajan.
itselläni nuren koiran pomoilu rajoittuu ovesta kulkemiseen, ekana töytyy päästä, ja jos vanhempi menee ensin, tahtoo näykkäistä kyljestä tai hyppää selkään, mistä saa tietenkin toruja saman tien. siis minä torun ja komenen, vanhempi koira ei huomio koko tapausta mitenkään, jatkaa vain matkaansa. Muuten ovat rauhassa keskenään