Heips! Meillä on ollut vuosia ongelmia naapureiden kanssa. Muutimme tontille kesällä 2006, jolloin myös tuli lentämällä naapurit, samaan saamarin keskeneräiseen pihaamme, eli muurahaisarmeija pudotteli siipensä meidän sisääntulon eteen. Meille valmistui puutarha seuraavana kesänä ja aloitin häätämään samalla pihakivetyksen reunoista niitä, kun ne kaivavat hiekan kivien alta pinnalle. Meille oli jo istutettu 2006 keväällä Pihlaja, joka on ollut niiden ruokapuutarha koko tämän ajan. Seuraava laajennuskohde niille tuli Koristeorapihlajasta, joka tekikin vuosia tosi upean kukinnon, mutta tullessaan 12 vuoden ikään, se yllättäen kuivui pois ja oli kaadettava. Nyt murkkujen kohteena on viinimarja ja vaikka mitään kirvoja emme ole löytänyt sen lehdistä, niin ylimmät lehdet on kaikki koppurassa ja murkkuja täynnä kaiket päivät. Mikä eteen?
Vastaukset 4
- Anonyymi
Käy kaatamassa Pihlaja. Pihlaja ei ole järkevän puutarhurin kasvi. "ylimmät lehdet on kaikki koppurassa ja murkkuja täynnä kaiket päivät" viittaa kuitenkin kirvoihin. Täällä on kirvoja runsaasti, jopa nokkosessa.
- Anonyymi
Meillä on pihassa monta pihlajaa. Iso runkopihlaja on hienointa mitä suomalaisessa pihassa voi olla.
- Anonyymi
En kutsuisi enää naapureiksi vaan alivuokralaisiksi. Teillä tuntuu olevan pehmeä tai hiekkainen maa. Pitäisikö sitä "parantaa" vähän savella? Ja ennen kuin istutatte mitään uutta niin katsotte ettei ole muurahaisia lähelläkään. Niitä voi tuhota kuumalla vedellä mutta sitä ei voi kaataa kasvien juurille. Hyvä konsti on ripotella reilusti kanelia sinne missä muurahaiset touhuavat ja niiden poluille. Ne eivät pidä kanelista. Kaneli on halpaa ja täysin myrkytöntä. Lisäksi on olemassa muurahaisansoja joista muurahaiset hakevat " syötävää" ja vievät sen pesään. Sen pitäisi tuhota yhdyskunta pikkuhiljaa. Tai pyytää apuun ammattiauttaja joka torjuu tuhohyönteisiä joita nämä tässä tapauksessa ovat.
- Anonyymi
Kannattaa harkita laittaa öljysoraa puutarhan päällysteeksi. Siitä saa kivan näköisen kun maalaa sen eri väreillä. Huomioi kuitenkin että kaato on poispäin talosta. Jos neliömäärä lähentelee 1000 niin saat suuruusalennuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64657- 55650
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli46589Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33563En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32528Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37446
- 33435