Heips! Meillä on ollut vuosia ongelmia naapureiden kanssa. Muutimme tontille kesällä 2006, jolloin myös tuli lentämällä naapurit, samaan saamarin keskeneräiseen pihaamme, eli muurahaisarmeija pudotteli siipensä meidän sisääntulon eteen. Meille valmistui puutarha seuraavana kesänä ja aloitin häätämään samalla pihakivetyksen reunoista niitä, kun ne kaivavat hiekan kivien alta pinnalle. Meille oli jo istutettu 2006 keväällä Pihlaja, joka on ollut niiden ruokapuutarha koko tämän ajan. Seuraava laajennuskohde niille tuli Koristeorapihlajasta, joka tekikin vuosia tosi upean kukinnon, mutta tullessaan 12 vuoden ikään, se yllättäen kuivui pois ja oli kaadettava. Nyt murkkujen kohteena on viinimarja ja vaikka mitään kirvoja emme ole löytänyt sen lehdistä, niin ylimmät lehdet on kaikki koppurassa ja murkkuja täynnä kaiket päivät. Mikä eteen?
Viinimarjasatoko mennyttä?
4
621
Vastaukset
- Anonyymi
Käy kaatamassa Pihlaja. Pihlaja ei ole järkevän puutarhurin kasvi. "ylimmät lehdet on kaikki koppurassa ja murkkuja täynnä kaiket päivät" viittaa kuitenkin kirvoihin. Täällä on kirvoja runsaasti, jopa nokkosessa.
- Anonyymi
Meillä on pihassa monta pihlajaa. Iso runkopihlaja on hienointa mitä suomalaisessa pihassa voi olla.
- Anonyymi
En kutsuisi enää naapureiksi vaan alivuokralaisiksi. Teillä tuntuu olevan pehmeä tai hiekkainen maa. Pitäisikö sitä "parantaa" vähän savella? Ja ennen kuin istutatte mitään uutta niin katsotte ettei ole muurahaisia lähelläkään. Niitä voi tuhota kuumalla vedellä mutta sitä ei voi kaataa kasvien juurille. Hyvä konsti on ripotella reilusti kanelia sinne missä muurahaiset touhuavat ja niiden poluille. Ne eivät pidä kanelista. Kaneli on halpaa ja täysin myrkytöntä. Lisäksi on olemassa muurahaisansoja joista muurahaiset hakevat " syötävää" ja vievät sen pesään. Sen pitäisi tuhota yhdyskunta pikkuhiljaa. Tai pyytää apuun ammattiauttaja joka torjuu tuhohyönteisiä joita nämä tässä tapauksessa ovat.
- Anonyymi
Kannattaa harkita laittaa öljysoraa puutarhan päällysteeksi. Siitä saa kivan näköisen kun maalaa sen eri väreillä. Huomioi kuitenkin että kaato on poispäin talosta. Jos neliömäärä lähentelee 1000 niin saat suuruusalennuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914280Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275908SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545465Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384067"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste993641Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23551Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223518Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592601Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.921387