Viinimarjasatoko mennyttä?

Anonyymi

Heips! Meillä on ollut vuosia ongelmia naapureiden kanssa. Muutimme tontille kesällä 2006, jolloin myös tuli lentämällä naapurit, samaan saamarin keskeneräiseen pihaamme, eli muurahaisarmeija pudotteli siipensä meidän sisääntulon eteen. Meille valmistui puutarha seuraavana kesänä ja aloitin häätämään samalla pihakivetyksen reunoista niitä, kun ne kaivavat hiekan kivien alta pinnalle. Meille oli jo istutettu 2006 keväällä Pihlaja, joka on ollut niiden ruokapuutarha koko tämän ajan. Seuraava laajennuskohde niille tuli Koristeorapihlajasta, joka tekikin vuosia tosi upean kukinnon, mutta tullessaan 12 vuoden ikään, se yllättäen kuivui pois ja oli kaadettava. Nyt murkkujen kohteena on viinimarja ja vaikka mitään kirvoja emme ole löytänyt sen lehdistä, niin ylimmät lehdet on kaikki koppurassa ja murkkuja täynnä kaiket päivät. Mikä eteen?

4

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy kaatamassa Pihlaja. Pihlaja ei ole järkevän puutarhurin kasvi. "ylimmät lehdet on kaikki koppurassa ja murkkuja täynnä kaiket päivät" viittaa kuitenkin kirvoihin. Täällä on kirvoja runsaasti, jopa nokkosessa.

      • Anonyymi

        Meillä on pihassa monta pihlajaa. Iso runkopihlaja on hienointa mitä suomalaisessa pihassa voi olla.


    • Anonyymi

      En kutsuisi enää naapureiksi vaan alivuokralaisiksi. Teillä tuntuu olevan pehmeä tai hiekkainen maa. Pitäisikö sitä "parantaa" vähän savella? Ja ennen kuin istutatte mitään uutta niin katsotte ettei ole muurahaisia lähelläkään. Niitä voi tuhota kuumalla vedellä mutta sitä ei voi kaataa kasvien juurille. Hyvä konsti on ripotella reilusti kanelia sinne missä muurahaiset touhuavat ja niiden poluille. Ne eivät pidä kanelista. Kaneli on halpaa ja täysin myrkytöntä. Lisäksi on olemassa muurahaisansoja joista muurahaiset hakevat " syötävää" ja vievät sen pesään. Sen pitäisi tuhota yhdyskunta pikkuhiljaa. Tai pyytää apuun ammattiauttaja joka torjuu tuhohyönteisiä joita nämä tässä tapauksessa ovat.

    • Anonyymi

      Kannattaa harkita laittaa öljysoraa puutarhan päällysteeksi. Siitä saa kivan näköisen kun maalaa sen eri väreillä. Huomioi kuitenkin että kaato on poispäin talosta. Jos neliömäärä lähentelee 1000 niin saat suuruusalennuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7189
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3390
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2542
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2312
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2296
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2202
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2129
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1779
    Aihe