Herätys vanhemmat!

Mikä ihme siinä on, että jo ala-asteikäisille pitää hommata mopoja sekä tutustuttaa autolla ajamiseen? Eikö näitä asioita voisi odottaa?

En tiedä, kuinka yleinen ilmiö on kaupungeissa, mutta maaseudulla se tuntuu olevan järkyttävän yleistä, että 8-vuotiaatkin päristelevät piha-autoilla. Kuudesluokkalaisilla on järjestään mopot ja sitäpä sitten päristellään mopoilla ilman kypäriä pitkin kylää. En ymmärrä näitä vanhempia!

Sitten vielä kummastellaan "ympäröivää yhteiskuntaa, joka lopettaa lapsuuden lyhyeen". Katsokaapa peiliin! Eikö ikärjoilla ole enää mitään merkitystä??
282191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Sinulla, alkuperäinen on täydet mahdollisuudet kasvattaa OMAT lapsesi JUURI niinkuin tahdot, noudata omia elämänohjeitasi ja anna muille vapaus noudattaa omia elämänohjeita,ne ehkä eivät ole samat elämänohjeet, mutta koska me ihmiset olemme erilaisia niin myös tapamme elää vaihtelee.
Erästä asiaa ihmettelen; miksi me vaatisimme että koko maailman pitäisi elää meidän asettamilla ehdoilla? Käy varmaan työlääksi koska maailma ei pyöri meidän navan ympärilla ja meidän on vain nieltävä se totuus että maailmassa on monenlaisia ihmisiä ja monenlaisia tapoja elää.
Minä en ainakaan murehdi samoista asioista kuin aloittaja, minulle riittä että itse elän omilla elämänohjeilla ja kasvatan lapseni omalla tyylillä. Saman vapauden suon myös toisille kasvattajille.
Jos minua joku asia ärsyttää, esim. että miksi joku tekee niin tai näin (esim. Ajaa mopolla pihallaan) niin ajattelen heti perään, että miksi se minulle kuuluu, ehkä heillä on syynsä.
Olen nimittäin varma että myös itse aiheutan joskus toisissa samaa ärtymyksen tunnetta, mutta sitten on sen toisenkin nieltävä se totuus, että jokainen saa elää parhaaksi katsomallaan tavalla, vaikka se tapa olisi eri.
Eli lopuksi: miksi me haluamme teilata toisia, jotka tekevät eri ratkaisuja kuin itse tekisimme. Tässä en nyt puhu yksin mopoilusta vaan yleesäkin siitä toisten tuomitsemisesta ja arvostelemisesta.

Äänestä
  • ei nyt taida olla kyse pelkästään "elämänohjeista", vaan selkeästä liikennesääntöjen piittaamattomuudesta. Toistaiseksi meidän kaikkien on noudatettava samaa lakia. Jos näin ei ole, maailmastamme tulee aika hurja paikka. Viitteitä on jo näkyvissä!

    Jokainen tehköön kotonaan, mitä haluaa, mutta eikö ap puhunut mopolla päristelystä myös julkisilla paikoilla?
    Peräänkuulutan minäkin vanhempien vastuuta!!!

    Äänestä

  • kun näet nuorisojoukon juovan alkoholia selvästi alle 18v, niin ajatteletko, että mitä se mulle kuuluu?

    ja kun samainen nuorisojoukko hakkaa lapsesi humalapäissään, kun murusi tulee laillisesta harrastuksestaan iltasella, niin ajatteletko edelleen ,että mitä se minulle kuuluu.

    kun lapsesi kaveri houkuttelee lapsesi laittoman, rekisteristä poistetun auton kyytiin ja kaahaa 100km/h parin jalankulkijan yli ja päätyy katolleen metsään ja lapsesi kuolee/vammautuu pysyvästi, niin vieläkinkö ajattelet, että mitä se minulle kuuluu?

    leväperäisyys ja tapojen hölleneminen ovat juuri tuon, mitä se mulle kuuluu, mä hoidan omat asiani, ajattelun seurausta. mitä se mulle kuuluu, jos joku juhlii niin, että naapurit kärsii? mitä se mulle kuuluu, jos muut jää kaaharin alle? mitä se mulle kuuluu jos avohoitoon päästetty psykopaatti hyökkää jonkun muun kimppuun?

    kunhan mulle vain satu mitään ja mä voin pitää omat harhaluuloni omasta voittamattomuudestani!

    Äänestä

  • aikuinen kirjoitti:

    ei nyt taida olla kyse pelkästään "elämänohjeista", vaan selkeästä liikennesääntöjen piittaamattomuudesta. Toistaiseksi meidän kaikkien on noudatettava samaa lakia. Jos näin ei ole, maailmastamme tulee aika hurja paikka. Viitteitä on jo näkyvissä!

    Jokainen tehköön kotonaan, mitä haluaa, mutta eikö ap puhunut mopolla päristelystä myös julkisilla paikoilla?
    Peräänkuulutan minäkin vanhempien vastuuta!!!

    Minua ärsyttää:
    1.aikuiset ja lapset, jotka eivät käytä kypärää pyöräillessä
    2. koiranpaskat
    3. pultsarit
    4. epäkohteliaat ihmiset
    5. mopolla ajavat alaikäiset (jollaisia ei täällä tosin vielä ole näkynyt)
    6. lapset, jotka saavat katsoa alle 18-vuotiaille suunnattuja ohjelmia ja pelata pelejä
    7. Näpistelijät
    8. Epärehelliset ihmiset
    9. Suunsoittajat
    10. Henkilöt, jotka eivät noudata liikennesääntöjä (esim kävely päin punaisia)
    11. Lapset, jotka eivät tee läksyjä
    12. Lapset, jotka menevät nukkumaan klo 21.00 jälkeen (lasten tulee mennä nukkumaan noi 20.30)
    13. myös muita asioita, jotka kerron myöhemmin

    Peräänkuulutan vanhempia olette vastuussa siitä että minä joudun ärsyyntymään aika montakin kertaa päivässä, joten ajattelisitte vähän senkin idi...t. Itse en ehdi elää omaa elämääni sillä aikani menee kiukunsekaisessa mieletilassa, sillä seuraan ja huomaan minua äsryttäviä epäkohtia aika usein, jopa päivittäin ja joka kerran äsryynnyn yhtä tulisesti....mitä sivistymätöntä porukkaa Suomi on pullollaan. Olen usein harkinnut jonkin yhteisön perustamista, jonne saisivat tulla vain kunniallisia sääntöjä noudattavat ihmiset. Näin minullakin säilyisi mielerauha tässä pahassa maailmassa.

    Äänestä

  • kaikesta ettei mulle kuulu... kirjoitti:

    kun näet nuorisojoukon juovan alkoholia selvästi alle 18v, niin ajatteletko, että mitä se mulle kuuluu?

    ja kun samainen nuorisojoukko hakkaa lapsesi humalapäissään, kun murusi tulee laillisesta harrastuksestaan iltasella, niin ajatteletko edelleen ,että mitä se minulle kuuluu.

    kun lapsesi kaveri houkuttelee lapsesi laittoman, rekisteristä poistetun auton kyytiin ja kaahaa 100km/h parin jalankulkijan yli ja päätyy katolleen metsään ja lapsesi kuolee/vammautuu pysyvästi, niin vieläkinkö ajattelet, että mitä se minulle kuuluu?

    leväperäisyys ja tapojen hölleneminen ovat juuri tuon, mitä se mulle kuuluu, mä hoidan omat asiani, ajattelun seurausta. mitä se mulle kuuluu, jos joku juhlii niin, että naapurit kärsii? mitä se mulle kuuluu, jos muut jää kaaharin alle? mitä se mulle kuuluu jos avohoitoon päästetty psykopaatti hyökkää jonkun muun kimppuun?

    kunhan mulle vain satu mitään ja mä voin pitää omat harhaluuloni omasta voittamattomuudestani!

    Vastaan, että koska minun elämäni on kunnossa ja lapseni menestyvät hyvin koulussa niin en todellakaan jaksa murehtia jos joku jossain päin suomea ajaa mopolla ryyppää niin minun puolestani saa aivan rauhassa tehdä sitä, en lähde heille moralisoimaan. Jokaisen on itse tajuttava, kannettu vesi ei kaivossa pysy.

    Äänestä

vielä törmännyt itse tuommoiseen yleisyyteen täällä meidän maaseudulla, vaikka aika väestörikasta aluetta elän ja poikani ystävät tuon ikäisiä ovat.Kyllä sitä oikeaa ikää odotetaan ja tiedostetaan että mopokorttikin pitää olla ja kypärät päässä.

Ja se että jos suljetulla aluella, omalla pihalla sitä omaa mopoa kokeilee, niin siinä tuskin mitään väärää kasvatusta on tapahtunut. Ennemmin olen mielissäni, kun opettelevat ja ovat kiinnostuneita niistä mopon kaasareista sun muista osista, kuin että tuolla kylillä paikkoja hajoittavat tai tietsikkaa sisällä päivät pitkät pelaavat. On se kuule kiva nähdä oman pojan kasvoille sellainen onnen ilme, kun on onnistunut saamaan resusta moposta ihan toimivan vehjeen, joka kulkee eteenpäin. Mie ku kasvatan pojista miehiä, enkä mitää pulla-mössö poikia..

Äänestä

Olen kyllä kanssasi samaa mieltä siitä, että maailma on menossa kummalliseen suuntaan. Samanlaista ilmiötä (ilmiöitä) on myös täällä kaupungissa.
Toisaalta elä ja anna toisten elää on mielestäni hyvä ohjenuora, mutta jotta osaa näin tehdä täytyisi aina muistaa, että siihen liittyy vastuu muista ihmisistä sekä ympäristöstä.
Tiettyjä ohjeita ja lakeja on kuitenkin noudatettava vaikka kuinka haluaisi elää omissa oloissaan ja tämä on yllättävän vaikeaa monelle nykypäivänä.
Tuosta mopolla päristelystä ja rälläämisestä vielä sen verran, että tosiaan täällä kaupungissakin alaikäiset ajavat miten sattuu ilman kypärää ym. varusteita välittämättä pätkääkään liikennesäännöistä ja siitä kuinka se häiritsee muita ihmisiä. Ja vanhemmat katsovat vierestä ja hyväksyvät kaiken. Odotan mielenkiinnolla milloin ensimmäinen mopokaveri täällä meidänkin kadulla törmää auton kanssa yhteen ja veikkaan että silloin sattuu ja todella pahasti.
Mutta minäkin olen päättänyt, että koska muut eivät välitä, en välitä minäkään (valitettavasti näin).

Äänestä
  • Juuri noin Suruvaippa: "koska muut eivät välitä, en välitä minäkään". Niinhän ne lapsetkin ajattelevat, ja siksi toimivat, kuten toimivat : minä kanssa, kun muutkin.
    Minä soittaisin poliisit, jos näkisin. se on sitä onnettomuuksien ennaltaehkäisyä ja se kuuluu meille jokaiselle.
    Ja vielä jos tuntisin ne jotka siinä ajavat, niin aina parempi.

    Äänestä

Minusta on parempi, että esim. 10- tai 12- vuotias poika harrastaa mopoja ja vaikka autojakin, kuin että hän maleksisi kaupungilla, sylkisi ja särkisi bussikatoksia, tai huutelisi törkeitä keski-iän ylittäneille ihmisille. Monesti "maalla" tai pikkukylissä ei ole liiemmin tarjolla hienoja harrastuksia, joten sitä tekemistä on keksittävä ja kehiteltävä omassa kodissa ja sen läheisyydessä.

Tietenkin kaiken harrastamisen ja yleensäkin elämisen pohjana pitää olla oikeat arvot ja esivallan, lakien ja asetusten kunnioittaminen. Meidän vanhempien tulee olla esimerkkeinä lapsillemme, ja opettaa, että esivaltaa on kunnioitettava. Niinpä kortittoman ja alaikäisen mopo- tai autoajelut, samoin kuin kilvettömillä ajopeleillä rälläily julkisilla paikoilla on ehdottomasti kielletty.

Onneksi Suomessa on vielä tilaa, ja jos tahtoa on, voimme asettua asumaan vähän väljemmille vesille niin, että omassa pihapiirissä on tilaa myös näille mopojutuille. Ja jos tilaa omalta tontilta ei löydy, tai ei löydy rahaa kypärän ostoon, se mopo kannattaa ehkä jättää kokonaan hankkimatta!

Äänestä

...kaksi vaihtoehtoa tämänikäisten harrastukseksi? Tuntuu jotenkin hassulta, että mopoilla ajamisen ainoa vaihtoehto on "kylillä maleksiminen" muu pahuus. Ja näin ollen hyväksytään alaikäisten mopoilu pienempänä paheena!? Eikö tämän ikäiset enää pelaa, kiipeile puissa, ajele polkupyörillä ym.? Eikö ainakin pitäisi?

On aivan varma, että kaikki liikunnallinen aktiviteetti jää toissijaiseksi useimmilla pojilla siinä vaiheessa, kun he pääsevät tutustumaan mopoiluun. Arvostan suuresti niitä vanhempia, jotka eivät tanssi lastensa toiveiden mukaisesti, vaan uskaltavat olla aikuisia tässäkin asiassa ja hommaavat mopot vasta 15-vuotiaille!

Äänestä
  • No ostin mopon 12-vuotiaalle pojalleni kun se niin kovasti halusi. Olen varmaan teidän mielestä huono ja vastuuton, mutta ostin kuitenkin. Anteeksi.....

    Äänestä

Kyllä minä sain aina ajaa autolla omalla tiellä ja ala-asteikäinen olin. Isä opasti ja neuvoi. Ja kuinka ihmeellistä, minusta on kasvanut ihan vastuullinen ja lakeja kunniottava aikuinen. Kyllä sanoisin, että "Sitten vielä kummastellaan "ympäröivää yhteiskuntaa, joka lopettaa lapsuuden lyhyeen" johtuu jostain muustakin kuin autoiluun tutustuttamisesta. En tosin minäkään mitään mopoa ostaisi lapsilleni ennen sallittua ikää, ja ikärajoilla on minulle merkitystä! Tekstisi vain vaikuttaa vähän ontuvalta. Ehkäpä etsit syytä väärästä paikasta?

Äänestä
  • Se on kovin helppoa sanoa, että "tekstisi ontuu" ilman minkäänlaista argumentaatiota!!! Ei näytä oma tekstisi yhtään paremmalta alkuperäiseen verrattuna, joten kannattaisi pitää mölyt mahassaan siltä osin!

    Ei tainnut ap väittää, että mopoilu yksinään lyhentäisi lapsuutta, mutta ei se sitä varmasti pidennäkään! Eikö pointti ollut tekstissä se, että MIKSI NÄILLE ALAIKÄISILLE PITÄÄ HOMMATA MOPOT ENNEN SALLITTUA IKÄRAJAA??? Siis, miksi vanhempien on niin mahdottoman vaikea sanoa kullannupuilleen EI.

    Äänestä

  • Lukemansa ymmärtävä kirjoitti:

    Se on kovin helppoa sanoa, että "tekstisi ontuu" ilman minkäänlaista argumentaatiota!!! Ei näytä oma tekstisi yhtään paremmalta alkuperäiseen verrattuna, joten kannattaisi pitää mölyt mahassaan siltä osin!

    Ei tainnut ap väittää, että mopoilu yksinään lyhentäisi lapsuutta, mutta ei se sitä varmasti pidennäkään! Eikö pointti ollut tekstissä se, että MIKSI NÄILLE ALAIKÄISILLE PITÄÄ HOMMATA MOPOT ENNEN SALLITTUA IKÄRAJAA??? Siis, miksi vanhempien on niin mahdottoman vaikea sanoa kullannupuilleen EI.

    Edelliselle sanoisin että sinähän voit olla viisaampi kuin muut sinähän voit sanoa lapsellesi :ei,
    Onhan sanonta"hyvä Jumala , auta minua parantamaan maailma ja aloita se minusta itsestäni"
    Sitten kuin on itse täydellinen ja virheetön niin voi sitten moittia muiden ratkaisuja" tämä neuvo kannattaa muistaa aina joskus ottamatta sen kummemmin kantaa mopo asiaan.

    Äänestä

  • eeeiiiii kirjoitti:

    Edelliselle sanoisin että sinähän voit olla viisaampi kuin muut sinähän voit sanoa lapsellesi :ei,
    Onhan sanonta"hyvä Jumala , auta minua parantamaan maailma ja aloita se minusta itsestäni"
    Sitten kuin on itse täydellinen ja virheetön niin voi sitten moittia muiden ratkaisuja" tämä neuvo kannattaa muistaa aina joskus ottamatta sen kummemmin kantaa mopo asiaan.

    Lapseni kuulevat päivittäin ei-sanan. Niin aion tehdä myös mopoasiassa! Aion olla aikuinen, en kaveriaikuinen!

    Eihän tässä ole kyse siitä, että kukaan meistä olisi virheetön. Tuntuu vain täysin järjenvastaiselta, että ikärajoista ei piitata.
    Hyväksytkö sinä alaikäiset, kortittomat autoilijat?? Eikö tässä anneta selvä viesti lapsille, että vaikka sinä olet vielä alaikäinen niin toki voit jo vähän ajella...???

    Yhtään järkeen käypää perustetta sille, miksi pitää hommata mopo alaikäisille - ehkä siksi, että niitä ei ole - ei näytä yo. teksteistä löytyvän.

    Sinunko mielestäsi alaikäisten mopoilu pitää hyväksyä??

    Äänestä

  • aikuinen kirjoitti:

    Lapseni kuulevat päivittäin ei-sanan. Niin aion tehdä myös mopoasiassa! Aion olla aikuinen, en kaveriaikuinen!

    Eihän tässä ole kyse siitä, että kukaan meistä olisi virheetön. Tuntuu vain täysin järjenvastaiselta, että ikärajoista ei piitata.
    Hyväksytkö sinä alaikäiset, kortittomat autoilijat?? Eikö tässä anneta selvä viesti lapsille, että vaikka sinä olet vielä alaikäinen niin toki voit jo vähän ajella...???

    Yhtään järkeen käypää perustetta sille, miksi pitää hommata mopo alaikäisille - ehkä siksi, että niitä ei ole - ei näytä yo. teksteistä löytyvän.

    Sinunko mielestäsi alaikäisten mopoilu pitää hyväksyä??

    Kumpi olisi parempi?

    Se, että ei ajettaisi sillä autolla tai mopolla ja kun saataisiin kortti, ajettaisiin ensimmäistä kertaa ja heti esim junan alle, vai harjoitellaan vuosi tai pari ja osataan hallita kulkuneuvo?
    Yläasteellani opettajat suorastaan kehottavat harjoittelemaan mopon hallintaa lähimetsässä.

    Niin ja olen 13.

    Äänestä

  • Olisi parempi kirjoitti:

    Kumpi olisi parempi?

    Se, että ei ajettaisi sillä autolla tai mopolla ja kun saataisiin kortti, ajettaisiin ensimmäistä kertaa ja heti esim junan alle, vai harjoitellaan vuosi tai pari ja osataan hallita kulkuneuvo?
    Yläasteellani opettajat suorastaan kehottavat harjoittelemaan mopon hallintaa lähimetsässä.

    Niin ja olen 13.

    ymmärrät sinäkin lapsi pieni, että maailma ei ole näin mustavalkoinen, vaan näidenkin kahden vaihtoehdon väliin jää runsaasti muita erilaisia vaihtoehtoja!

    Tässäpä pähkinä purtavaksi sinullekin: autolla ja mopolla on tapana ajaa taitojen mukaan sen jälkeen, kun sallittu ikäraja on saavutettu. Junan alle en kehota ketään menemään : )

    PS. Olisipa kiva kuulla päivittäiset liikuntaharrastuksesi? Kerrothan, rehellisesti!

    Äänestä

  • Täti kirjoitti:

    ymmärrät sinäkin lapsi pieni, että maailma ei ole näin mustavalkoinen, vaan näidenkin kahden vaihtoehdon väliin jää runsaasti muita erilaisia vaihtoehtoja!

    Tässäpä pähkinä purtavaksi sinullekin: autolla ja mopolla on tapana ajaa taitojen mukaan sen jälkeen, kun sallittu ikäraja on saavutettu. Junan alle en kehota ketään menemään : )

    PS. Olisipa kiva kuulla päivittäiset liikuntaharrastuksesi? Kerrothan, rehellisesti!

    "Tässäpä pähkinä purtavaksi sinullekin: autolla ja mopolla on tapana ajaa taitojen mukaan sen jälkeen, kun sallittu ikäraja on saavutettu."

    Mutta usein ajetaan taitojen yli, ja sen näkee lehdistä. Otetaan ikiwanha esimerkki.
    Nuori saa kortin, lähtee kuskaamaan kavereitaan, kaverit yllyttävät näyttämään, ja kas, ollaan rekan/junan tms alla tai päin kaidetta tai vastaavaa.

    Äänestä

  • se13 kirjoitti:

    "Tässäpä pähkinä purtavaksi sinullekin: autolla ja mopolla on tapana ajaa taitojen mukaan sen jälkeen, kun sallittu ikäraja on saavutettu."

    Mutta usein ajetaan taitojen yli, ja sen näkee lehdistä. Otetaan ikiwanha esimerkki.
    Nuori saa kortin, lähtee kuskaamaan kavereitaan, kaverit yllyttävät näyttämään, ja kas, ollaan rekan/junan tms alla tai päin kaidetta tai vastaavaa.

    nämä, jotka kolareita ajelevat, ovat suurimmaksi osaksi juuri niitä, jotka ovat liian varhain aloittaneet mopoilun ja autoilun ja kuvittelevat olevansa maailman parhaita kuskeja, koska "ovat jo monta vuotta harjoitelleet"! FAKTAA!

    Äänestä

  • täti kirjoitti:

    nämä, jotka kolareita ajelevat, ovat suurimmaksi osaksi juuri niitä, jotka ovat liian varhain aloittaneet mopoilun ja autoilun ja kuvittelevat olevansa maailman parhaita kuskeja, koska "ovat jo monta vuotta harjoitelleet"! FAKTAA!

    Jopa viisivuotiaille on mopoja ja mönkijöitä. Ei muuta kun moottorit pörräämän ja kokeilemaan. SE on hauskaaa. Ei tietenkään saa yleisille teille mennä. Sinulle 13-vuotias sanoisin että anna palaa siellä lähimetsässä ja jätä tuon niuhottavan tädin mielipide omaan arvoonsa , sitä vaan keljuttaa kun ei kehtaa itse mopolla ajella vaikka sehän on tosi hauskaa. Osta täti skootteri ja pörryytä sillä, sinähän saat jo ajaa yleisilläkin teillä.

    Äänestä

  • se13 kirjoitti:

    "Tässäpä pähkinä purtavaksi sinullekin: autolla ja mopolla on tapana ajaa taitojen mukaan sen jälkeen, kun sallittu ikäraja on saavutettu."

    Mutta usein ajetaan taitojen yli, ja sen näkee lehdistä. Otetaan ikiwanha esimerkki.
    Nuori saa kortin, lähtee kuskaamaan kavereitaan, kaverit yllyttävät näyttämään, ja kas, ollaan rekan/junan tms alla tai päin kaidetta tai vastaavaa.

    nyt ihmeessä ne päivittäiset liikuntaharrastuksesi!

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    nyt ihmeessä ne päivittäiset liikuntaharrastuksesi!

    "nämä, jotka kolareita ajelevat, ovat suurimmaksi osaksi juuri niitä, jotka ovat liian varhain aloittaneet mopoilun ja autoilun ja kuvittelevat olevansa maailman parhaita kuskeja, koska "ovat jo monta vuotta harjoitelleet"! FAKTAA!"

    Todisteita?

    Ja liikuntaharrastuksia ei ole, kouluun pyörällä ympäri vuoden sen 6km. Ja itse en mopolla btw aja.

    Äänestä

Mahtavaa, että vielä löytyy ihmisiä, jotka ajattelevat järkevästi!!!

Kyllä 8-14-ikäisillä PITÄÄ olla muuta tekemistä
kuin pärrytellä mopolla, olkoon sitten kyseessä
oma piha tai pelto tai mikä lie yksityisalue.
Vanhemmat ovat valitettavan usein nykyään hakoteillä tässä hommassa:"Minä nyt ostin mopon lapselleni, kun tämä niin sitä halusi..vaikka ikää on vasta 10v". Vanhempihan se on, joka määrää, ei lapsi!!!

ja sitten nämä peltoautoilla pärrääjät, heitä löytyy ainakin maaseudulta. Kuka ottaa vastuun, kun jotakin tapahtuu alaikäiselle? Vanhemmat, niinpä niin...
..mutta näiden juttujen perusteella tuntuu siltä, että vanhemmat sysäävät vastuun jollekin muulle. Enpä ihmettelisi, vaikka peltoautolla itsensä loukanneen nuoren vanhemmat syyttäisivät pellon omistajaa, kun on pitänyt plänttinsä niin huonossa kunnossa!! Näinhän tämä homma tuntuu menevän nykyään koulumaailmassakin: koti sysää kasvatusvastuun koululle.

Herätkää nyt hyvät ihmiset!!! Olen täydellisen samaa mieltä alkuperäisen kanssa, jokin raja näillä asioilla on oltava! Ja samalla olen järkyttynyt useiden vastauksista tyyliin "alkuperäinen on nipottaja". Mitä tästä maailmasta tulee, jos ei ole rajoja???!!

Äänestä
  • Edellinen puhui asiaa, tottakai se on pellon omistajan vika jos pelto ei ole ajokunnossa ja siinä loukkaa itsensä. Ja lopuksi sitä vartenhan koulut on olemassa että ne kasvattaa lapset. Sehän on koulun tehtävä. Hyvä että täältä palstoilta löytyy edes joskus noin järkeviä mielipiteitä, puhut asiaa.

    Äänestä

  • Peltoautoilua voi harrastaa vain omilla pelloilla! Muut alaikäiset eivät saa siellä ajaa. Siihen pitää olla toisenlainen suljettu alue, esim. rossirata tms.
    Meillä pojat pärräsi yhden talven peltoautolla, ja mopon saivat 12 vuotiaana, ajoivat vain pihamaalla. Ajattelimme näin, että kaahailu jäisi siten liikenteestä pois. Kevarikoulun opettaja kehui, että pojilla on maltillista ajoa, eivät kaahaile. Toivottavasti näin jatkuu, ja luulenpa, että tähän auttaa se, että ovat jo rälläilyt rällänneet.

    Äänestä

  • syylä kirjoitti:

    Edellinen puhui asiaa, tottakai se on pellon omistajan vika jos pelto ei ole ajokunnossa ja siinä loukkaa itsensä. Ja lopuksi sitä vartenhan koulut on olemassa että ne kasvattaa lapset. Sehän on koulun tehtävä. Hyvä että täältä palstoilta löytyy edes joskus noin järkeviä mielipiteitä, puhut asiaa.

    on kyllä opettaa, totta kai, ja tuleehan
    siinä varmasti sitä kasvatustyötäkin tehtyä,
    mikä on ilman muuta hyvä. Mutta mielestäni koulun tehtävä
    ei ensisijaisesti ole kasvattaa; se lähtee kotoa,
    perusta käytöstapoihin ja sitä kautta
    oppimisasenteisiin ja oppimiseen luodaan kotona.
    Ja valitettavan usein voi kuulla ja lukea
    nykyään,miten kodit sysäävät tämänkin, siis
    kasvattamisen, kokonaan koulun harteille.

    Halusin siis vähän tarkentaa mielipidettäni,
    vaikka mentiinkin varmaan vähän itse aiheen ohi.

    Äänestä

Landella 70 luvulla kasvaneena voin todeta että
jos lapset harrastavat autoja ja mopoja niin vanhemmat ainakin tietävät missä ovat ja mitä tekevät. Kaupungeissa harrastustarjonta on enemmän kuin mihin vanhemmilla on rahaa tai lapsilla aikaa mutta landella asiat ovat toisin. Miten tulevat maanviljelijät oppivat korjaamaan traktoreitaan jos ne ei tiedä miten moottorit ja vempaimet toimii.

Äänestä

Jos kuudesluokkalaiset "ajelevat mopolla pitkin kylää", se lienee laitonta. Jos ei ole korttia, mitä ei saa alle 15 -vuotiaat. ja mopon pitää olla rekisteröity ja vakuutettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heti mulle kaikki... kirjoitti:

Mikä ihme siinä on, että jo ala-asteikäisille pitää hommata mopoja sekä tutustuttaa autolla ajamiseen? Eikö näitä asioita voisi odottaa?

En tiedä, kuinka yleinen ilmiö on kaupungeissa, mutta maaseudulla se tuntuu olevan järkyttävän yleistä, että 8-vuotiaatkin päristelevät piha-autoilla. Kuudesluokkalaisilla on järjestään mopot ja sitäpä sitten päristellään mopoilla ilman kypäriä pitkin kylää. En ymmärrä näitä vanhempia!

Sitten vielä kummastellaan "ympäröivää yhteiskuntaa, joka lopettaa lapsuuden lyhyeen". Katsokaapa peiliin! Eikö ikärjoilla ole enää mitään merkitystä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu