Onko hoivan taso noussut

15137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kun hoiva-asia oli akuutti pari vuotta sitten ja omaisten pyynnöt hoivakodin työntekijöille (ja johdolle?) eivät auttaneet, omaiset alkoivat ottaa lehtiin yhteyttä
viimeisenä keinona. Julkisuus auttaa joskus asiaa.
IL pyysi omaisten kokemuksia. 170 vastausta tuli,
josta lehti julkaisi parikymmentä
muun muassa nämä ovat aloituksessa:

Eliina:
Appivanhempieni vanhainkodilla oli tosi ilkeä hoitaja. Monesti kuultiin kun hän huusi jollekin vanhukselle. "Turpa kiinni tai se turvotetaan kiinni” huusi hoitaja yhdelle vanhukselle. Kiroilua ja kiinnipitämisiä näki usein. Kuulin, miten hoitaja kirosi: "On se perkelettä, kun on niin tyhmä, ettei anna pestä".


Ukkini oli terveyskeskuksessa saattohoidossa. Sukulainen meni häntä katsomaan ja kävi kahviossa. Palatessaan hän kuuli, miten hoitaja karjuu tajuttomalle ukilleni "Etkö sinä tajua jo luovuttaa!"

Äänestä
  • Vastuuta lääkehoidosta ei ole ollut oikein kenelläkään. Lääkkeiden tilaus- ja toimintakäytännöt olivat epäselviä, joten apteekkiasiointi jäi yksittäisten kulloinkin vuorossa olevien työntekijöiden vastuulle. Tästä on seurannut tilanteita, ettei asiakkaan lääkkeitä ole haettu apteekista ajallaan, eikä asiakas ole saanut lääkkeitään lääkärin määräysten mukaisesti.

    Vastuuta lääkehoidosta ei ole ollut oikein kenelläkään.

    Lääkkeiden säilytyksessäkin oli puutteita: esimerkiksi tarpeettomiksi jääneitä lääkkeitä on voitu jättää asiakkaiden yhteiskäyttöön, eikä lääkekaappeja ole lukittu.

    Äänestä

Ei kunnallinenkaan hoiva aina ole asianmukaista:

"Terveyskeskuksen vuodeosastolla omaiseni ei jaksanut itse nostaa lusikkaa suuhunsa, mutta häntä ei syötetty. Jos omaiset eivät olisi käyneet syöttämässä, hän ei olisi saanut ruokaa lainkaan.

Hän ei saanut tarpeeksi kipulääkettä. Keskustelin asiasta hoitajan kanssa ja yritin saada lääkäriä puhelimitse kiinni, mutta hoitaja vähätteli vanhuksen kovia kipuja, eikä lääkäri vastannut puhelimeen. Kipua selitettiin myös kuolemanpeloksi.

Alapää meni haavoille jatkuvasta pissavaipassa olemisesta ja ihoa ei hoidettu. Tilanne hävetti täysissä järjissä olevaa vanhusta.

Makuuhaavoja ei hoidettu. Ne olivat hyvin kipeitä.

Hiuksia ei kammattu eikä hän saanut syödessään hampaita suuhun, vaikka olisi halunnut."

Äänestä

Vuosi kohun jälkeen eli 2020 ongelmat jatkuvat.
"Mitä hyötyä on valittaa, kun se ei johda mihinkään?"

Ilmoituksia vanhusten huonosta hoivasta ovat tehneet entistä enemmän myös hoitajat.

https://yle.fi/uutiset/3-11154226

Äänestä
  • Vanhushoivan työpaikkojen vaikea vuorovaikutus
    Antero Olakivi – 24.5.2019

    Kevään uutiset ovat kertoneet vanhushoivan suuryritysten pyrkimyksistä
    vaientaa työntekijöitä (!!!) , jotka puhuvat julkisesti hoivatyön ongelmakohdista.

    Vanhushoivan ongelmat ovat olleet yksi kevään tärkeimmistä puheenaiheista. Vanhushoivaa läheltä seuranneille tutkijoille, vanhuksille, omaisille tai hoitajille ne eivät tulleet yllätyksenä. Miksi ongelmista ei olla keskusteltu laajemmin ja ajoissa?

    Äänestä

Tapauksia linkistä:

”Suu mädäntyi mustaksi”
Edesmenneen mummini suu oli mädäntynyt sisäpuolelta mustaksi, johtuen suuhygienian ja hammashoidon laiminlyönnistä osastolla. Mummilleni puhtaudesta ja ulkonäöstä huolehtiminen oli hyvin tärkeä asia.

Tuikku

89-vuotiaan äitini toinen puoli oli halvaantunut. Hänelle tuotiin kirjalliset jumppaohjeet yöpöydälle, mutta fysioterapeutti ei käynyt hänen luonaan kertaakaan.

Omainen

Äänestä

Vanhusten eläkkeet menevät yksityisille hoivayrityksille.
Toivottavasti edes joku saa jotain muutakin vastineeksi kuin huonoa hoivaa
ja jopa kaltoinkohtelua.
Kunnat tekivät huonon kaupan, johon itse "uhreilla" eli vanhuksilla ei ollut sanan
sanaa valtaa sanoa mitään.

Halvasta meni. Ihmiskauppaa sekin.

Äänestä

Eipä ole tainnut hoivan taso nousta, koska valvonta on olematonta.
Hoivalaitosten taso perustuu "omavalvontaan", siis "pukki kaalimaan vartijana"

Äänestä

Miten se olisi voinut nousta :Jos alalla ei rittävästi henkilökuntaa?Hovatavia riitää todella ja lissä tulossa. Mutta ei henkilökuntaa,henkilö luku mitotus minimi.Ne jotka alala uupuu loppun, jää eläkelle ennen eläkeikää loppuun palaneina.

Äänestä
  • Tuli laki, jo tänä vuonna on pitänyt nostaa hoitajien määrää, mutta valvooko kukaan lain toteutumista ? Ensi vuonna pitää nostaa taas.

    Äänestä

  • Miksi hoitajat ovat niin tylyjä ? Vaikka onkin uupunut voisi olla iäkkäälle sairaalle edes ystävällinen. Saman ajan se ottaa.

    Äänestä

  • Julkisuuteen oli tullut tapauksia ainakin 2016-2018 ja sitten vasta alkoi
    kriisi, kun omaiset alkoivat toimia aktiivisesti hoitolaitoksessa olevien puolesta
    ja yksi hoitajakin "räjäytti kuplan" kertomalla mitä todellisuus on.
    Toivon, että vähän paremmaksi on muuttunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

vai vieläkö tämä jatkuu ?
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/a28bc9d1-1b78-41f4-be8d-c3c4d640971c

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu